Voda předvádí svou sílu

Příroda opět ukazuje svou sílu. Vydatné deště, které už několik dnů sužují východní oblasti Česka, zvedly hladiny řek zejména v Moravskoslezském a Zlínském kraji.

Poloha oblačného pole nad Evropou 18. května v 6:48 na snímku z polární družice NOAA, foto: ČTKPoloha oblačného pole nad Evropou 18. května v 6:48 na snímku z polární družice NOAA, foto: ČTK Vysoká voda bere s sebou všechno - majetek i životy. V Třinci se v noci na pondělí utopila devětašedesátiletá žena. Potok, který protékal přes její zahradu, ji odnesl o šedesát metrů dál. Situace se v postižených oblastech mění každou chvíli. V úterý dopoledne se povodňová situace v Moravskoslezském kraji postupně uklidňovala, srážky slábnou. Hladiny řek mají kulminaci pravděpodobně za sebou, i když například Olše v Českém Těšíně opět stoupala. Město Karviná, které bylo ještě v pondělí přístupné po silnici pouze přes sousední Polsko, se už také dostalo ze spárů vodního živlu. Jsou ale místa, jako například Bohumín nebo Troubky, které se staly tragickým symbolem záplav na Moravě v roce 1997, kde museli být lidé evakuováni ze svých domovů. V Bohumíně dokonce ze zaplavené nemocnice. Ne všichni ale chtěli své domovy opustit, říká starosta Bohumína Petr Vícha:

Následky povodně v Hranicích na Moravě, foto: ČTKNásledky povodně v Hranicích na Moravě, foto: ČTK "Celý problém Bohumína spočívá v tom, že tři místní toky - Bohumínská stružka, Vrbická stružka a Bajcůvka tečou do Odry. A vzhledem k tomu, že Odra je stále vysoko, tvoří určitou hráz, tak ty místní toky zaplavují okolí a voda natéká do městských částí. Předpokládá se, že může natéct i do centra města. Se stoupající vodou může zase dojít k lokální evakuaci některých lidí. Lidé ale evakuovat v této chvíli nechtějí."

S vypětím všech sil bojují s živlem energetici. Tisíce domácností jsou na Moravě kvůli povodním bez proudu. Velká voda zaplavila některé distribuční trafostanice, které podle mluvčího ČEZu Jaroslava Jurči musely být na některých místech Zlínského kraje preventivně odpojeny:

Rozvodna elektřiny v Bohumíně na Karvinsku, foto: ČTKRozvodna elektřiny v Bohumíně na Karvinsku, foto: ČTK "Troubky, tam jsme museli vypínat, Zámrsky, Hustopeče nad Bečvou, Kojetín, Lipník nad Bečvou, Přerov a Hranice. To je to preventivní vypnutí. Když hladina stoupne, někdy zalije naše zařízení, někdy jenom ohrozí. V takových případech to musíme vypnout, aby nedošlo k nějakým úrazům."

Železniční doprava na Moravě se pozvolna oživuje. Ve Zlínském kraji je už je plně obnovená. Jak to v úterý dopoledne vypadalo na kolejích v Moravskoslezském kraji, upřesnil mluvčí Českých drah Radek Joklík:

Hasiči zpevňují hráz řeky Moravy u Hodonína, foto: ČTKHasiči zpevňují hráz řeky Moravy u Hodonína, foto: ČTK "Nejezdíme úsek Bohumín - Chałupki, tam je zaplavená trať z polské strany. Nejezdíme také na hlavním koridoru v úseku Ostrava Svinov - Polanka nad Odrou. Tam všechnu osobní dopravu vedeme odklonem přes Ostravu Vítkovice. Vznikají tam zpoždění zhruba 30 minut, nicméně vlaková doprava je zachována. Potom další problémy v úseku Karviná - Louky nad Olší, v úseku Mosty u Jablunkova - Čadca došlo k poškození troleje. Komplikuje to dopravu směrem na Slovensko."

Splav na rozbouřené Ostravici v Ostravě- Hrabové, foto: ČTKSplav na rozbouřené Ostravici v Ostravě- Hrabové, foto: ČTK Kraje postižené povodněmi mohou požádat o pomoc armádu. Vláda v pondělí rozhodla nasadit při záplavách mimo integrovaný záchranný systém 800 vojáků, sdělil vicepremiér a ministr obrany Martin Barták:

"Moravskoslezský kraj nás požádal o nasazení asi 500 vojáků především v té následné fázi. V některých místech je riziko, že nebudou používány mosty, které jsou v ohrožení. Někde dochází k přelivu na přehradách, tudíž regulace dále není možná, a proto naši ženisté, geodeti i ostatní samozřejmě budou připraveni pro případné nasazení a vybudování provizorních přemosťovacích zařízení."

Meteorologové doufají, že koncem týdne by se počasí mohlo definitivně umoudřit.