Události Vidina penze se vzdálí

22-06-2011 | Josef Kubeczka

Věk odchodu do důchodu se bude postupně zvyšovat, výpočet penzí se od října kvůli rozhodnutí Ústavního soudu změní ve prospěch lidí s vyššími příjmy. To jsou snad nejzásadnější body tzv. malé důchodové reformy, kterou v úterý schválila Poslanecká sněmovna hlasy vládní koalice. Přehlasovala tak opozici i námitky levicového Senátu.

Stáhnout: MP3

Zdeněk ŠkromachZdeněk Škromach Senát vrátil předlohu poslancům s výhradami a pozměňovacími návrhy. Norma totiž reaguje na rozhodnutí Ústavního soudu, podle kterého stát musí více zohlednit příjmy občanů a také to, kolik odvedli do penzijního pojištění. Podle vládní novely by to znamenalo, že zhruba sedmdesáti procentům budoucích penzistů by mírně klesly penze a dvaceti procentům naopak vzrostly. Senátoři chtěli prosadili nový výpočet penzí ve prospěch seniorů ze středních vrstev. Podle místopředsedy Senátu a ČSSD Zdeňka Škromacha jejich pozměňovací návrh by vyřešil podstatu nálezu Ústavního soudu:

"Základem je zúžení toho návrhu pouze na řešení náletu Ústavního soudu. Všechny ty věci - prodlužování důchodového věku, změny některých dalších parametrů důchodového systému - byly vypuštěny, a zároveň posunujeme spodní hranici výpočtu důchodu tak, aby nedošlo k tomu, že na úkor deseti procent nejvyšších důchodů 70 procent důchodců půjde s důchody dolů."

S návrhem senátorů zásadně nesouhlasil ministr práce a sociálních věcí za TOP09 Jaromír Drábek:

Jaromír Drábek, foto: ČTKJaromír Drábek, foto: ČTK "Senátoři neudělali nic jiného, než že valnou část toho zákona navrhují neschválit a vrátili Poslanecké sněmovně jenom malou část toho návrhu zákona, která se týká pouze výpočtového vzorce. To znamená, že vypustili velmi důležité další pasáže, které upravují dnešní průběžný systém z pohledu dlouhodobého vývoje. A to si myslím, že je velmi nesprávný pohled."

Vládní koalice má v Poslanecké sněmovně dost hlasů na to, aby horní komoru parlamentu přehlasovala, což se také stalo. Vedle nových pravidel pro výpočet důchodů, které budou platit o října, novela také postupně prodlužuje věk pro odchod do důchodu. Nyní desetiletí by šli do penze v 71 letech. Podle senátora Škromacha si ale novým výpočtem penzí nejvíc polepší ti nejbohatší penzisté:

"Návrh vlády v zásadě znamená, že deseti procentům nejvýše příjmových skupin obyvatel by se důchody mírně zvýšily, 20 procentům s nejnižšími důchody by se výpočet důchodu nezměnil a 70 procentům lidí se středními a nižšími příjmy by se jejich výpočet důchodu zhoršil právě ve prospěch té desetiprocentní skupiny."

Zvyšování věku pro odchod do důchodu se bude týkat žen narozených po roce 1955 a mužů narozených po roce 1965. Pro obě pohlaví má být tato věková hranice sjednocena v roce 2041. Zvyšování věku pro odchod do důchodu vláda zdůvodňuje ekonomickými důvody, zdůraznil ministr Drábek:

Foto: Pierre Amerlynck / Stock.XCHNGFoto: Pierre Amerlynck / Stock.XCHNG "Já považuji za odpovědné a férové vůči mladé generaci, aby věděli alespoň přibližně, kdy budou odcházet do důchodu. To se týká dnešních dvacetiletých, třicetiletých, protože těm ten dnešní stav říká vlastně: ‚Nemusíte mít obavu, budete odcházet jako dnešní pětačtyřicátníci do důchodu v 65 letech', a to prostě nebude pravda. Je třeba zdůraznit, že věk odchodu do důchodu v sedmdesátí letech se týká doby za 55 let. A porovnejme si rozdíl ve zdravotním stavu a ve schopnostech těch lidí před 55 lety, a dnes. Podobným způsobem předpokládám, že se bude vyvíjet zdravotní stav lidí a schopnost pracovat v následujících desetiletích."

Opozice chce tuto normu změnit, pokud vyhraje příští parlamentní volby. Návrh malé penzijní reformy je podle sociologa Pavla Rusého špatně nastavený. Soudí, že takto nastavený systém povede k vyhynutí Česka:

"Dneska, když člověk vstupuje do ekonomicky aktivní doby a přemýšlí, jak se zajistí na stáří, tak optimální varianta je nemít děti a uspořené peníze si spořit ve fondu. Až půjde do důchodu, dostane důchod z průběžného systému, a druhá důchod mu poběží z kapitálového pilíře. Principielně je to nastaveno tak, aby Češi vyhynuli."

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Další články vydání

Hudebníci musí kvůli kauze Diag Human vracet cenné hudební nástroje do státní sbírky

Milena Štráfeldová

Hrozba exekuce uměleckých děl v kauze Diag Human trvá. Kvůli obavám, aby zahraniční exekutoři nezabavili cenné hudební nástroje, museli už...Více

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace