V Basře začala pracovat česká polní nemocnice

V Basře začala pracovat česká polní nemocnice, foto : ČTK

Od začátku války v Iráku uběhl víc než měsíc a téměř stejně tak dlouho vysílá Radio Praha speciální pořad Voláme Kuvajt, určený našim a slovenským vojákům v kuvajtské misi. Zařadili jsme jej i do dnešního vysílání.

V Basře začala pracovat česká polní nemocnice,  foto : ČTK
Když jsme před měsícem zahájili pravidelné vysílání Českého rozhlasu našim chemikům v Kuvajtu, ostřelovali spojenci jihoiráckou Basru a na kuvajtské hlavní město, kde tehdy chemici sloužili, dopadaly irácké rakety. Za čtyři týdny je situace zcela jiná - v Basře dnes zahajuje činnost 7. polní nemocnice a vojáci z česko - slovenského protichemického praporu sem denně dovážejí léky a pitnou vodu pro civilní obyvatelstvo. Ta v téměř padesátistupňových vedrech lidem chybí nejvíc. O situaci přímo v areálu nemocnice referuje zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu František Lutonský:

"Mobilní ambulance se rozvinula přímo před budovou irácké vojenské nemocnice. První pacient byl ale z řad zdejších iráckých lékařů. Celý areál, který hlídají Britové, je totiž každý pátek neprodyšně uzavřen a spojenečtí vojáci mají rozkaz nikoho nevpouštět. I tak je ale v budovách zhruba desítka zaměstnanců, kteří otevření nemocnice uvítali a jako první pacienti i využili. Českým zdravotníkům prý přivedou i své příbuzné. Nic to ale nemění na tom, že obyčejní neprivilegovaní lidé, kteří potřebují jakoukoli péči, se do rukou našich lékařů dostanou až zítra. Jen možná pro zajímavost stojí za to říct, že první pacient si nechal ošetřit drobné poranění na ruce."

V Basře začala pracovat česká polní nemocnice,  foto : ČTK
Kromě českých lékařů a zdravotníků budou v 7. polní nemocnici sloužit i slovenští vojáci. Jejich misi schválil slovenský kabinet v rámci operace Trvalá svoboda. Všem lékařům a zdravotníkům v jihoirácké Basře je určen pozdrav ministryně zdravotnictví Marie Součkové:

"Chtěla bych pozdravit všechny lékaře a sestry 7. polní nemocnice v Iráku. Jsem hrdá na to, že naši zdravotníci už poněkolikáté osvědčili svoji odbornost a odolnost v krizových situacích. Válka postihuje hodně nevinných lidí a je správné, že naše pomoc směřuje právě k nim. Věřím, že svého úkolu se zhostíte, drazí kolegové, na jedničku. Přeji Vám mnoho zdaru. Ale také mnoho sil, pevné nervy, a především Vašim rodinám chci poděkovat za to, že Vás ve Vašem poslání podporují."

Do našeho radiomostu do Kuvajtu a nyní už i do Iráku od samého počátku přispívají i kolegové ze Slovenského rozhlasu. Dnešní relaci z Bratislavy připravil Bernard Roštecký:

V Basře začala pracovat česká polní nemocnice,  foto : ČTK
V tomto týždni sme s našim armádnym magazínom Plná poľná a odborníkmi z ministerstva obrany navštívili slovenské Gymnázium v Galante, kde sme so študentmi besedovali o všetkom čo súvisí s našim členstvom v aliancii a dianím v Ozbrojených silách SR. Samozrejme chalanov zaujímalo najmä pripravované skrátenie vojenskej základnej služby, ale dievčatá sa najviac zaujímali práve o vás, ktorí plníte úlohy ďaleko od domova, pod horúcim slnkom nefúdskej púšte. Rozcitlivel ich článok v dvojtýždenníku Obrana s titulkom " Držková nad zlato", v ktorom sa píše o vašej strave v zálive. Gymnazistky sľubujú, že keď sa vrátite domov navaria vám slovenské špeciality, aby ste sa popravili. Odkazujú vám:

"Čaute chalani. Krásne slovenské dievčatá vás čakajú doma. To vám odkazujú baby z Gymnázia v Galante".

Takže po návrate sa nezabudnite zastaviť v Galante, veríme, že dievčatá svoj sľub splnia. Pozdrav z domova tu máme aj pre dnešného jubilanta:

"Blahoželanie pre Jaroslava Ďurdíka. Jarko, skôr než ti budú iní priať, skôr než si s nimi budeš ruku podávať, dovoľ nám k Tvojim krásnym tridsiatim narodeninám iba dve slová zaželať: Buď šťastný a zdravý sa nám vráť, veď čo iné Ti život môže dať. To Ti zo srdca želajú mamina Želka, dedo, Dominika, Jarka s rodinou, Milan, celá Renkina rodina a na záver Ti sladkú pusu posiela Renulík a mamina. Posielame aj krásny pozdrav pre všetkých vojakov aby sa všetci zdraví a šťastní vrátili ".

A to je už na dnes zo Slovenska všetko. Pozdravujeme a dopočutia v pondelok.


A na závěr našeho dnešního vysílání českým a slovenským vojákům v irácké misi zde máme ještě jeden vzkaz. Na právě zahájeném knižním veletrhu v Praze jsme zastihli ministra kultury Pavla Dostála. Chtěl nejenom pozdravit naše vojáky v Kuvajtu, upozornil však i na skutečnost, která vyburcovala světovou kulturní veřejnost ve chvíli, kdy ozbrojený konflikt v Iráku vlastně už skončil:

"Chtěl bych vojáky samozřejmě pozdravit, protože si nesmírně vážím jejich mise, vážím si jejich statečnosti, nevím, jestli bych dovedl být tak statečný. Na druhé straně musím říct, že když mluví zbraně, mlčí múzy. Jsem rád, že zbraně v Iráku přestaly mluvit a že tam múzy opět snad promluví. Bohužel došlo tam k tomu, že světové kulturní dědictví, které bylo v muzeích v Iráku bylo rozkradeno, a to mne velice mrzí. To nemá nic společného s našimi vojáky. Je samozřejmě zdravím a přeji jim, aby se brzy dostali domů za svými milými."


První čeští chemici se domů začnou vracet po 25. květnu. Ze současných čtyř stovek vojenských specialistů protichemického praporu by na místě mělo zůstat jen sto padesát a ti se budou pravidelně střídat na rotačním principu. Naopak misi našich vojenských zdravotníků doplní i civilní lékaři - tým chirurgů a zdravotnického personálu z Brna. Bezprostřední válečné nebezpečí zdá se pominulo a nastal čas pro humanitární pomoc civilnímu obyvatelstvu Iráku. To je rozhodně slibnější perspektiva, nežli byla před pouhým měsícem.

Svoje vzkazy můžete volat na telefon se záznamníkem 221 552 989 nebo poslat e-mailem na adresu [email protected].