Zprávy Česká hlava udělila šest cen, vynikly obory chemie a ekologie

27-11-2014 12:11 aktualizováno | Zdeňka Kuchyňová

Šest prestižních vědeckých cen za výjimečné badatelské výsledky udělil projekt Česká hlava. Nejvýznamnější z nich, Národní cenu vlády Česká hlava, putuje světově uznávanému biochemikovi Emilu Palečkovi. Jako první objevil, jak pomocí elektrochemie zkoumat životně důležitou nositelku genetické informace - molekulu DNA. Vláda jej ocenila za celoživotní úspěchy. Odborná porota vybrala i další úspěšné vědce a českou firmu, například za výzkum zpracovávání odpadů z kožedělného průmyslu, čištění surového bioplynu a výzkum nádorů prsu.

Emil Paleček, laureát České hlavy, jíž se přezdívá také česká "Nobelova cena", pracuje už od roku 1955 v Biofyzikálním ústavu Akademie věd ČR v Brně. Výsledky jeho práce dodnes využívá moderní medicína. "Cenu dostávám na stará kolena. Znamená to především, že na parte bude o několik slov víc," reagoval pro ČTK a Český rozhlas Paleček. Pokud by ji dostal dřív, lépe by se mu prý pracovalo. V současnosti cenu chápe, jako ocenění všeho, co dělal. Uznávaný čtyřiaosmdesátiletý vědec se snaží výzkum propojit s praxí, mimo jiné v Masarykově onkologickém ústavu v Brně spoluzakládá elektrochemickou laboratoř pro výzkum a diagnostiku rakoviny.

Cena Invence za přírodní vědy putuje Karlu Kolomazníkovi z Fakulty aplikované informatiky Univerzity Tomáše Bati. Celoživotní výzkum věnoval zpracovávání odpadů z kožedělného průmyslu. Výzkum se uplatňuje v koželužnách od Argentiny, USA, Kanady až po Indii. Cenu společnosti Kapsch v oblasti technických věd dostane Pavel Izák z Ústavu chemických procesů AV ČR. S týmem vyvinul postup, jak z bioplynu vytvořit biometan se stejnými vlastnostmi jako zemní plyn. Vynález může pomoct v městské dopravě, zemědělcům a snížit závislost na dovozu plynu. Cenu Industrie za nejvýznamnější inovační technologii či výrobek získala jičínská firma MICRORISC s.r.o. Její vynález umožní výrobcům elektroniky levně inovovat jakýkoliv jejich výrobek a poskytnout mu bezdrátové připojení ke zbytku světa přes internet. Dva vítěze má letos Cena skupiny ČEZ, která se uděluje za výrazné vědecké úspěchy studentům doktorandského studia. Získal ji lékař Ondřej Gojiš z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady za výzkum nádoru prsu. Druhou laureátkou je Pavla Eliášová z Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR, kterou porota ocenila za výzkum krystalických hlinitokřemičitanů - zeolitů.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

V armádě vznikají nové jednotky aktivních záloh, jsou i lékařské

04-12-2016 13:12 | Zdeňka Kuchyňová

V armádě vznikají nové jednotky aktivních záloh. Své "záložáky" má například Agentura vojenského zdravotnictví, pod kterou spadá Centrum biologické ochrany Těchonín, vrcholný článek komplexního systému biologické ochrany české armády. Během krátké doby se do ní přihlásilo více jak pět desítek zájemců. Od začátku ledna bude zahájen nábor k dalším šesti jednotkám aktivních záloh u bojových útvarů. Náčelník generálního štábu Josef Bečvář počítá s tím, že v dalších letech by mohly aktivní zálohy vyjet i na cvičení do zahraničí. S růstem armádního rozpočtu její vedení klade důraz i na rozšiřování záloh. Do roku 2025 by "záložáků" mělo být až 5000, v současné době jich v armádě slouží kolem 1450. 

Ve věku 69 let zemřel kytarista Radim Hladík

04-12-2016 13:06 | Zdeňka Kuchyňová

Ve věku 69 let zemřel kytarista Radim Hladík, který mimo jiné stál u zrodu legendární kapely Blue Effect. ČTK to sdělil současný zpěvák kapely Honza Křížek. Hladík podlehl následkům fibrózy plic, se kterou bojoval několik let. Sedmdesátiny by oslavil 13. prosince. Kapela už na začátku října přerušila ze zdravotních důvodů koncertování, poslední vystoupení absolvoval Hladík s kyslíkovým přístrojem. Na oficiálních stránkách kapely pak kytarista oznámil, že jeho jedinou šancí je transplantace plic. Kytarista Michal Pavlíček nechtěl úmrtí Hladíka komentovat. "Zemřel král české rockové kytary," řekl pouze ČTK dojatý Pavlíček.

Hladík na sebe poprvé upozornil ve druhé polovině 60. let coby člen legendárních Matadors a brzy se stal všeobecně uznávaným domácím králem elektrické kytary a také inovátorem. Na podzim roku 1968 stál u zrodu Blue Effectu, v němž se začal výrazně projevovat i autorsky. V 90. letech vystupoval Blue Effect jen výjimečně, od roku 2004 Hladík koncertoval s notně omlazenou sestavou. Ke kytaře se dostal z trucu, protože ho nebavilo piano, na které se učil od svých pěti let. 

Sněmovní volby by vyhrálo ANO s 33,5 pct., druhá ČSSD má 14 pct.

04-12-2016 13:01 | Zdeňka Kuchyňová

Sněmovní volby by listopadu vyhrálo hnutí ANO se ziskem 33,5 procenta hlasů. Druhá ČSSD by měla podporu 14 procent voličů. Vyplývá to z průzkumu agentury TNS Aisa pro Českou televizi. Do Sněmovny by se dostalo sedm stran. Stále ztrácí TOP 09, pro kterou by se nyní rozhodlo 6 procent voličů. Stabilní přízeň voličů v posledních měřeních vykazuje ODS, která je aktuálně třetí s 9 procenty. Čtvrtá je KSČM se ziskem 8,5 procenta a pátá KDU-ČSL, které v posledních třech průzkumech podpora pozvolna roste a nyní je na 7,5 procenta. Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) by získalo stejně jako TOP 09 6 procent.

Agentura prováděla průzkum mezi 5. a 25. listopadem. Do modelu byly zařazeny odpovědi 868 respondentů. Statistická odchylka se u průzkumu pohybuje zhruba mezi jedním až třemi procentními body. Také nedávný průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zařadil na první místo ANO před ČSSD. Odstup ale není tak výrazný, jako v případě TNS Aisa. Zatímco ANO by podle CVVM získalo 32,5 procenta hlasů, ČSSD by měla 22,5 procenta. 

Své jméno má 169 železničních spojů Českých drah

04-12-2016 09:55 | Zdeňka Kuchyňová

Po českých kolejích momentálně jezdí 169 spojů Českých drah, které nesou jména významných osobností, regionů, řek, hor nebo hradů. Cestující tak mohou jet například Antonínem Dvořákem, Berounkou nebo Řípem. Po změně jízdního řádu 11. prosince další pojmenované spoje přibudou. Bude jich dohromady už zhruba 200, mezi nimi i první vlak pojmenovaný po žijícím člověku. Mezi Prahou a Berounem začne jezdit spoj Jiří Menzel. Pojmenování souvisí s natáčením oscarového filmu Ostře sledované vlaky, od kterého letos uplynulo 50 let. Pojmenování vlaků má v Česku tradici od meziválečného období. 

Na Vánoce si půjčí 17 pct Čechů, z nich čtvrtina čelila exekuci

04-12-2016 09:51 | Zdeňka Kuchyňová

Na výdaje spojené s Vánoci si letos půjčí 17 procent Čechů v produktivním věku, tedy celkem 1,2 milionu lidí. Z nich však 316.000 (27 procent) čelí nebo v minulosti čelilo exekučnímu řízení, což je podle odborníků alarmující údaj. A dokonce 119.000 lidí (12,5 procenta), kteří si chtějí půjčit na letošní Vánoce, je v exekuci nyní. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu Exekutorské komory ČR, který se uskutečnil v listopadu tohoto roku. 

Česká centra si nadále udrží samostatnost

04-12-2016 09:42 | Zdeňka Kuchyňová

Česká centra si i nadále udrží svou samostatnost. Ministerstvo zahraničí od plánu převést polovinu z nich pod ambasády ustoupilo. Mělo problém s tím, že některé pobočky využívají výhody velvyslanectví a nemají jasný status. "Tam kde identifikujeme drobné problémy, tak se je snažíme za plného provozu napravovat a žádný přesun, který by vedl třeba ke ztrátě autonomie českých center, se v žádném případě nekoná a neplánujeme ho," říká Jan Závešický, ředitel ústředí Českých Center. Navíc by se Česká centra mohla v příštím roce rozrůstat. A to o 5 poboček, mimo jiné v Číně, Vietnamu nebo na Kubě. Česká centra taky připravují novou koncepci. Chtějí nalákat víc sponzorů z řad českých firem. Propagace české kultury ve světě bude nadále hlavním poslaním center. 

Pamlsková vyhláška se možná změní

04-12-2016 09:34 | Zdeňka Kuchyňová

Po vánočních prázdninách by už děti neměly ve školních bufetech objevit cukrovinky, chipsy nebo ochucené nápoje. Příliš tučné nebo sladké potraviny zakazuje takzvaná pamlsková vyhláška. Ministerstvo školství si od ní slibovalo, že pomůže k lepšímu stravování žáků. Jenže podle ředitelů dopadne především na školní bufety, které na řadě míst zavřou. A dětin si koupí sladkosti jinde. Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková proto prosazuje úpravu, podle které by zákaz nezdravých potravin neplatil plošně, ale určovaly by si jej samy školské rady. Tedy orgány, díky kterým do chodu školy promlouvají i rodiče žáků. 

Unikátní výstavu krojů otevírá Valašské muzeum v přírodě

04-12-2016 09:25 | Zdeňka Kuchyňová

Ojedinělou výstavu krojů dnes otevírá Valašské muzeum v přírodě. K vidění jsou kroje k nejrůznějším příležitostem od narození až po smuteční oděv. Ve sbírce jsou i kusy staré přes 200 let. Výstavní místnost tak musí splňovat speciální podmínky, aby se staré a citlivé tkaniny nepoškodily. Muzeum ji muselo vybavit například šetrným světlem nebo zajistit stabilní vlhkost a teplotu. 

Počasí

04-12-2016 09:17 | Zdeňka Kuchyňová

Skoro jasno až polojasno. Místy nízká oblačnost nebo mrznoucí mlhy. Nejvyšší teploty -2 až +2 °C, v 1000 m na horách kolem -2 °C.

Na severu Čech dnes ráno silně mrzlo. Na rašeliništi na Jizerce v Jizerských horách bylo dokonce skoro minus 20 stupňů Celsia. 

Velmistr kresleného humoru Renčín se svým kresbám nesměje

04-12-2016 09:11 | Zdeňka Kuchyňová

Karikaturista Vladimír Renčín originálně glosuje současnost v novinách a časopisech již několik desítek let. Jeho veselé, dobrácké a moudré postavičky Dlabáčka, Rambouska, Marie a další zná téměř každý, děti zase znají z večerníčků jeho Zvířátka pana Krbce. Renčínovy kresby vyvolávají úsměv i zamyšlení. Kreslíř, výtvarník a ilustrátor v úterý oslaví pětasedmdesátiny. Jeho kresby se počítají na tisíce. Ke kreslenému humoru se tvůrce, který podle vlastních slov v dětství maloval a kreslil příšerně, dostával přes literaturu. Ležel stále v knížkách, dělal si výpisky, které zpestřoval obrázky. Textu ubývalo, kreseb přibývalo.

V roce 1965 se Renčín stal profesionálním výtvarníkem. Pracoval i pro řadu zahraničních periodik, jeho ilustrace vycházely například v německých Die Zeit a GEO, v britském časopise New Scientist nebo americkém Time. Autor, jehož vtipy spolehlivě rozechvívají bránice čtenářů všech generací, se však prý vlastním kresbám sám nikdy nesměje. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

prosinec 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031

listopad 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

říjen 2016

PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace