V Praze budou znovu k vidění České korunovační klenoty

Korunovační klenoty, foto: ČTK

Poprvé v 21. století budou na Pražském hradě vystaveny České korunovační klenoty. Od 3. července po dobu dalších deseti dnů si návštěvníci budou moci znovu prohlédnout nejcennější poklad v zemi. Více informací má Milena Štráfeldová:

Korunovační klenoty,  foto: ČTK
Svatováclavská koruna, královské jablko a žezlo, korunovační roucho, ostatkový kříž i Svatováclavský meč - to vše tvoří soubor Českých korunovačních klenotů, které mohou být podle ustanovení císaře Karla IV. vystaveny jen při výjimečných příležitostech. V průběhu 20. století byly zpřístupněny jen devětkrát. O jejich letošním vystavení rozhodl prezident Václav Klaus v souvislosti s 10. výročím vzniku České republiky, 85. výročím založení Československa a volbou nové hlavy státu. Každé vystavení korunovačních klenotů provází mimořádný zájem veřejnosti, podle Elišky Fučíkové ze Správy Pražského hradu je ale také velkou příležitostí pro badatele, aby klenoty pomocí nejnovějších technologií znovu prozkoumali:

"První vystavení v roce 1993 bylo i pro nás velice objevné, protože my jsme je měli v ruce poprvé. A snažili jsme se zjistit, jakým směrem má další výzkum jít."

Korunovační klenoty,  foto: ČTK
Výzkum v posledních deseti letech přinesl nové poznatky, které vyvracejí dosavadní představy historiků. Odbornice na renesanční šperkařství Beket Bukovinská tak například dokázala, že královské jablko a žezlo jsou mnohem starší, nežli se původně předpokládalo:

"Vlastně se potvrdila hypotéza, že datování do období Rudolfa II. je neudržitelné, protože řada výzdobných prvků evidentně spadá do doby starší. Už v roce 1983 jsem vyslovila domněnku, že klenoty nechal zhotovit Ferdinand I. při příležitosti, kdy buď se stal římským králem, anebo byl korunován českým králem."

Spolu s hlavními královskými insigniemi je vystaven i plášť českých králů. Podle kunsthistoričky Mileny Bravermanové i ten měl při korunovačním ceremoniálu velký význam:

"Samozřejmě nemůžeme srovnávat význam roucha a koruny, protože koruna byla relikviářem, a tím, že odpočívala na lebce sv. Václava, byla zároveň i druhotnou relikvií. Nicméně srovnávat význam korunovačního roucha s žezlem či jablkem už jednoznačně lze. Čteme-li si Korunovační řád českých panovníků, vidíme, že korunovačnímu plášti byla přisuzována opět velká symbolika."

České korunovační klenoty budou na Pražském hradě za přísných bezpečnostních opatření vystaveny ve dnech 3. až 13. července. Očekává se, že denně je uvidí na čtyři tisíce lidí. Návštěvníci budou přitom mít vstup na výstavu zdarma.