Zprávy Celníci našli v autě 14 tun nelegálního tabáku, škoda 31 mil. Kč

09-02-2016 09:57 | Zdeňka Kuchyňová

Ústečtí celníci ve středu objevili v jednom kontrolovaném kamionu přes 14 tun neznačeného tabáku, stát by tak na dani podle nich přišel o téměř 31 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj Jiří Nejedlý. Auto směřovalo z Itálie do Polska a podle dokladů mělo převážet chmel. Celníci a policisté auto zastavili kvůli rychlé jízdě. Policisté, kteří s celníky na případu spolupracovali, navíc zjistili, že nákladní auto je evidováno v mezinárodní policejní databázi jako kradené, respektive zpronevěřené.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Soud: GIBS chybovala při vyšetřování blokády kácení na Šumavě

31-05-2016 17:45 | Zdeňka Kuchyňová

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) chybovala, když řádně nevyšetřila postup policie při zásahu proti lidem, kteří v roce 2011 protestovali na Šumavě proti kácení stromů napadených kůrovcem v lokalitě Ptačí potok, rozhodl dnes Ústavní soud, a vyhověl tak stížnosti Jana Skalíka. Konstatoval také, že při vyšetřování GIBS nebyla nezávislá a nestranná. Skalík podal na policisty trestní oznámení kvůli nelidskému a ponižujícímu zacházení. Podle jeho tvrzení se ho snažili donutit k odchodu z místa tak, že mu sypali lesní mravence za triko, opakovaně ho dusili a škrtili, stoupli mu plnou vahou na lýtko a startovali mu motorovou pilu u hlavy. "To vše za účelem, aby opustil prostor. Přitom takové zacházení není přípustné. Pokud by se takový postup policie prokázal, jednalo by se o trestný čin," uvedla soudkyně zpravodajka Kateřina Šimáčková. Skalík tvrdí, že policisté s ním zacházeli podobně, když místo opustil a odvezli ho na služebnu do Sušice. Podle soudu jde o takzvaná hájitelná tvrzení, které je potřeba vyšetřit, vyslechnout zasahující policisty a další svědky. "Orgány činné v trestním řízení však účinné vyšetřování neprovedly," řekla Šimáčková. Ústavní soud také zkritizoval policii za to, že sice zásah natáčela na kameru, ale záznam ukončila v momentě, kdy proti Skalíkovi použila donucovací prostředky. 

ČNB dnes představila zlatou minci s motivem hradu Kost

31-05-2016 17:42 | Zdeňka Kuchyňová

Česká národní banka (ČNB) dnes představila zlatou minci s motivem hradu Kost přímo v areálu hradu. Je první z nového desetidílného cyklu zlatých mincí, který zobrazí hrady v České republice. Nominální hodnota mince je 5000 korun, prodejní cena je však vyšší. Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík připomněl, že Kost patří k nejzachovalejším hradním komplexům na území Česka. ČNB by měla ještě letos představit zlatou minci zachycují hrad Bezděz, na příští rok je připravené vydání mincí s motivy hradů Bouzov a Pernštejn. Cyklus zakončí v roce 2020 mince zachycují Bečov nad Teplou a Buchlov.

Autorem mince s hradem Kost je akademický sochař Zbyněk Fojtů. Na rubové straně je panoramatický pohled na hrad Kost s iniciálami autora mince, názvem hradu a rokem ražby. Na druhé straně jsou vyobrazeny například portál dveří do hradní kaple či heraldická zvířata. 

Výstava na Kampě připomíná přehlídku českého skla v USA z 80. let

31-05-2016 17:41 | Zdeňka Kuchyňová

Výstavu, která připomíná přehlídku českého skla v New Yorku v 80. letech, připravilo Muzeum Kampa. Jmenuje se 7 + 1 mistrů českého skla, představuje tehdejší tvorbu autorů a vzdává poctu také loni zesnulé výtvarnici Miluši Roubíčkové, manželce jednoho z nich. Newyorská přehlídka vznikla z iniciativy Medy Mládkové. S umělci se osobně znala a měla přehled o jejich tvorbě, neboť jejich ateliéry v Československu i přes existenci železné opony od druhé poloviny 60. let navštěvovala. Muzeum Kampa, které Mládková po svém návratu do vlasti založila, se českému sklu věnuje opakovaně. 

Premiér Sobotka a další členové vlády navštíví Čínu

31-05-2016 17:37 | Zdeňka Kuchyňová

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a další členové vlády navštíví 16. až 20. června Čínu. Cílem pracovní cesty je posílit česko-čínské vztahy a spolupráci v letecké dopravě, zdravotnictví nebo finančním sektoru, sdělil ČTK Úřad vlády. Sobotka se setká s čínským premiérem Li Kche-čchiangem a Česko bude zastupovat také na schůzce platformy 16+1, kterou tvoří země střední, východní a jihovýchodní Evropy a Čína. Česko-čínské vztahy patří mezi priority české zahraniční politiky. Značně k tomu přispívá zejména prezident Miloš Zeman, který považuje Čínu za klíčového ekonomického partnera. 

Zastánci Michalákové zkoumají, zda kauzu nemůže řešit český soud

31-05-2016 17:37 | Zdeňka Kuchyňová

Případem Evy Michalákové, které norské úřady před pěti lety odebraly dva syny, by se mohl případně zabývat i český soud. Zastánci rodiny nyní zvažují, jestli by se na něj nemohli obrátit. Zkoumají rozsudek německého soudu, který řešil podobnou kauzu. Odebrání dětí z německé rodiny v Norsku neuznal a požádal o jejich vydání do vlasti. Novinářům to dnes řekla poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). Michaláková nyní čeká na verdikt norského soudu, který minulý týden řešil její odvolání proti rozhodnutí o zbavení rodičovských práv k oběma synům a adopci mladšího chlapce. Matka chce děti do své péče. Norská sociální služba jí je a jejímu bývalému muži odebrala před pěti lety. Sourozenci vyrůstají odděleně ve dvou pěstounských rodinách. 

OECD: Nejlepší zemí pro život je Norsko, ČR patří 21. místo

31-05-2016 17:31 | Zdeňka Kuchyňová

Nejlepší zemí pro život je Norsko, za nímž následují Austrálie a Dánsko. Vyplývá to z indexu kvality života, který sestavuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). České republice patří v žebříčku 21. místo, Slovensko se nachází na 24. příčce. OECD na základě 11 kritérií hodnotí životní úroveň ve 38 zemích světa. Rozhodujícími faktory jsou například zdraví, výše a rozdělení příjmů ve společnosti, zaměstnanost, délka pracovní doby, bydlení, bezpečí, volný čas či spokojenost se životem. Česká republika je podle OECD nadprůměrná například z hlediska osobní bezpečnosti, vzdělání či sociálních vztahů. Zaostává však v oblasti příjmů, zdraví či bydlení. OECD poukazuje rovněž na značnou propast mezi nejbohatšími a nejchudšími. Nejbohatší pětina populace v ČR podle ní vydělává téměř čtyřikrát tolik než nejchudší pětina. 

Zeman podepsal výraznější varování před škodlivostí kouření

31-05-2016 14:59 | Zdeňka Kuchyňová

Na krabičkách cigaret se nejpozději na podzim objeví obrazová varování před škodlivostí kouření. Obchodním řetězcům bude hrozit až desetimilionová pokuta, pokud vyřazené nezávadné potraviny nepředají k rozdělení mezi sociálně potřebné. Změny přináší novela o potravinách, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Drastické obrázky na krabičkách cigaret musí být podle rozhodnutí Evropské unie na celém jejím území od 20. května. Ceny cigaret by se podle českých výrobců neměly kvůli změně zvýšit. 

Maraton 50. ročníku Porty vyvrcholí soutěží mladých zpěváků

31-05-2016 14:57 | Zdeňka Kuchyňová

Maraton padesátého ročníku mezinárodního festivalu Porta vyvrcholí o víkendu autorskou a interpretační soutěží mladých umělců. Začínající zpěváky doplní řada hostů z folkové a countryové scény. Hostem autorské soutěže bude Pavel Žalman Lohonka, který vystoupením oslaví sedmdesátiny, a sedm nejlepších českých trampských kapel. Na přání posluchačů v neděli festival uzavře koncertem na laguně ve čtvrti Severní Terasa František Nedvěd. Zpestřením bude pokus o co největší počet lidí na festivalu v klobouku, táborák přímo v areálu letního kina nebo vystoupení nesoutěžních kapel v ústeckých restauracích. 

Chystá se vyslání ekonomických diplomatů, specialistů na zbraně

31-05-2016 14:52 | Zdeňka Kuchyňová

Ministerstvo obrany chystá společně s ministerstvem zahraničí vyslání prvních ekonomických diplomatů, kteří se budou specializovat pouze na obranný průmysl. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) by měli pomoct českým zbrojařům hledat nové trhy. První by mohli začít působit koncem letošního či začátkem příštího roku, řekl dnes Stropnický na valné hromadě Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu. V nejbližší době vyberou ministerstva země, které mají potenciál a do nichž by měli diplomaté zamířit. "Je to samozřejmě také otázka finančních možností. Půjde o zkoušku, kterou si zhruba po roce vyhodnotíme, jak byla úspěšná," poznamenal Stropnický. Zatím jmenoval jedinou zemi, o níž se ucházejí všichni velcí světoví hráči v oblasti vojenské techniky, a tou je Indie. Na českém trhu je zhruba 110 zbrojařských firem, jejich roční obrat dosahuje 50 miliard korun a dodávají zpravidla velice sofistikované výrobky. Export je zhruba třikrát až čtyřikrát vyšší než dodávky na tuzemský trh. 

Průzkum: Výpadek příjmů by ani měsíc nepokrylo 15 pct. domácností

31-05-2016 13:14 | Zdeňka Kuchyňová

V případě výpadků příjmů by 15 procent domácností nepokrylo své náklady ani po dobu jednoho měsíce. Zhruba polovina domácností by pokryla své náklady po dobu alespoň tří měsíců. Vyplývá to z průzkumu finanční gramotnosti provedené ministerstvem financí a OECD v loňském roce. Z průzkumu dál vyplynulo, že 52 procent lidí v Česku má nízkou finanční znalost. Finanční rezervu na delší dobu mají většinou vysokoškolsky vzdělaní lidé, důchodci a lidé s vysokými příjmy. Naopak menší rezervy se týkají většinou mladých do 29 let a nízkopříjmových domácností.

V případě výpadku hlavního příjmu by lidé nejčastěji, a to v 31 procentech, hledali novou práci nebo brigádu. V 12 procentech by se snažili využít úspor, něco prodat nebo omezit výdaje. Pět procent lidí by spoléhalo na půjčku a 37 procent lidí neví, co by v takovém případě dělalo. Rozpočet podle průzkumu nesestavuje 57 procent českých domácností. Téměř pětina lidí v Česku aktivně nespoří. Téměř dvě třetiny Čechů se podle průzkumu nechovají ekonomicky zodpovědně. Podle ministerstva je tento fakt znepokojivý, protože za posledních pět let se tato úroveň v zásadě nezměnila.

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) upozornil, že postavení spotřebitelů by mohl pomoci zákon o spotřebitelském úvěru. Předlohu budou tento týden poslanci schvalovat ve třetím čtení. Norma například stanoví, že lidé by mohli splatit dluhy z půjček vesměs kdykoliv, omezily by se také sankce za pozdní splátky. Norma by navíc zvýšila odpovědnost věřitele za poskytnutí úvěru a rozšířila dozor České národní banky i na nebankovní poskytovatele úvěrů. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

květen 2016

PoÚtStČtSoNe
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031

duben 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

březen 2016

PoÚtStČtSoNe
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace