Zprávy Celníci našli v autě 14 tun nelegálního tabáku, škoda 31 mil. Kč

09-02-2016 09:57 | Zdeňka Kuchyňová

Ústečtí celníci ve středu objevili v jednom kontrolovaném kamionu přes 14 tun neznačeného tabáku, stát by tak na dani podle nich přišel o téměř 31 milionů korun. ČTK to sdělil mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj Jiří Nejedlý. Auto směřovalo z Itálie do Polska a podle dokladů mělo převážet chmel. Celníci a policisté auto zastavili kvůli rychlé jízdě. Policisté, kteří s celníky na případu spolupracovali, navíc zjistili, že nákladní auto je evidováno v mezinárodní policejní databázi jako kradené, respektive zpronevěřené.

Linkovací služby

Zpravodajský souhrn, který nabízíme každý večer od cca. 20 hodin, najdete zde.

Z archivu rubriky

Policie obvinila soudce ze zmanipulování insolvenčního řízení

26-09-2016 13:42 | Zdeňka Kuchyňová

Královéhradecká policie zahájila trestní stíhání soudce za zneužití pravomoci úřední osoby. Obviněný údajně způsobil vážnou újmu několika účastníkům insolvenčního řízení a zároveň zajistil prospěch akcionáři dlužníka. Na webu pražského vrchního státního zastupitelství o tom informoval žalobce Adam Borgula. Krajské ředitelství královéhradecké policie obvinilo soudce, jehož jméno Borgula neuvedl, 20. září. K trestnímu stíhání ve věci nezákonných manipulací insolvenčních řízení dal souhlas prezident. 

Ve zlínské zoologické zahradě se narodila dvojčata pandy červené

26-09-2016 13:39 | Zdeňka Kuchyňová

Ve zlínské zoologické zahradě se narodila dvojčata pandy červené. Mláďatům jsou tři měsíce, malý sameček a samička začínají opouštět úkryty a mohou je již vidět i návštěvníci zahrady. Chov pand je obtížný proto, že je těžké sestavit vhodný pár, který by byl schopný reprodukce a byl spolu schopný žít, řekl novinářům zoolog Kamil Čihák. Dospělé pandy tráví spoustu času spánkem v korunách stromů, mláďata jsou podle Čiháka velmi šikovná a brzy po opuštění úkrytu začínají také šplhat po stromech. 

Do českých kin přijde Anthropoid, film o atentátu na Heydricha

26-09-2016 13:37 | Zdeňka Kuchyňová

Do českých kin ve středu, na svátek sv. Václava, vstoupí britsko-český film Anthropoid, který přibližuje atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Na úterní slavnostní premiéru přijede vedle režiséra Seana Ellise také představitel Jozefa Gabčíka, herec Cillian Murphy. Promítání by se měli zúčastnit také Gabčíkovi příbuzní, stejně jako rodina druhého parašutisty, Jana Kubiše. Obvykle premiéry filmů připadají na čtvrtek, vzhledem k významu tématu, který film zpracovává, se ho distributor rozhodl uvést v Den české státnosti. V kinech v Británii se film promítá už od 9. září a kritici ho hodnotí jako napínavý a závratný. V USA měl film premiéru již v srpnu.

Členové výsadkářské skupiny Anthropoid provedli atentát na Heydricha 27. května 1942. Heydrich sice útok přežil, ale o týden později podlehl infekci z utrpěných zranění. Ojedinělý případ úspěšné fyzické likvidace tak vysoce postaveného nacistického pohlavára posílil pozici československé exilové vlády v Londýně. I díky němu západní mocnosti odstoupily od mnichovské smlouvy. Operace Anthropoid se stala iniciačním momentem pro mnoho odbojových aktivit ve druhé světové válce a pomohla - bez ohledu na tragické následky - posílit pocit národního sebevědomí, vlastenectví i osobní statečnosti jednotlivců. 

Čeští a rakouští záchranáři smí zasahovat i ve druhém státě

26-09-2016 12:26 | Zdeňka Kuchyňová

Zdravotní záchranná služba Jihočeského kraje a Horního Rakouska může zasahovat i na území sousedního státu. Znamená to, že v případě výjezdu na místo vždy vyrazí posádka, která to bude mít nejblíže, bez ohledu na to, zda sídlí v Česku nebo v Rakousku. Doposud museli zdravotníci respektovat státní hranice. Přeshraniční spolupráci záchranných služeb v Českých Budějovicích podepsali zástupci Jihočeského kraje a Horního Rakouska. Dohoda o přeshraniční spolupráci není časově omezená. Jednání o smlouvě trvalo několik let. "A předcházet tomu nutně musela celostátní rámcová dohoda na úrovni ministrů zdravotnictví vlád české, rakouské a bavorské," uvedl jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Dodal, že podobná přeshraniční spolupráce na tomto území už několik let funguje mezi zahraničními sbory hasičů. 

Tématem letošní Noci vědců v Brně je bezpečnost

26-09-2016 11:46 | Zdeňka Kuchyňová

Tématem letošní Noci vědců v Brně, která se koná tradičně poslední zářijový pátek po celé republice, je bezpečnost v různých oborech lidské činnosti. Na fakultě sociálních studií lidem například ukážou, jak neanonymní jsou při surfování na internetu, a poradí, jak chránit své soukromí. Informatici představí výzkum v oblasti kyberkriminality a kyberbezpečnosti. V kampusu si návštěvníci budou moci prohlédnout různé druhy plísní a dozvědět se, jak správně skladovat potraviny. Na nádvoří Mendelova muzea bude předvádět VIDA! Science centrum show s plameny, blesky, výbuchy a tekutým dusíkem. Na Vysokém učení technickém si návštěvníci mohou otestovat vlastní vzorek vody a dozvědět se, jak kvalitní vodu pijí, nebo si prohlédnout mapovací auto od Googlu zevnitř a zjistí, jak fungují 3D modely. Mendelova univerzita si pro letošní ročník připravila například neuromarketingovou laboratoř zaměřenou na to, jak se lidé dokážou bránit podprahové reklamě nebo kostnici s módní přehlídkou koster. 

Wintonovy děti zahájily sbírku na pomník svým rodičům

26-09-2016 11:31 | Zdeňka Kuchyňová

Wintonovy děti, dnešní osmdesátníci, které za druhé světové války zachránil britský úředník Nicholas Winton, vyhlásily sbírku na památník svým rodičům. Díky Wintonovi přežily, když jim pomohl odjet v roce 1939 z Prahy do Anglie. "Pro tyto děti jsou hlavní hrdinové rodiče, kteří se rozhodli poslat své potomky do neznáma," řekla ČTK novinářka Judita Matyášová, která je s Wintonovými dětmi dlouhodobě v kontaktu. Založily spolek a chtějí vybrat 3,2 milionu korun. Pomník v podobě dveří vlaku, kde na jedné straně skla jsou ruce dětí a na druhé rodičů, by měl podle plánu stát už příští rok na Hlavním nádraží v Praze.

Winton jako mladý bankéř ze své vlastní vůle organizoval v počátcích války v Československu odjezdy židovských dětí do Británie. Obstarával veškeré formality potřebné k jejich přepravě po železnici, zařizoval dětem doklady a přijetí v britských rodinách. Skoro sedm stovek dětí tak zachránil před jistou smrtí v nacistických koncentračních táborech. 

Ve vojenském prostoru Hradiště zemřel myslivec

26-09-2016 11:31 | Zdeňka Kuchyňová

Střelnému zranění podlehl v noci na pondělí myslivec v lese ve vojenském prostoru Hradiště na Lounsku. S transportem muže z nepřístupného terénu nedaleko Podbořanského Rohozce pomáhali karlovarští hasiči s terénní čtyřkolkou, sdělil ČTK mluvčí hasičů Martin Kasal. Podle policejní mluvčí Kateřiny Böhmové dva myslivci, otec a syn, dohledávali na lovu postřelený kus spárkaté zvěře. "Při tom došlo ke střelnému poranění staršího muže, který zranění na místě podlehl. Okolnosti střelby jsou předmětem dalšího prověřování," doplnila Böhmová. Za usmrcení z nedbalosti může soud uložit trest odnětí svobody na rok až šest let. 

Průzkum: Většina lidí je v práci spokojených, chtějí ale flexibilitu

26-09-2016 11:27 | Zdeňka Kuchyňová

Téměř 72 procent Čechů je ve svém zaměstnání spokojených, přivítali by ale pružnější pracovní podmínky. Vyplývá to z aktuálního průzkumu personální agentury Grafton Recruitment. Spokojenost lidí na trhu práce souvisí podle autorů s určitou jistotou, že se příliš nemusí bát o své místo, protože v současnosti výrazně převažuje nabídka pracovních míst nad poptávkou. Svou roli sehrála i skutečnost, že 56 procent zaměstnanců dostalo letos přidáno, což je téměř o deset procentních bodů více než loni. Agentura to uvedla v tiskové zprávě.

Flexibilita se podle personální agentury stává tématem číslo jedna - i když například firmy působící v IT nebo v podnikových službách již běžně práci z domova nebo pružnou pracovní dobu nabízejí, stále existuje řada oborů, kde to buď není možné, nebo vedení není ochotno takové změny zavést. Firmy, které nenabídnou dostatečnou pružnost, budou ale jen stěží bojovat o talentované pracovníky, tvrdí analytici agentury. Velkým tématem současného trhu práce se podle průzkumu stává i atraktivita práce. Možnost práce na zajímavých projektech se dostala na třetí místo v žebříčku důvodů přijetí nového pracovního místa, a to po financích a možnosti kariérního růstu. Průzkum také ukázal, že 75 procent dotázaných by bylo ochotno přijmout úvazek na dobu určitou. 

Tématem národní expozice na veletrhu knih ve Frankfurtu je Havel

26-09-2016 11:26 | Zdeňka Kuchyňová

Tématem letošní české národní expozice na knižním veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem bude osobnost prezidenta Václava Havla, který by v říjnu oslavil 80. narozeniny. ČTK to v tiskové zprávě sdělila Moravská zemská knihovna v Brně, která je od roku 2014 pověřena ministerstvem kultury přípravou české prezentace na největších zahraničních knižních veletrzích. V rámci kulturního programu vystoupí na veletrhu kněz Tomáš Halík, diplomat Michael Žantovský nebo spisovatel Karel Hvížďala. Hvížďala se Žantovským budou jako autoři monografií a rozhovorů s ním a o něm vzpomínat na osobní setkání a vzájemnou spolupráci. Zároveň budou diskutovat o jeho odkazu v současné společnosti. Michael Žantovský přiblíží i Knihovnu Václava Havla. 

Počasí

26-09-2016 06:41 | Zdeňka Kuchyňová

Jasno až polojasno, ráno místy mlhy. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C, na Šumavě a v Krušných horách kolem 16 °C. 

Doporučujeme

Nejčtenější články

Archiv

září 2016

PoÚtStČtSoNe
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930

srpen 2016

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

červenec 2016

PoÚtStČtSoNe
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Kompletní archiv

Související články

Více

Aktuální relace