V Praze končí setkání zahraničních Čechů

Zprava lady Milena Grenfellová Bainesová si fotografuje Áju Vrzáňovou, Barbaru Podoskiovou a Elišku Haškovou - Coolidgeovou, Týden zahraničních Čechů, foto: ČTK

Týden zahraničních Čechů, kdy se po třech letech do Prahy znovu sjely stovky našich krajanů, pomalu končí. Na Univerzitě Karlově, kde jednotlivé přednášky a diskusní panely probíhají, máme po celou dobu Milenu Štráfeldovou:

 Archivář Libor Gottfried  (vpravo) předvádí ilustrovaný misál českým krajanům,  Týden zahraničních Čechů,  foto: ČTK
O čem tedy zahraniční Češi jednají především? Co je zajímá?

Dosud proběhly panely legislativní, kulturní, vzdělávací a zdravotní - z toho také vyplývá, o jak široký okruh otázek mají krajané zájem. Velkou pozornost samozřejmě věnovali získání českého občanství, restitucím, možnosti trvalého pobytu v České republice. To jsou problémy, které zahraniční Čechy trápí už řadu let a které by měl upravit nový zákon o občanství, který se na ministerstvu vnitra připravuje. V kulturním panelu se představily různé instituce, periodika, která dávají prostor krajanské tématice, i jednotlivé krajanské spolky, které se věnují kultuře a vzdělávání. Velmi zajímavá byla například přednáška o málo známých koloniích Čechů v Latinské Americe. A ve vzdělávacím panelu se krajané zajímali hlavně o možnosti výuky češtiny.

Kdo se vlastně Týdne zahraničních Čechů účastní?

Účastnice setkání Významné české ženy ve světě  (zprava) lady Milena Grenfellová Bainesová,  Ája Vrzáňová,  Barbara Podoskiová,  Eliška Hašková - Coolidgeová,  Blanka Matragiová,  Běla Gran Jensenová a Edita Kochová,  Týden zahraničních Čechů,  foto: ČTK
Podle organizátorů přijelo kolem tří set krajanů z celého světa, je tu samozřejmě silné zastoupení z některých evropských zemí, Švýcarska, Německa, jsou tu Češi z Ameriky, Kanady a Austrálie. Tradičně zde nechybí silná sestava z Chorvatska, kde je početná a velmi aktivní krajanská menšina, jsou tu Češi z rumunského a srbského Banátu, Polska i Bulharska. Přijeli ovšem i potomci přistěhovalců z Ukrajiny, Novorossijska a vnuci českých legionářů z Čity. Jsou tu i jednotlivci ze severských zemí, Egypta, Sýrie atd. Jediný příklad za všechny: přijela například Blanka Karlsson ze Švédska, které se podařilo v jedné švédské knihovně objevit rukopis díla Jana Ámose Komenského, který tam byl po více než tři sta let uložen jako anonymní autor. Dr. Karlssonová tento rukopis po šestileté badatelské práci, na kterou dostala finanční příspěvek od švédského krále, vydala tiskem.

Co účastníky Týdne zahraničních Čechů ještě čeká:

Významnou akcí a vlastně novinkou letošního Týdne je panel České ženy ve světě, kde se představují významné Češky: například naše slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová, návrhářka Blanka Matragi nebo zakladatelka humanitárního hnutí Na vlastních nohou Běla Gran Jensen. Těmto slavným Češkám je uděleno ocenění "Významná česká žena ve světě 2003". Jeho nositelkou se za několik dní při své návštěvě České republiky stane i bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová. A v sobotu Týden zahraničních Čechů končí panelem o budoucnosti českých krajanských komunit ve světě a setkáním v Senátu.