Zprávy Celníci našli v autě 14 tun nelegálního tabáku, škoda 31 mil. Kč

09-02-2016 09:57 | Zdeňka Kuchyňová

Ústečtí celníci ve středu objevili v jednom kontrolovaném kamionu přes 14 tun neznačeného tabáku, stát by tak na dani podle nich přišel o téměř 31 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj Jiří Nejedlý. Auto směřovalo z Itálie do Polska a podle dokladů mělo převážet chmel. Celníci a policisté auto zastavili kvůli rychlé jízdě. Policisté, kteří s celníky na případu spolupracovali, navíc zjistili, že nákladní auto je evidováno v mezinárodní policejní databázi jako kradené, respektive zpronevěřené.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Počasí

29-07-2016 01:37 | Zdeňka Kuchyňová

Převážně oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Postupně od západu ubývání srážek. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C. 

Olomouc zažívá španělskou atmosféru, začal Colores Flamencos

29-07-2016 01:35 | Zdeňka Kuchyňová

V Olomouci začal festival španělských rytmů i vůní Colores Flamencos. O jeho otevření se postaral koncert Flamenco Experience Sextet v prostorách Moravské filharmonie. Návštěvníky čekala netradiční kombinace několika hudebních žánrů s charismatickou flamenkovou tanečnicí Virginií Delgadovou. Vrcholem letošního ročníku bude sobotní vystoupení tanečních hvězd španělského flamenka Olgy Pericetové a Marca Florese na Výstavišti Flora. Festival, na který každoročně míří tisíce návštěvníků, potrvá do neděle. 

Sport

29-07-2016 01:34 | Zdeňka Kuchyňová

Liberce zvítězili na úvod sezony v prvním utkání 3. předkola Evropské ligy na půdě rakouské Admiry Wacker Mödling 2:1 a nakročili k postupu. Zápas byl v druhém poločase kvůli výpadku světel hned třikrát přerušen. Poprvé se nehrálo více než půlhodinu, poté necelých devět minut a nakonec v závěru asi pět minut.

Fotbalisté Slavie uhráli v úvodním duelu 3. předkola Evropské ligy s Rio Ave bezbrankovou remízu. Proti šestému týmu portugalské ligy sice byli Pražané aktivnějším týmem, ale neprosadili se. Jediný gól Milana Škody sudí neuznali kvůli předchozímu faulu. I tak si ale Slavia do země úřadujících mistrů Evropy veze nadějný výsledek pro odvetu.

Fotbalisté Mladé Boleslavi prohráli v prvním zápase 3. předkola Evropské ligy na hřišti makedonského vicemistra Škendije Tetovo 0:2. Český tým dohrával od 52. minuty bez vyloučeného stopera Lukáše Hůlky a oba góly inkasoval právě v oslabení.

Česká tenistka Petra Kvitová vypadla v osmifinále turnaje v Montrealu s Ruskou Světlanou Kuzněcovovou, které podlehla 6:7 a 3:6. Také Karolína Plíšková vypadla v osmifinále po porážce 3:6, 3:6 s pátou nasazenou Simonou Halepovou. 

Poslanecká komise vyslýchala Šlachtu a Ištvana devět hodin

29-07-2016 01:32 | Zdeňka Kuchyňová

Sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie se ve čtvtek sešla podruhé. Zhruba devět hodin vyslýchala olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana a bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu. Poslancům řekli všechny informace k reformě policejního sboru a odpovídali na jejich otázky. Komise také obdržela čtyřicetistránkový dokument, který vypracoval Šlachta. Jednání komise bude pokračovat 18. srpna, kdy přijde na řadu výpověď bývalého policisty Jiřího Komárka.

Šlachta před poslanci mluvil pět hodin, z jednání odcházel spokojený. "Řekl jsem všechno, co jsem měl na srdci, otázky komise byly nad mé očekávání," uvedl Šlachta, který od policie odešel, protože nesouhlasí s plánovanou reformou. Na dotaz novinářů také uvedl, že zatím nedostal nabídku, aby pokračoval v práci ve státních službách. Žalobce Ištvan před poslanci mluvil zhruba tři a půl hodiny. Předseda komise Pavel Blažek (ODS) nechtěl hodnotit, jak moc jsou získané informace zásadní. Na jednání ale podle něj zazněly závažné informace a vyvrátily se i některé drby a fámy. "Komise má přijít s tím, co vedlo politiky k tomu, aby policii reorganizovali tak, jak ji reorganizovali, a jestli je to politicky správné, nebo není," řekl novinářům Blažek. 

Muzeum medoviny přiblíží historii nejstaršího nápoje s alkoholem

29-07-2016 01:30 | Zdeňka Kuchyňová

Historii údajně nejstarší formy kvašeného alkoholického nápoje vyráběného z medu, vody a kvasu přiblíží pražské Muzeum medoviny. Expozice o historii a výrobě medovin by v ulici Na Zderaze měla být otevřena v září. "Chci dát zájemcům možnost ochutnat různé druhy medoviny z celého světa," řekl ČTK zakladatel muzea Jiří Pouček. Koncept Muzea medoviny je v České republice a pravděpodobně i v Evropě podle Poučka unikátem. "Podobnou specializovanou prodejnu medovin s muzeem jsme našli zatím nejblíže v americkém Portlandu," uvedl. Dodal, že neplatí mýtus o medovině jako sladkém nápoji. Nabídka totiž zahrnuje od přírodních medovin přes bylinkové, kořeněné, až po ovocné medoviny, takzvané melomely.

Výroba medoviny je doložena už v nejstarších kulturách. Jak připravit medovinu věděli už starověcí Sumerové ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Alkoholické nápoje z medu byly dobře známy i indiánům ve Střední a Jižní Americe v době ještě před vyloděním Španělů. Na území Česka se medovina hojně užívala v období říše Velkomoravské. 

Vimperský historik objevil renesanční štít uloupený nacisty

29-07-2016 01:29 | Zdeňka Kuchyňová

Vimperský historik Ladislav Čepička objevil při svém výzkumu ve sbírkách muzea ve Filadelfii renesanční štít, který za druhé světové války uloupili nacisté ze středočeského zámku Konopiště. Štít pochází z 30. let 16. století, podobný předmět se podle Čepičky v aukční síni Christie's v New Yorku vydražil za více než 600.000 dolarů (asi 14,5 milionu korun). Čepička chce usilovat o to, aby se předmět vrátil do ČR. Autorem výzdoby štítu je podle Čepičky italský malíř Girolamo da Treviso. Štít je vyrobený ze dřeva, potažený kůží a na přední straně má zlacenou olejomalbu, která zobrazuje vojenské dobývání města. Na zadní straně jsou výjevy ozbrojených jezdců.

Cesta, kterou se v 20. století dostal z Konopiště až do Muzea umění ve Filadelfii, je složitá. Nacisté za války založili v Praze vojenské muzeum, které mělo za úkol soustředit vojenské, historické památky z území tehdejšího protektorátu. Některé z předmětů, zejména ty z konopišťské, roudnické a opočenské sbírky, ale podle Čepičky skončily ve Vídni. Byly vybrány osobním Hitlerovým zmocněncem pro Hitlerovo připravované muzeum v Linci. Po válce se štít dostal do Ameriky. "Na konci války štít někdo (ve Vídni) zřejmě zcizil a dostal se do americké sbírky," uvedl Čepička. 

Budoucí učitelky mateřských škol se málo učí logopedii a pracovat s nadanými dětmi

29-07-2016 01:28 | Zdeňka Kuchyňová

Budoucí učitelky mateřských škol se na středních školách většinou jen okrajově učí logopedickou prevenci, kritizuje Česká školní inspekce (ČŠI). Školy je také málo připravují na práci s nadanými dětmi, což inspektoři v konceptu společného vzdělávání považují za "alarmující". Uvedli to v hodnocení vzdělávání na středních školách s pedagogickými obory, které zveřejnila inspekce na webu.

Od loňského listopadu do letošního května inspektoři navštívili 42 středních škol s pedagogickými obory. Zaměřili se především na školy připravující budoucí učitelky mateřských škol. Logopedická prevence je většinou součástí obsahu vzdělávání jen okrajově. Podle inspekce se to nepříznivě odráží na úrovni řečových schopností dětí, protože právě logopedické vady jsou nejčastějším důvodem pro odklad nástupu do školy. V mateřských školách aktuálně působí téměř 31.000 pedagogů, mezi nimiž je 99 procent žen. 

Někteří ministři si dnes vyjednali více peněz pro své kapitoly

28-07-2016 17:14 | Zdeňka Kuchyňová

Někteří ministři si dnes při jednání o rozpočtu na příští rok na ministerstvu financí vyjednali více peněz pro své kapitoly. S navýšením mohou už nyní počítat ministerstva spravedlnosti, školství, kultury a životního prostředí. Podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) ale i nadále přetrvává velký rozdíl mezi požadavky resortů a možnostmi rozpočtu především u kultury, místního rozvoje, spravedlnosti a školství. Naopak konečná shoda je podle něj u obrany a životního prostředí. Předpokládá, že spokojen bude také ministr zdravotnictví a vicepremiér pro vědu a výzkum. Na ministerstvo financí dnes přišlo žádat peníze navíc šest ministrů.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) po jednání řekl, že se se šéfem státní pokladny dohodl na navýšení rozpočtu svého resortu o 650 milionů korun. Pelikán původně požadoval navíc dvě miliardy. Peníze chce využít na růst platů a zvýšení počtu pracovníků v justici a Vězeňské službě. Chystá se také projekt, jehož cílem je technicky vybavit všechny soudní síně tak, aby soudy mohly plnit svou povinnost nahrávat jednání. Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) dostala navíc 350 milionů korun na navýšení kapacit škol kolem Prahy. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) dostal přislíbeno 200 milionů korun na mzdy pracovníků příspěvkových organizací. Především na projekty zaměřené na boj se suchem vyjednal ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) navýšení rozpočtu svého resortu o 100 milionů korun. Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO) a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) potřebují podle Babiše část peněz už letos. Šlechtová podle šéfa hnutí ANO "nutně potřebuje" dvě miliardy korun na spolufinancování evropských fondů. Celkově si ministryně dnes řekla o pět miliard navíc s tím, že ustoupí maximálně o 30 procent. Jurečka, podle kterého byl celkový rozpor ve výši dvou miliard korun, po jednání uvedl, že mu v rozpočtu jeho kapitoly stále chybí 1,2 miliardy korun. 

Na železnici zemřelo v pololetí 110 lidí, o desetinu víc než loni

28-07-2016 15:14 | Zdeňka Kuchyňová

Při nehodách na železnici zemřelo v prvním pololetí letošního roku 110 lidí, meziročně zhruba o desetinu více. Počet obětí nehod na přejezdech vzrostl více než dvojnásobně, úmrtí po srážkách s lidmi jinde na tratích bylo zhruba stejně jako loni. Vyplývá to z údajů, které dnes na svém webu zveřejnila Drážní inspekce. Nehody na přejezdech si loni vyžádaly 9 životů, letos 21. Zemřelých na železničních přejezdech prudce přibylo navzdory tomu, že počet nehod stoupl proti loňsku jenom o čtyři na 82. Třeba letos v lednu a březnu skončila tragicky zhruba každá druhá srážka na přejezdu. Obětí srážek na železnici mimo přejezdy ubylo z loňských 90 na letošních 89. "V naprosté většině nehod byla odpovědnost na straně řidičů," doplnil mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. 

Vězni ve Stráži pod Ralskem se starají o včely

28-07-2016 15:07 | Zdeňka Kuchyňová

Odsouzení ve věznici ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku se mohou nově starat o včely. Zatím jde o vzdělávací aktivitu, která by ale časem mohla přinést i zisk. Při zahájení projektu to dnes řekl ředitel strážské věznice Ladislav Blahník. Projekt souvisí s novou celostátní koncepcí vězeňské služby. "V jejím rámci plánujeme, že se vězni budou starat o domácí zvířata. Slibujeme si od toho získání pracovních návyků, různých dovedností i korekci jejich chování," řekl novinářům generální ředitel Vězeňské služby Petr Dohnal. Počítá s tím, že v říjnu začne ještě jeden obdobný projekt, což bude chov daňků v Jiřici. Nyní se tam buduje obora. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

červen 2016

PoÚtStČtSoNe
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace