Začíná Vítání ptačího zpěvu

Na 54 místech České republiky začíná v neděli 23. dubna Vítání ptačího zpěvu. Historie této mezinárodně koordinované akce u nás sahá do počátku 90. let minulého století. Co je cílem této akce? A není letos ohrožena výskytem ptačí chřipky?

Vítání ptačího zpěvu je jednou z nejznámějších aktivit České společnosti ornitologické. Dochází k ní každým rokem na přelomu dubna a května na březích rybníků, v říčních údolích, lesích nebo třeba jen v městských parcích.

"Hlavním smyslem Vítání ptačího zpěvu je dostat lidi do přírody. Máme pocit, že dnes lidé moc do přírody nechodí, zvláště ne v tuto denní a roční dobu. Cílem je samozřejmě také přiblížit lidem naši ptačí faunu a její projevy."

Říká tajemník České ornitologické společnosti Lukáš Viktora. Celá akce sice začíná už tuto neděli, ale za ptačím zpěvem budou lidé pod vedením zkušených ornitologů chodit hlavně o dalších víkendech, a to až do poloviny května. Jak už naznačil Lukáš Viktora, zájemci si samozřejmě budou muset přivstat. Sraz účastníků je někdy už v pět hodin ráno.

Lukáš Viktora,  foto: Autor
"Vítání ptačího zpěvu se musí konat v době, kdy ptáci zpívají. Musíme se přizpůsobit ptákům, ne ptáci nám."

Rok od roku se Vítání ptačího zpěvu zúčastní stále více lidí. V posledních letech už jich jsou tisíce. Jenže právě letos propukla po celé Evropě panika kvůli výskytu ptačí chřipky. Podle Lukáše Viktory se ale zdá, že kulminační vrchol už má panika za sebou.

"Díky všeobecné informovanosti, k níž bohužel došlo až v posledních týdnech, se veřejnost přece jen trošku uklidnila. My bychom právě těch ´vítání´ využili k tomu, abychom i nadále veřejnost uklidňovali, že od volně žijících ptáků, zejména od těch, kteří se třeba vyskytují v blízkosti lidských sídel, skutečně žádné reálné nebezpečí nehrozí. Rádi bychom ´vítání´využili k takové pozitivní kampani."