Zemědělci stupňují své protesty

Bohumír Dufek, předseda odborového svazu zaměstnanců v zemědělství, Foto: ČTK

Čeští zemědělci připravují další protesty proti kvótám EU. Požadují stejné přímé dotace, jaké mají členské státy unie. Ve středu 4. prosince by se do Prahy mělo sjet až 10 tisíc farmářů na podporu tohoto požadavku.

Bohumír Dufek,  předseda odborového svazu zaměstnanců v zemědělství,  Foto: ČTK
Podle odhadu pořadatelů by se mělo ve středu v Praze sejít pět až deset tisíc zemědělců. Půjde o další z řady demonstrací za vyvedení zemědělství z krize a vyjednání rovných podmínek s Evropskou unií. Jan Veleba z Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů v pondělí řekl: "Pokud nebudou vyjednány rovné podmínky, budeme požadovat dorovnání ze státního rozpočtu, aby ty podmínky skutečně rovné byly." Další otázkou je údajně celková stagnace rezortu v ČR. Tento negativní trend podle prezidenta Agrární komory Václava Hlaváčka utvrzuje návrh rozpočtu na příští rok: "V období adaptace české zemědělství potřebuje zhruba 24 mld. korun. Jsme svědky toho, že místo nárůstu finančních prostředků do kapitoly zemědělství dochází ke stagnaci, až k poklesu, protože návrh rozpočtu pro rok 2003 není nárůstový ale mínusový."

Čeští zemědělci zdůrazňují svoji konkurenceschopnost a v kvótách vidí snahu unie chránit svůj přeplněný trh. Co by se stalo, pokud by nedošlo k dojednání stoprocentních dávek pro české pěstitele a chovatele, o tom odborový předák Bohumír Dufek řekl: "Je pravda, že se s tím budou muset zemědělci vypořádat a holt budou muset v některých oblastech, třeba v investicích, slevit. Ale podotýkám, že to je špatná cesta, protože časem se do těch problémů dostanou stejně." Zemědělci požadují jednání s unií. Existuje však reálný kompromis, u něhož by se požadavky zemědělců zastavily? Odpovídá opět Václav Hlaváček: "Já si myslím, že u přímých plateb se nemůžeme spokojit s ničím jiným než se sto procenty. Jinak budou naše konkurenceschopnost a naše postavení na domácím trhu ohroženy."

Středeční manifestace by měla začít kolem půl desáté před budovou ministerstva zemědělství, odkud se zemědělci vydají k pochodu Prahou. Organizátoři počítají se zastávkou na Václavském náměstí a před sídlem Delegace Evropské komise v Praze. Čeští zemědělci koordinují svůj postup s nevládními zemědělskými organizacemi ostatních kandidátských zemí. Podle Hlaváčka proběhnou protesty také např. na Slovensku a v Maďarsku.