Události Týden zahraničních Čechů v Praze končí

22-09-2006 15:47 | Milena Štráfeldová

Po pěti dnech jednání končí v Praze Týden zahraničních Čechů. Na dvě stovky krajanů z celého světa při něm diskutovaly o problémech českých komunit v zahraničí. Jeho průběh sledovala Milena Štráfeldová.

Stáhnout: MP3

Oldřich ČernýOldřich Černý I letošního, už čtvrtého Týdne se zúčastnili krajané z několika kontinentů. Potvrdil to Ivan Dubovický z Mezinárodního koordinačního výboru zahraničních Čechů, který tato setkání od r. 1998 pořádá:

"Je to zhruba ze třiceti zemí a regionální zastoupení je skutečně z celého světa. Máme tady zástupce z Jižní Ameriky, samozřejmě Spojené státy, Kanada, ale i z tak vzdálených končin, jako na například Kyrgyzstán. A samozřejmě spousta zástupců ze zemí Evropské unie."

Jak uvedl předseda Mezinárodního koordinačního výboru a iniciátor Týdnů zahraničních Čechů Oldřich Černý, mnoho českých krajanů žije v zahraničí už po generace. Je tomu tak například ve Spojených státech:

"Tam máte nějakých milion pět set tisíc lidí českého původu, kteří česky už ani nemluví. Mají ale zájem o českou kulturu a snaží se dál udržovat českou identitu. Když postaví za dvanáct milionů dolarů Národní dům, a přitom umí česky jedině Nazdar! - tak to neznamená, že to nejsou svým způsobem také Češi."

Komunity zahraničních Čechů ve světě jsou ovšem velmi rozdílné a čeští exulanti na Západě mají jiné problémy a priority nežli třeba potomci českých vystěhovalců na Balkáně a v Rusku.

"Stěžejními pro ty komunity v západních zemích jsou otázky možnosti korespondenčních voleb, možnosti dvojího občanství a v některých případech i otázka restitucí,"

upřesňuje Ivan Dubovický. České komunity na Východě za svoji prioritu považují uchování češtiny:

"V některých komunitách je nadále živý jazyk i na školách, a protože ekonomicky řada těchto komunit je na tom hůře, mají zájem, aby jejich děti měly tuto výuku zajištěnou i s podporou České republiky. Pak mají zájem, aby tu jejich děti mohly studovat, to samozřejmě souvisí s otázkou trvalého pobytu a občanství. Mají zájem o intenzivnější kulturní výměnu, o pořady, umělce, o vysílání z České republiky. A to vše je třeba projednat s příslušnými českými institucemi, s ministerstvy a tak dále."

Týden zahraničních Čechů, foto: Martina StejskalováTýden zahraničních Čechů, foto: Martina Stejskalová Letos se proto poprvé jednání Týdne zahraničních Čechů rozdělilo do sekcí, které o těchto specifických potřebách krajanských komunit ve světě jednaly. O podobných otázkách se ale v plénu hovořilo i na předchozích setkáních. Před třemi roky byla dokonce přijata rezoluce, prakticky nic se z ní ale dosud nenaplnilo. Podle Oldřicha Černého se však vztah mezi zahraničními krajanskými komunitami a českou politickou scénou mění přeci jen k lepšímu:

"Dnes ten zájem je daleko větší, kde ale pořád ještě klesá, to je v mediálních sférách. Informace o našich jednáních jsou celkem mizivé."

Výjimkou je zájem médií o závěrečnou akci Týdne zahraničních Čechů - o ocenění Významných českých žen ve světě. Tato cena byla udělena poprvé před třemi lety. Podrobnosti uvádí Ivan Dubovický:

"Mezi tehdejšími laureátkami byly osobnosti jako například paní Meda Mládková, Eliška Hašková Coolidge, naše jediná mistryně světa v krasobruslení Ája Vrzáňová i velice slavná módní návrhářka paní Blanka Matragi. A v letošním roce máme zase atraktivní nabídku. Je mezi nimi například vynikající česká malířka a ilustrátorka paní Rut Kohnová, světově proslulá ekonomka Štěpánka Griffith Johnes - zajímavostí je, že její dědeček byl bratrancem Franze Kafky. Je mezi nimi i vynikající mladá česká dirigentka, která žije ve Švýcarsku, Olga Machoňová Pavlů, a celebrita celebrit paní Ivana Trumpová."

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Další články vydání

Miloš Zeman rozzlobil Jiřího Paroubka

Martina Lustigová

Šéf ČSSD Jiří Paroubek se zlobí na Miloše Zemana. Na Vysočinu za Zemanem přijel ministr financí Vlastimil Tlustý, následoval ho expředseda...Více

Vězně čeká více práce i zdražení pobytu za mřížemi

Martina Lustigová

Odsouzení by měli ve věznicích více pracovat a samotný pobyt za mřížemi by je měl vyjít dráž. To je plán nového ministra spravedlnosti...Více

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace