V Ostravě jsou k vidění grafiky výjimečných umělců, Šimotové a Johna

Jiří John a Adriena Šimotová v roce 1954, repro z knihy Adriena Šimotová

V ostravské Galerii výtvarného umění je v těchto dnech vystaven soubor grafik dvojice výtvarníků, kteří patří ke špičkám českého výtvarného umění 2. poloviny 20. století - Adrieny Šimotové a jejího předčasně zemřelého manžela Jiřího Johna.

Jiří John a Adriena Šimotová v roce 1954,  repro z knihy Adriena Šimotová
O Adrieně Šimotové lze bez nadsázky říct, že je první dámou současného českého výtvarného umění. Její kresby, grafiky i obrazy z vrstvených papírů patří k nejcennějším dílům ve sbírkách prestižních galerií v Česku i v zahraničí. Soubor jejích grafik teď mohou vidět návštěvníci Galerie výtvarného umění v Ostravě, kde probíhá výstava nazvaná Oběti a objetí.

"Jedná se v podstatě o grafický konvolut manželského páru významných českých výtvarníků Adrieny Šimotové a Jiřího Johna,"

vysvětluje kurátorka výstavy Gabriela Pelikánová.

Gabriela Pelikánová
"Jsou to všechno věci z našich sbírek a snažím se tu o to, abych dala do souvislostí díla těchto dvou umělců, kteří tvořili neuvěřitelnou symbiózu, ať už lidskou nebo uměleckou, ale při tom byli neustále individualitami. Navzájem se ovlivňovali, ale to dílo se vymyká, jsou to osobnosti, které mají svůj vlastní ráz."

Se svým budoucím mužem se Adriena Šimotová seznámila po 2. světové válce, při studiích na Uměleckoprůmyslové škole v Praze. Studovali zde v ateliéru profesora Josefa Kaplického. A i po studiích nadále pracovali ve společném ateliéru na pražské Letné, kde se oba věnovali malbě a později grafice. Příznivá pro jejich tvorbu byla podle kurátorky Pelikánové léta šedesátá:

"...kdy situace byla v naší výtvarné sféře mnohem svobodnější. Potom ale zase přišla doba normalizace, kdy Adriena Šimotová už byla vdovou. A tím pádem se musela přizpůsobit zcela novým podmínkám, ať už životním nebo uměleckým."

V r. 1972 totiž Jiří John ve věku necelých padesáti let zemřel.

"Tady je velmi důležité, že Adriena Šimotová, pokud to můžu tak říct, do smrti svého manžela žila trošku v jeho stínu. On byl mnohem uznávanější a žádanější. Ona mu to samozřejmě velice přála, ale vlastně dozrála jako bytost, nejen lidsky, ale i umělecky, až po jeho smrti v roce 1972. Díky tomu, co prožila a čím si musela projít, se diametrálně změnil její přístup k tvorbě. Odpoutala se od malby a dala mnohem větší přednost grafice a kresbě. A její tvorba, která je věnovaná hlavně lidské postatě a individualitě, se stala mnohem niternější. Z fyzického hlediska přešla na niternější sféru. A myslím, že v tomto trendu pokračuje až do dneška."

Dnes má Adriena Šimotová na svém kontě téměř stovku výstav, kromě tuzemských i v Chicagu, Berlíně, Paříži, Londýně, Vídni nebo Salcburku.

"Je to už velice stará paní, nicméně pořád plná entuziasmu a schopnosti experimentovat. A neustále nás má čím překvapovat."

Gabriela Pelikánová ale zhodnotila i dílo grafika Jiřího Johna:

"Jiří John byl specifický v tom, že se hodně inspiroval krajinou. Je to ale krajina snů, symbolická krajina, která je hodně viděna očima Jiřího Johna, jeho individualitou. On se nechával hodně inspirovat třeba tvorbou Jiřího Šímy, z něj hodně vycházel. Takže z přírody vlastně zaznamenává jen jisté detaily, které jsou pro něj inspirující, a zaznamenává procesy, které v přírodě vznikají. Růst, rašení, všímá si i jednotlivých kamenů, takže se dostává do hloubky země, kde vidí tu dřeň, prazáklad všeho, co nás obklopuje. A snaží se to zviditelnit v jakési jednotě mezi lidskou a přírodní sférou."

Výstava grafik Adrieny Šimotové a Jiřího Johna bude k ostravské Galerii výtvarného umění až do poloviny května.