Vláda doplnila a upřesnila seznam úkolů v boji proti terorismu

Jaroslav Tvrdík a Stanislav Gross, foto: ČTK

Česká vláda doplnila a upřesnila seznam úkolů, které jsou nezbytné v boji proti terorismu. Větší pozornost hodlá stát věnovat například ochraně informačních systémů, nutná je i účinnější výměna informací mezi zpravodajskými službami.

Jaroslav Tvrdík a Stanislav Gross,  foto: ČTK
Ministři se shodli na tom, že zlepšit se má i spolupráce se zahraničními protiteroristickými odborníky. Potvrdil to ostatně ministr vnitra Stanislav Gross:

"Podařilo se v loňském roce uskutečnit cvičení s protiteroristickými jednotkami Itálie, Nizozemska, Spolkové republiky Německo a Belgie. Chceme v tomto pokračovat, protože jsou státy, které s těmi tzv. ostrými akcemi mají větší zkušenosti než my. Přesto, že jsou naši protiterorističtí specialisté z policejního Útvaru rychlého nasazení všemi zahraničními kolegy hodnoceni jako jedni z nejlepších v Evropě, tak určitě je vždy co zlepšovat. Je zapotřebí, aby ten standart byl udržován a stále zvyšován."

Takzvaný národní akční plán, který vypracovalo ministerstvo vnitra, se týká všech resortů. Ministr Gross zdůraznil, že každoroční aktualizaci úkolů má v rámci mezinárodního boje proti terorismu vypracovat každý stát. Plán podle něj obsahuje desítky úkolů, které reagují na aktuální situaci doma i v zahraničí. Některé z nich vyplývají z nových mezinárodních závazků České republiky v boji proti terorismu. Lepší ochrana informačních systémů souvisí s neustálým pokrokem v této oblasti, vysvětlil Gross. Věří, že se podaří navázat další kontakty se zahraničními experty na boj proti terorismu. Ne všude totiž funguje spolupráce tak, jak by si jeho resort představoval.

Pavel Rychetský a Stanislav Gross,  foto: ČTK
Jak uvedla mluvčí vlády Anna Stárková, pondělní vládní upřesnění úkolů v boji proti terorismu je téměř totožné s březnovými rozhodnutími Bezpečnostní rady státu v této oblasti. Jde například o větší zapojení české policie do řady evropských bezpečnostních iniciativ. Mluvčí kabinetu jednu z forem spolupráce zmínila:

"Docela zajímavou oblastí je i spolupráce s bezpečnostními atašé zahraničních zastupitelských úřadů v Praze a komunikace se zahraničními partnery prostřednictvím Interpolu, prostřednictvím zvláštního výboru, který je poradním orgánem Severoatlantické rady pro oblast rozvědné a kontrarozvědné práce a terorismu."

Reakcí vlády na případnou hrozbu teroristických útoků je také aktualizovaný pokyn ministerstva školství k zavedení šesti vyučovacích hodin, které se dříve označovaly jako branná výchova. Žáci základních, středních, speciálních a vyšších odborných škol se budou od září učit, jak se mají chovat při mimořádných událostech. Dozvědí se například, jak jednat, když najdou podezřelý předmět, co si mají sbalit při evakuaci, jak poskytnout první pomoc či co mají dělat při přírodních pohromách. Dosud ministerstvo školství pouze školám doporučovalo, aby se tematice ochrany člověka věnovaly.