Vzdušný prostor chce Česko a Slovensko chránit společně

Mikuláš Dzurinda a Vladimír Špidla, Foto: ČTK

Česká s Slovenská republika uvažuje o společné ochraně vzdušného prostoru. Konkrétnější návrhy by měli předložit vojenští odborníci do měsíce. Na projektu Společné nebe, tedy vytvoření společné letky, se zatím dohodly politické reprezentace obou zemí. Česká republika se tak nehodlá vzdát vlastního stíhacího letectva, jen by nové stroje, o jejichž nákupu se jedná už několik let, kupovala "napůl" se Slovenskem.

S nápadem na společnou ochranu vzdušného prostoru přišla česká vláda těšně před pražským summitem NATO. Zároveň oznámila, že zatím nebude kupovat tolik diskutované stíhačky Jas-39 Gripen a smlouvu podepsanou ještě za premiéra Miloše Zemana, nechá vypršet. Ostatně nákup stíhaček parlament stejně odmítl. Aby společný projekt se Slovenskem mohl být naplněn, čekalo se na přijetí Slovenska do Severoatlantické aliance. K tomu předminulý týden došlo a tak mohl ještě během summitu český ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda prohlásit:

Mikuláš Dzurinda a Vladimír Špidla,  Foto: ČTK
"Sdílená odpovědnost je levnější odpovědnost. Bylo by dobře v této oblasti spolupracovat. Tento vzdušný prostor byl stejně v minulosti společný. Kdybychom našli cestu ke společnému řešení, tak to daňové poplatníky přijde levněji."

Cyril Svoboda měl nejspíš na mysli právě zrušený nákup čtyřiadvaceti nadzvukových stíhaček Gripen, které měly stát více než 50 mld korun. Společná česko-slovenská letka by ovšem přišla na polovinu.

"Česká vláda vyšla z toho, že oba státy mají obdobné problémy a mají k dispozici obdobné finanční prostředky," uvedl ke společnému projektu premiér Vladimír Špidla. O vzniku společné česko-slovenské stíhací letky jednal český předseda vlády se svým slovenským protějškem v sobotu v Bratislavě. Konkrétní podobu společné protivzdušné obrany obou států by teď měli rozpracovat armádní experti. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík vysvětluje, z čeho návrh vychází.

"Ta spolupráce není postavena v první řadě na společné technice. Státy NATO nevyužívají pro integrovaný systém ochrany vzdušného prostoru jednotnou techniku. Nám jde o to, abychom, po zkušenosti s ochranou zabezpečení vzdušného prostoru při zasedání summitu NATO v Praze, nalézt možnost přes hraničního působení stíhacího letectva. Zejména při ochraně proti nevojenským hrozbám."

Už během summitu NATO v Praze totiž český vzdušný prostor hlídaly nejen české, ale i americké stíhačky. Princip spolupráce se osvědčil a místo amerických strojů by nyní mohly střežit české nebe stíhačky nejbližšího souseda, tedy Slovenska. Konkrétnější návrhy projektu Společné nebe by měli předložit vojenští odborníci do měsíce.