Události Tabakovovo divadlo v Praze měsíc předem vyprodáno

07-12-2006 15:26 | Vilém Faltýnek

V Praze zahájilo ve čtvrtek své pětidenní hostování moskevské divadlo Olega Tabakova. Ruský herec a režisér je s Čechami spojen osobními vazbami od 60. let. Po Juriji Ljubimovovi je teprve druhým významným ruským divadelníkem, který v porevolučních letech příjíždí do Prahy s profilovým programem.

Stáhnout: MP3

Režisér Oleg TabakovRežisér Oleg Tabakov Do dějin Činoherního klubu vešlo hostování Olega Tabakova v roli Chlestakova v Gogolově Revizorovi z roku 1968. Česky mluvící herci hráli ustrašené úředníčky proti falešnému ruskému revizorovi.

"Jarda Vostrý a Honza Kačer, jak vidět, četli v novinách, že jsem v Praze. Jejich představitel Chlestakova zůstal v Anglii, tak roli nabídli mě. Já jsem ji nikdy nehrál a měl jsem na přípravu málo času. Nakonec jsem ji hrál celý měsíc. To byla tehdy v Československu pozoruhodná doba..."

Později v 80. letech hrál Tabakov ve filmu Antonína Moskalyka Kukačka v temném lese. Nyní přijel na pozvání Dejvického divadla. Zahraniční vývoz divadla je velmi drahý. Jak vznikla myšlenka na hostování, vysvětlila ředitelka této úspěšné pražské scény Eva Měřičková:

Moskevské divadlo Olega Tabakova a Gorkého hra Na dněMoskevské divadlo Olega Tabakova a Gorkého hra Na dně "Ten nápad vznikl skoro náhodou, protože pan Tabakov byl v Praze v rámci svých aktivit a jeho přátelé nám zavolali, jestli by se večer mohl přijít podívat na představení Oblomova. To vzbudilo v souboru trošku rozruch, protože samozřejmě hrát Oblomova před panem Tabakovem je velké sousto, ale on byl představením nadšen. ten večer tady seděl s herci, povídalo se a on přišel s myšlenkou, že by bylo příjemné, kdyby se uskutečnilo výměnné hostování. My s Oblomovem a ještě s nějakým dalším představením /volba nakonec padla na Zelenkova Teremina, pozn red./ do Moskvy a on že by přivezl představení, které hraje ve svém moskevském divadle tabakerka."

"Přivezeme Ostrovského, Gorkého, Leonida Andrejeva, určitě Čechova, jednu italskou komedii... Bude toho hodně!" plánoval Tabakov letos v létě.

Do programu se nakonec řada titulů nevešla, protože pro ně Dejvické divadlo nemohlo zajistit technické podmínky. Tabakerka v Praze představí Bernhardova Divadelníka, Zpověď hochštaplera Felixe Krulla od Thomasse Manna, Gorkého Na dně, Andrejevovu Povídku o sedmi oběšených a komedii Alda de Benedettiho Sublimace lásky.

Tabakov v komedii Sublimace láskyTabakov v komedii Sublimace lásky "Nastal velký problém. Jak uspořádá Dejvické divadlo přehlídku, když se sem vejde jen jedna z jejich inscenací. V tom nám velmi vyšla vstříc Vinohradské divadlo a Švandovo divadlo, která poskytla prostor."

Jsou si vaše divadlo a divadlo Olega Tabakova v něčem podobné?

"Já myslím, že ano, protože kdyby tomu tak nebylo, asi by náš Oblomov pana Tabakova neoslovil. Musím říct, že při tom hostování v Moskvě byly velmi zvláštní reakce, ruským divákům se Oblomov líbil, ale nesmáli se. Protože Oblomov je v očích Rusa tragický hrdina a není důvod se tomu smát. Zatímco ten náš Oblomov je udělán na té hranici smíchu a slz. Proto si myslím nás vybral, že mu to právě je blízké. V podstatě největší zpětné vazby se nám dostalo až teď v Praze. Když byl Tabakov dotázán, jak se díval na hostování Dejvického divadla u sebe doma, tak řekl, že od roku 1992, kdy začla jezdit česká divadla opět do Ruska na různé hostování, tak že toto povvažuje za největší úspěch českého divadla v Moskvě. myslím že tohohle názoru si musíme velmi považovat."

Zájem diváků o hostování moskevského souboru byl enormní a měsíc předem byly vyprodány všechny vstupenky. Měřičková tvrdí, že tento zájem chápe jako příslib do budoucna, kdy by se chtěla pokusit uspořádat větší festival ruského divadla v Praze.

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Další články vydání

V otázce státních maturit nepanuje shoda

Peter Gabaľ

Už devět let se připravuje nová podoba státních maturit, které by studenti středních škol měli poprvé skládat na jaře 2008. Vláda...Více

Kryštof Mařatka představil francouzským novinářům skladbu Čtyřnohá vrána

Zdeňka Kuchyňová

Kryštof Mařatka žijící od roku 1994 v Paříži získal hlavní cenu a cenu publika v mezinárodní autorské soutěži v Lodži. Vyhrál v konkurenci...Více

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace