Uspěje Záhrobská na olympiádě bez táty za zády?

Přesně za dva týdny vyrazí do nejdůležitějšího závodu kariéry Šárka Záhrobská. Česká slalomářka má z MS kompletní sbírku medailí, ovšem na olympijský cenný kov zatím čeká marně. Přes velmi úspěšnou spolupráci se svým otcem Petrem se před letošní sezónou překvapivě rozhodla jej na trenérském postu nahradit Antonínem Strachem. A Petr Záhrobský st. má při pohledu na dceřiny letošní výsledky o její olympijské medailové plány oprávněný strach.

Šárka Záhrobská, foto: Tomáš Lisý / ČRoŠárka Záhrobská, foto: Tomáš Lisý / ČRo Šárka Záhrobská totiž kromě triumfu z Aspenu zajíždí v letošní sezóně průměrné výsledky. Sama si nad svými výkony láme hlavu a k momentálnímu poklesu formy podotýká:

"Moje jízdy teď nemají šmrnc, jako třeba v Aspenu. Bohužel nevím, proč tomu tak je. Budu se snažit opět do nich vložit dynamiku, mrštnost a navázat na lepší chvíle. Prostě někdy se daří a nevíte proč, pak se nedaří a nevíte proč a druhý den se probudíte a opět je to na kopci ono. Ne vždy má sjezdové lyžování logiku."

Petr Záhrobský st. si v letošní sezóně vzal na starost přípravu syna a soudě dle výsledků nese tato spolupráce ovoce. Ostatně bude zajímavé sledovat, co na whistlerských olympijských sjezdovkách mladý Petr Záhrobský předvede. O medaili však nemůže být vůbec řeč, neboť v mužském lyžování je nepoměrně větší konkurence a díky podstatně strmějším i náročnějším tratím se zde sjezdaři z nealpských resp. nevysokohorských zemí daleko hůře prosazují, než je tomu u žen. Proto otec Záhrobský při pohledu na momentální formu jím vypiplané mistryně světa z Äre pochopitelně trpí, ovšem do její přípravy vůbec nezasahuje.

"Není dobré do těch věcí zasahovat, protože se mohou obrátit proti vám. Můžete tím závodníka rozptýlit nebo i psychicky narušit a já jsem toho dalek, protože vím, jak se to odráží do výkonu. Naprosto jasně můžu říct, že ne se vším, co se okolo Šárky děje souhlasím, ale nehodlám to nyní komentovat."

Petr Záhrobský mladší při tréninku v olympijském Whistleru, foto: ČTKPetr Záhrobský mladší při tréninku v olympijském Whistleru, foto: ČTK Proč?

"Je tam jiný odpovědný člověk, jiná osoba - v tomto případě pan Strach, který si to řídí, takže on nese odpovědnost za výsledky atd."

Sám Petr Záhrobský přivedl před lety Antonína Stracha do týmu coby kondičního trenéra. Jeden ze sponzorů Záhrobské loni na podzim v oficiální tiskové zprávě otevřeně prohlásil, že Strach je nejen Šárčiným trenérem, ale i partnerem. Zkušenosti i z jiných sportů jasně ukazují, že takové propojení není zrovna ideální - alespoň tedy pro sportovní výkonnost. Petr Záhrobský však do těchto věcí zásadně nezasahuje a s dcerou se dokonce nebaví ani na téma lyžování.

"Mohu říct, že k lyžování jsem nesklouznul, co jsme se rozdělili. A jde to. Je to i z mého pohledu správné. Já se vyjádřím až po sezóně a důvodů proč se vyjádřit budu mít dost."

Záhrobská tyto věci rozhodně nehodlá řešit přes média a v tuto chvíli se především soustředí na aklimatizaci v dějišti her.

"Mám to vyzkoušené. Před závody potřebuji 8 až 10 dnů na to, abych se srovnala s časovým posunem. Sice náš výkon na sjezdovce trvá kolem minuty, ale tělo potřebuje být fit na trénink, který trvá několik hodin a je náročný. Pokud tělo není aklimatizované, tak je z tréninku unavené a není ani připravené na závod."

Tak se nechme překvapit, zda Šárka Záhrobská napodobí Nicole Vaidišovou, která se po rozchodu s nevlastním otcem a trenérem v jedné osobě Alešem Kodatem totálně vytratila ze světové špičky (a takových příkladů je více) nebo naopak ukáže, že je výjimkou potvrzující pravidlo a po úspěších na světovém lyžařském fóru vybojuje i olympijskou medaili.