Zprávy Česká hlava udělila šest cen, vynikly obory chemie a ekologie

27-11-2014 12:11 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Šest prestižních vědeckých cen za výjimečné badatelské výsledky udělil projekt Česká hlava. Nejvýznamnější z nich, Národní cenu vlády Česká hlava, putuje světově uznávanému biochemikovi Emilu Palečkovi. Jako první objevil, jak pomocí elektrochemie zkoumat životně důležitou nositelku genetické informace - molekulu DNA. Vláda jej ocenila za celoživotní úspěchy. Odborná porota vybrala i další úspěšné vědce a českou firmu, například za výzkum zpracovávání odpadů z kožedělného průmyslu, čištění surového bioplynu a výzkum nádorů prsu.

Emil Paleček, laureát České hlavy, jíž se přezdívá také česká "Nobelova cena", pracuje už od roku 1955 v Biofyzikálním ústavu Akademie věd ČR v Brně. Výsledky jeho práce dodnes využívá moderní medicína. "Cenu dostávám na stará kolena. Znamená to především, že na parte bude o několik slov víc," reagoval pro ČTK a Český rozhlas Paleček. Pokud by ji dostal dřív, lépe by se mu prý pracovalo. V současnosti cenu chápe, jako ocenění všeho, co dělal. Uznávaný čtyřiaosmdesátiletý vědec se snaží výzkum propojit s praxí, mimo jiné v Masarykově onkologickém ústavu v Brně spoluzakládá elektrochemickou laboratoř pro výzkum a diagnostiku rakoviny.

Cena Invence za přírodní vědy putuje Karlu Kolomazníkovi z Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati. Celoživotní výzkum věnoval zpracovávání odpadů z kožedělného průmyslu. Výzkum se uplatňuje v koželužnách od Argentiny, USA, Kanady až po Indii. Cenu společnosti Kapsch v oblasti technických věd dostane Pavel Izák z Ústavu chemických procesů AV ČR. S týmem vyvinul postup, jak z bioplynu vytvořit biometan se stejnými vlastnostmi jako zemní plyn. Vynález může pomoct v městské dopravě, zemědělcům a snížit závislost na dovozu plynu. Cenu Industrie za nejvýznamnější inovační technologii či výrobek získala jičínská firma MICRORISC s.r.o. Její vynález umožní výrobcům elektroniky levně inovovat jakýkoliv jejich výrobek a poskytnout mu bezdrátové připojení ke zbytku světa přes internet. Dva vítěze má letos Cena skupiny ČEZ, která se uděluje za výrazné vědecké úspěchy studentům doktorandského studia. Získal ji lékař Ondřej Gojiš z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady za výzkum nádoru prsu. Druhou laureátkou je Pavla Eliášová z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR, kterou porota ocenila za výzkum krystalických hlinitokřemičitanů - zeolitů.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Zbytek září bude teplý

24-09-2016 17:02 | Libor Kukal

Zbytek září bude teplý, od čtvrtka se teploty přes den mohou vyšplhat až ke 24 stupňům Celsia. V dalších třech týdnech se ochladí přes den až ke 13 stupňům Celsia. Pršet bude spíš méně. Vyplývá to z výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Příští týden bude teplotně nadprůměrný, což se projeví také v noci. "Minimální noční teploty budou kolem šesti stunů Celsia, postupně kolem deseti stupňů," uvedli meteorologové. 

Berdych prohrál v semifinále v Petrohradě

24-09-2016 17:01 | Libor Kukal

Tomáš Berdych si na turnaji v Petrohradu první finále v sezoně nezahraje. V semifinále nestačil na německého tenistu Alexandera Zvereva, kterému podlehl 4:6 a 4:6. Berdych se v Petrohradu vrátil na okruh ATP po měsíční pauze způsobené zánětem slepého střeva a poradil si s Rusem Andrejem Kuzněcovem i Italem Paolem Lorenzim. V zápase proti Zverevovi ale nenavázal na předchozí čtyři vítězství ve vzájemných zápasech a s devatenáctiletým německým talentem poprvé prohrál. 

Obrana vypsala zakázku na nákup pušek pro přesnou střelbu

24-09-2016 16:59 | Libor Kukal

Ministerstvo obrany vypsalo zakázku na nákup pušek pro přesnou střelbu. Pořídit jich chce 238. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Podle dřívějšího vyjádření ministerstva by zbraně měly dostat jednotky 4. brigády rychlého nasazení a 7. mechanizované brigády. Nahradí dosluhující Dragunovy. Hodnotu zakázky ministerstvo ve věstníku neuvedlo, v minulosti byla odhadována na více než 100 milionů korun. 

ZOO ve Dvoře Králové otevřela nový pavilón nosorožců

24-09-2016 16:57 | Libor Kukal

Dvorská zoo na Světový den nosorožců otevřela zmodernizované zázemí pro nosorožce. Návštěvníkům nabídne možnost vidět nosorožce za každého počasí. V jejich vnitřní expozici byla instalována skleněná stěna, která zvířata odděluje od diváků. Nesahá ale až do stropu, takže lidé mohou nosorožce i slyšet a cítit, řekla ČTK mluvčí zoologické zahrady Andrea Jiroušová. "Nosorožci jsou dost výrazně aromatičtí, takže interakce v tomto směru bude hodně kvalitní," uvedla Jiroušová. Skleněná stěna je vyrobena z nerozbitného materiálu podobně jako v expozici slonů. Novou expozici poznají návštěvníci díky pískovcové soše nosorožce, kterou pro dvorskou zoo zpracoval Václav Kyselka během prvního sochařského sympozia v zoo. 

Strýcová s Mirzaovou zvítězily ve finále čtyřhry v Tokiu

24-09-2016 13:13 aktualizováno | Libor Kukal

Česká tenistka Barbora Strýcová získala se světovou deblovou jedničkou Indkou Saniou Mirzaovou na třetím společném turnaji druhý titul. Ve finále v Tokiu dnes zvítězily nad čínskými tenistkami Liang Čchen a Jang Čao-süan hladce 6:1, 6:1. V Tokiu se Strýcová mohla radovat z dvacátého deblového titulu v kariéře. Jubilejní triumf získala i její partnerka, pro kterou to bylo čtyřicáté prvenství. 

České radary budou řídit letový provoz nad Srí Lankou

24-09-2016 12:51 | Libor Kukal

Pardubická firma ERA zvítězila ve výběrovém řízení na celoúzemní pokrytí vzdušného prostoru Srí Lanky včetně přilehlé části Indického oceánu. Systém pěti radarů ADS-B pracujících s daty z GPS bude navíc sloužit i dvěma největším tamním letištím Mattala a Bandaranaike. Tím se počet zemí, kde pardubická firma pomáhá s bezpečností letového provozu, zvýšil na 58. Znamená to další posílení její pozice v regionu jižní a jihovýchodní Asie, kde již má instalace v Indii, Indonésii, Malajsii a Singapuru. 

České dráhy zavádějí nové přímé spojení z Prahy přes Linec do Curychu

24-09-2016 12:47 | Libor Kukal

Od nového jízdního řádu 2016/17, který začne platit od 11. prosince 2016, zavedou České dráhy přímé noční spojení z Prahy přes České Budějovice a Linec do švýcarského Curychu. Tento spoj nahradí dosavadní noční vlak trasovaný přes Drážďany a Frankfurt nad Mohanem. Jízdenky z Prahy do Curychu budou stát od 497 Kč, s rezervací do lůžkového vozu od 994 Kč. „Na českém území bude možné do vlaku nastoupit kromě Prahy také v Táboře, Českých Budějovicích, Velešíně, Kaplici a Rybníku, ve Švýcarsku budou cestující moci vystoupit vedle Curychu také v Buchsu poblíž hranic s Lichtenštejnskem nebo v Sargansu. V těchto stanicích bude možné přestoupit do navazujících spojů ve směru do kantonu Graubünden se světoznámými středisky Svatý Mořic, Davos nebo Klosters,“ upřesnil Michal Štěpán, člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu. 

Kutná Hora láká v Číně na groše

24-09-2016 12:38 | Libor Kukal

Groše z Vlašského Dvora nebo seznámení s bohatou židovskou tradicí nabízí od pátku společný stánek Kolína a Kutné Hory na veletrhu cestovního ruchu ve městě Le-šan v čínské provincii S'-čchuan. Turistům z nejlidnatější země světa chtějí radnice obou měst nabídnout kromě historie také zážitky a přimět je, aby se při návštěvě České republiky neomezovali pouze na Prahu, Český Krumlov a Karlovy Vary. Velkým problémem je však jazyková bariéra, protože turisté z Číny ne vždy hovoří anglicky. "Snažíme se, aby měli čínští turisté nějakou další motivaci. Takže jim chceme nabídnout nejen historii, ale i zážitky. K tomu patří určitě ražba mincí, potom máme průvodce v kostýmech. Jsme schopni připravit speciální prohlídky zábavnou formou," řekla novinářům krátce po zahájení veletrhu Aneta Nedvědová z Průvodcovské služby Kutná Hora. 

V Londýně byli zatčeni tři podezřelí z vraždy českého občana

24-09-2016 12:33 | Libor Kukal

Londýnská policie zatkla tři muže, kteří jsou podezřelí, že ve středu zavraždili jednatřicetiletého Čecha. Informoval o tom dnes na svém webu deník The Guardian. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že Čech se nepohodl v restauraci Perfect Fried Chicken na ulici East India Dock nedaleko svého bydliště se skupinou mladíků. Ti si pak na něj počkali venku a napadli ho. Podle očitého svědka útočníci srazili muže v saku ranou do hlavy řetězem k zamykání kol. V Británii v posledních týdnech došlo k řadě násilných útoků namířených proti přistěhovalcům ze střední Evropy, především z Polska. České ministerstvo zahraničí ale už v pátek uvedlo, že tento čin za politicky motivovaný nepovažuje. Ani podle britských médií nejde o zločin z nenávisti, ale spíš o pouliční kriminalitu. Podle údajů českých úřadů v Británii pracuje asi 37 tisíc českých občanů. 

Ministerstvo považuje odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny za nezákonné

23-09-2016 16:47 | Zdeňka Kuchyňová

Ministerstvo zdravotnictví považuje odvolání ředitele Vojenské zdravotní pojišťovny (VoZP) i předsedkyně její správní rady za nezákonné. Situaci v pojišťovně označilo za alarmující a zvažuje opatření, která by zabránila případným škodám. Už dopoledne ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) zmínil jako možné krajní řešení uvalení nucené správy na pojišťovnu. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

září 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

srpen 2016

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace