Vládní komise vybere použité stíhačky pro armádu

Miroslav Kostelka, Foto: CTK

Do konce roku 2004 by mělo být jasné, jaké stíhačky budou střežit nebe nad Českem. Ze sedmi možných dodavatelů použitých strojů je na základě doporučení zvláštní komise vybere vláda. Více Herbert Brynda.

Miroslav Kostelka,  Foto: CTK
Česká vláda ve středu rozhodla o složení devítičlenné komise, která vybere některou z nabídek na dodání 14 použitých stíhaček pro českou armádu:

"Bude vytvořena komise, v níž nikdo nebude členem žádné politcké strany, která navrhne vládě pořadí hodnocení jednotlivých nabídek a vláda jako politický orgán pak rozhodne,"

tolik český ministr obrany Miroslav Kostelka. Komise bude vybírat nakonec jen ze sedmi nabídek, neboť od soutěže už odstoupila Velká Británie a nedlouho po ní i Turecko. Olétané stíhačky by proto měly pocházet ze Spojených států, Belgie, Kanady, Německa, Francie, Nizozemska nebo Švédska. Zadání pro tyto státy je ovšem podle náměstka ministra obrany pro reformu armády Jan Váni extrémně těžké:

"Říkáme jim, že máme poměrně málo peněz a málo času, a chceme letadla, která jsou schopna fungovat v systému NATINEADS. Navrhněte, jak to udělat, jak zabezpečit výcvik, jak zabezpečit logistiku, jak to celé zabezpečit na pět let a ještě nám řekněte, jak to zabezpečit na dalších pět let."

Ministr Kostelka v této souvislosti dokonce hovoří o daru, nicméně zdůrazňuje, že letadla budou plně bojeschopná:

"Nebude to ale žádný šrot. Naším cílem není posadit naše piloty na létající šrot. A jsem přesvědčen, že žádná z našich partnerských stran nám létající šrot nenabídne."

Do konce října by měly oslovené vlády dodat takzvané studie proveditelnosti, které komise spolu s hodnocením do konce listopadu předá vládě a ta do konce roku rozhodne tak, aby jednání s vybraným partnerem byla ukončena do jara 2004. Opozice vládní záměr pořídit použitá letadla kritizuje, podle stínového ministra obrany za ODS Petra Nečase by jeho strana, případně vláda - na rozdíl od stávající koaliční - měla schválenou koncepci armády, z níž by vyplývaly investiční priority, a především by mnohem více dbala na transparentnost výběrového řízení:

"S tou ostudou, kterou má Česká republika z toho minulého výběrového řízení na nadzvukové stíhačky, bych důsledně dbal na transparentnost a čistotu celého procesu, aby se něco podobného neopakovalo. Dbal bych na ně natolik, že bych klidně obětoval několik měsíců a celou proceduru prodloužil jen proto, aby byla naprosto transparentní a čistá."

Podle náměstka pro reformu armády Váni ale vláda jde dokonce až za hranici běžné transparentnosti. Dvě CD s postupem, podle něhož budou nabídky vyhodnoceny, leží zapečetěny v obálkách na úřadu vlády, a jak uvedl Jan Váňa, novináři budou moci být u jejich rozlepování. Česko má v současnosti k dispozici osm Migů-21, jejichž životnost končí v roce 2005. Od tohoto roku do roku 2007 hodlá ministerstvo obrany do stíhaček investovat ročně 1,5 miliardy korun.