V Brně probíhá sjezd ČSSD

Premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross, foto: ČTK

V pátek byl v Brně zahájen napjatě očekávaný celostátní sjezd sociální demokracie. Pomůže jeho jednání vyřešit vleklou politickou krizi ve vládní koalici, nebo ji naopak prohloubí? Bude do funkce šéfa strany potvrzen její dosavadní úřadující předseda a premiér Stanislav Gross, jehož problémy s financováním bytu a podnikáním manželky Šárky krizi odstartovaly, nebo si sociální demokraté zvolí jiného lídra? A jaký bude nový program strany, který by měl zvrátit pokles volebních preferencí ČSSD? To jsou otázky pro našeho kolegu Zdeňka Vališe, který jednání ČSSD v Brně sleduje.

Premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross,  foto: ČTK
"Od posledního sjezdu má sociální demokracie za sebou troje neúspěšné volby, a tak budou delegáti rozebírat především příčiny porážek a hledat recepty, jak ve zbývajícím čase do řádných nebo mimořádných voleb oslovit voliče. Ten sjezd je ovšem svým způsobem mimořádný v několika ohledech. Je to sjezd urgentních záchranných prací, které by měly zastavit hrozivý propad voličských preferencí strany patnáct měsíců před volbami. Je mimořádný v tom, že se ČSSD vlastně nebude chystat na volební vítězství, ale na cestu do opozice. Měl by to ale také být sjezd historický, jakýsi přelom, protože Gross a jeho stoupenci se chtějí pustit do změny politického kurzu, chtějí modernizovat sociální demokracii."

V čem by se měl vlastně program sociální demokracie zmodernizovat?

"Levicové křídlo, reprezentované stoupenci Zdeňka Škromacha, sice uznává, že některé staré sociální jistoty včetně práva na práci se už nevrátí, ale přesto by sociální demokracie měla být tradiční baštou dělníků, zaměstnanců, důchodců a vůbec sociálně slabších skupin. A právě tomu se brání liberální platforma, k níž se hlásí premiér Gross a ministr financí Bohuslav Sobotka. Ti by chtěli stranu vést více k politickému středu, nelpět tolik na tradicích, modernizovat sociální stát, který je podle nich zatížený velkým byrokratickým balastem."

Místopředsedové ČSSD Zdeněk Škromach  (vlevo) a Martin Starec,  foto: ČTK
Je to ovšem také sjezd volební. Před nedávnem se zdálo jasné vítězství Stanislava Grosse. Jaká je však situace teď?

"Sociální demokracie je tak trochu ve schizofrenní situaci. Současný premiér snižuje preference socialistů, ale pokud jde o funkci premiéra, tam se zdá, že je sociální demokracie jednotná v názoru, že je nutné ho podpořit ve funkci, protože jednak by Gross svým odchodem de facto přiznal, že je vinen, a mohlo by se také stát, že strana ustoupila lidovcům a vůbec celkovému nátlaku, čímž by projevila slabost. Především ale, pokud by Gross podal demisi, tak padne celá vláda a sociální demokracie nemá vůbec žádnou záruku, že by prezident Klaus pověřil sestavením nové vlády opět sociálního demokrata. A ve hře jsou ještě některé velké privatizace, například Český Telecom. No a také naděje, že lidé za těch zbývajících patnáct měsíců ocení sociální demokraty za to, že se české ekonomice daří. Vy jste se ale ptala na funkci šéfa strany. Tady je právě alternativa dost často zmiňovaná v poslední době, tedy rozdělení funkcí - Gross by zůstal premiérem a šéfem strany by byl někdo jiný. To je vize například Grossova protikandidáta na post předsedy strany Zdeňka Škromacha. Ovšem odpůrci tohoto řešení zase říkají, že kdyby Gross neuspěl při volbě předsedy strany, asi by skončil i ve funkci premiéra."

Tolik náš kolega Zdeněk Vališ přímo z jednání sociální demokracie v Brně.