Zprávy Česká hlava udělila šest cen, vynikly obory chemie a ekologie

27-11-2014 12:11 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Šest prestižních vědeckých cen za výjimečné badatelské výsledky udělil projekt Česká hlava. Nejvýznamnější z nich, Národní cenu vlády Česká hlava, putuje světově uznávanému biochemikovi Emilu Palečkovi. Jako první objevil, jak pomocí elektrochemie zkoumat životně důležitou nositelku genetické informace - molekulu DNA. Vláda jej ocenila za celoživotní úspěchy. Odborná porota vybrala i další úspěšné vědce a českou firmu, například za výzkum zpracovávání odpadů z kožedělného průmyslu, čištění surového bioplynu a výzkum nádorů prsu.

Emil Paleček, laureát České hlavy, jíž se přezdívá také česká "Nobelova cena", pracuje už od roku 1955 v Biofyzikálním ústavu Akademie věd ČR v Brně. Výsledky jeho práce dodnes využívá moderní medicína. "Cenu dostávám na stará kolena. Znamená to především, že na parte bude o několik slov víc," reagoval pro ČTK a Český rozhlas Paleček. Pokud by ji dostal dřív, lépe by se mu prý pracovalo. V současnosti cenu chápe, jako ocenění všeho, co dělal. Uznávaný čtyřiaosmdesátiletý vědec se snaží výzkum propojit s praxí, mimo jiné v Masarykově onkologickém ústavu v Brně spoluzakládá elektrochemickou laboratoř pro výzkum a diagnostiku rakoviny.

Cena Invence za přírodní vědy putuje Karlu Kolomazníkovi z Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati. Celoživotní výzkum věnoval zpracovávání odpadů z kožedělného průmyslu. Výzkum se uplatňuje v koželužnách od Argentiny, USA, Kanady až po Indii. Cenu společnosti Kapsch v oblasti technických věd dostane Pavel Izák z Ústavu chemických procesů AV ČR. S týmem vyvinul postup, jak z bioplynu vytvořit biometan se stejnými vlastnostmi jako zemní plyn. Vynález může pomoct v městské dopravě, zemědělcům a snížit závislost na dovozu plynu. Cenu Industrie za nejvýznamnější inovační technologii či výrobek získala jičínská firma MICRORISC s.r.o. Její vynález umožní výrobcům elektroniky levně inovovat jakýkoliv jejich výrobek a poskytnout mu bezdrátové připojení ke zbytku světa přes internet. Dva vítěze má letos Cena skupiny ČEZ, která se uděluje za výrazné vědecké úspěchy studentům doktorandského studia. Získal ji lékař Ondřej Gojiš z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady za výzkum nádoru prsu. Druhou laureátkou je Pavla Eliášová z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR, kterou porota ocenila za výzkum krystalických hlinitokřemičitanů - zeolitů.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Vláda projedná změny ve vzdělávání zdravotních sester

27-06-2016 09:37 | Milena Štráfeldová

Sestry by měly mít plné kompetence už po čtyřech letech střední školy a roce vyšší odborné školy. Model 4+1 má nahradit systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem. Povinnost vysoké školy ruší novela zákona, kterou projedná vláda. Cílem je dostat sestry rychle do praxe a získat jich víc pro lůžková oddělení nemocnic. Kromě toho ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) předloží kabinetu plán opatření pro rok 2017, který počítá s reformou vzdělávání lékařů a sester, růstem výdělků zdravotníků či efektivnějším řízením nemocnic. 

Sport

27-06-2016 09:37 aktualizováno | Milena Štráfeldová

Tenistka Petra Kvitová se krátce před startem oblíbeného Wimbledonu vrátila do první desítky světového žebříčku. Tomáš Berdych je devátý.

Po sobotním finále v Eastbourne zahájí Karolína Plíšková tenisový grandslam Wimbledon hned v první hrací den. V Londýně se v pondělí představí ještě tři další čeští zástupci, hrát budou i Lukáš Rosol, Denisa Allertová a Lucie Šafářová.

Na olympijských hrách v Riu de Janeiro budou českou silniční cyklistiku reprezentovat Jan Bárta, Leopold König, Zdeněk Štybar a Petr Vakoč. Pozice lídra týmu připadne Königovi. Nominace byla oznámena bezprostředně po skončení národního šampionátu v Kyjově.

Až ve třiceti letech získal první domácí titul mezi seniory cyklista Roman Kreuziger. Přestože dlouhodobě patří mezi nejužší českou špičku, musel si na něj počkat až do Kyjova. Triumf byl však o to větší, že za sebou nechal i slovenskou superhvězdu Petera Sagana.

Draci Brno potvrdili roli favoritů a v domácím prostředí vyhráli baseballový Pohár federace. Ve finálovém duelu porazili švédský celek Sölvesborg Firehawks 7:0. Tímto výsledkem vybojovali postup do příštího ročníku druhého nejvyššího evropského Poháru CEB, kde bude mít český baseball dvě místa. Jedno má po sestupu Kotlářky z prestižního Poháru mistrů.

Čeští basketbalisté v přípravném utkání před olympijskou kvalifikací prohráli v Chorvatsku 69:90. V oslabené sestavě se jim nedařilo zastavit hvězdy soupeře. Příjemným překvapením byl výkon reprezentačního novice Tomáše Kyzlinka, který dal 18 bodů a byl nejlepším střelcem utkání. Výrazně tak zabojoval o konečnou nominaci. 

Veřejnost si připomněla Miladu Horákovou

27-06-2016 09:35 aktualizováno | Milena Štráfeldová

U symbolického hrobu Milady Horákové na vyšehradském hřbitově si v neděli lidé připomněli statečnost této české političky, jediné ženy, kterou komunisté popravili při politických procesech v 50. letech. Světlo na památku Milady Horákové i všech dalších obětí komunistického režimu mohou přijít lidé zapálit i v pondělí večer na pražskou Kampu. Pondělí je výročním dnem smrti političky, kterou v roce 1950 popravili komunisté po vykonstruovaném procesu. 27. červen se v posledních letech připomíná jako Den památky obětí komunistického režimu. 

V Praze jednají ministři zahraničí V4 a Německa a Francie

27-06-2016 09:33 | Milena Štráfeldová

Ministři zahraničí visegrádské čtyřky, Německa a Francie v pondělí v Praze jednají o situaci kolem odchodu Velké Británie z Evropské unie. Debata je přípravou na úterní summit v Bruselu, který se bude brexitem zabývat. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek v neděli uvedl, že předsedu Evropské komise Jean-Clauda Junckera v současné době nepovažuje za muže na svém místě. Chce premiérovi Bohuslavu Sobotkovi navrhnout, aby na summitu zastával cíl držet zbytek Evropy pohromadě, nejít do velkých integračních iniciativ a soustředit se na praktické věci, jako je nezaměstnanost, nerovnost v Evropě, zabránění dalších finančních krizí nebo otázka bezpečnosti. 

Samice nosorožce ze Dvora Králové se vydala do Afriky

27-06-2016 09:30 | Milena Štráfeldová

Samice vzácného nosorožce dvourohého Eliška ze Zoologické zahrady ve Dvoře Králové v neděli ráno vyrazila na cestu do tanzanského národního parku Mkomazi. Uvedl to vedoucí zahraničních projektů dvorské zoo Jan Stejskal. Dvorská zoo tři nosorožce do Tanzanie poslala již v roce 2009, následně tam zplodili dva potomky. Cílem přesunu je posílit populaci nosorožců v Tanzanii, kde ji pytláci v minulosti téměř vybili. 

Nová Alternativa pro ČR 2017 má vedení

27-06-2016 09:29 | Milena Štráfeldová

Sociolog Petr Hampl byl na ustavujícím sněmu v Praze zvolen předsedou nově vzniklé strany nazvané Alternativa pro Českou republiku 2017. Prvním místopředsedou se stal publicista Petr Štěpánek. Strana, která se zrodila v okruhu některých členů bývalého Bloku proti islámu, o tom informovala v tiskové zprávě. 

V Hradci Králové proběhl divadelní festival

27-06-2016 09:27 | Milena Štráfeldová

V Hradci Králové v neděli večer skončil desetidenní mezinárodní festival Divadlo evropských regionů. Na různých místech ve městě nabídl několik stovek představení, která přilákala desítky tisíc návštěvníků. Uvedla to Martina Erbsová z organizace kontrapunkt, která pořádá festivalový Open Air Program. 

Nový festival pantomimy ocenil Kyliána a Hybnera

27-06-2016 09:26 | Milena Štráfeldová

V pražské La Fabrice začal v neděli večer Mezinárodní festival nonverbálního divadla, který tu potrvá do 3. července. Zahajovací večer byl spojen s projekcí filmů choreografa světové pověsti Jiřího Kyliána. Ministr kultury Daniel Herman mu předal cenu Silence Speaks Louder (Ticho mluví hlasitěji). Dalším jejím držitelem se stal in memoriam mim a pedagog Boris Hybner. Cenu za přínos nonverbálnímu divadlu předával herec a mim Boleslav Polívka. Přehlídka nonverbálního divadla představí tvorbu pěti zahraničních souborů většinou ověnčených mezinárodními cenami se stovkami repríz po celém světě. 

Sever Čech potrápily bouřky

27-06-2016 09:23 | Milena Štráfeldová

Silné bouřky provázené nárazovým větrem připravily na severu Čech stovky domácností o elektřinu. V Ústeckém kraji řešili energetici od sobotního večera tři poruchy na vysokém napětí, v sousedním Libereckém kraji dvě. Další poruchy byly hlášeny na nízkém napětí. Všechny dodávky se během dneška podařilo obnovit, sdělila ČTK mluvčí ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová. 

Festival ve Strážnici navštívil rekordní počet lidí

27-06-2016 09:23 | Milena Štráfeldová

Na Mezinárodní folklorní festival (MFF) ve Strážnici na Hodonínsku přišlo i přes páteční a sobotní tropická vedra přes 25.000 návštěvníků. Cenu MFF Strážnice 2016 si letos odnesl Tomáš Novotný, který byl autorem i dramaturgem pořadu Hebrejské písně a klezmerová hudba, uvedl za pořádající Národní ústav lidové kultury Zdeněk Bobčík. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

červen 2016

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

duben 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace