Strašně jsme loňskou povodeň podcenili, vzpomínají lidé na Kampě

Mala Strana behem povodni

Je tomu přesně jeden rok, kdy se Vltava v Praze vylila ze břehů. Škody, které napáchala na majetku města i soukromých osob se pohybuje v řádech desítek miliard korun. Škoda, kterou nikdo nikdy nevyčíslí, je strach, deprese, ztráta naděje tisíců Pražanů, kteří byli během povodní evakuováni. Ještě po roce je pro ně vzpomínka na povodně bolestivá. Mikuláš Kroupa se vypravil točit na pražskou Kampu, která se během povodní potopila dva metry pod hladinu řeky. Jak vypadá Praha rok po záplavách?

Mala Strana behem povodni
Před rokem Prahou protékal veletok. 5200 metrů krychlových za sekundu bohatě stačilo, aby se voda přehoupla přes břehy. Pár hodin před hlavní povodňovou vlnou se lidé bezstarostně procházeli podél břehu Vltavy na Kampě. Nikdo z tenkrát oslovených předpovědi hydrologů nebral až tak vážně. Dnes na stejném místě si lidé povídají o tom, jak nebyla Praha na podobnou katastrofu připravena.

"Asi moc připravena nebyla. Věřím, že to hodně podcenili. Za ten rok se udělalo mnoho práce. Počítal jsem, že to metro bude trvat daleko déle, ale zvládli to v pohodě. Tady na Kampě je vidět, že je tu ještě hodně práce. Jsou tady osekaný fasády. My zrovna jdeme za čtrnáct dní lakovat okna sem na Kampu."

"Nejsem odsud, takže nedokážu posoudit, jaké to bylo před tím, ale myslím, že Praha na něco takového nebyla připravena. Jsou tu ještě vidět stopy po povodních."

"Byl jsem během povodní se svými známými. Bydlím totiž tady kousek od Kampy. Celý den jsem chodil a pozoroval. Později jsem i pomáhal."

Povodeň nejvíce zasáhla Prahu 8 - Karlín, Malou Stranu, Smíchov a další městské části. Jenom z Karlína a Libně bylo při povodni evakuováno asi 20.000 lidí. Na návrat do obecních bytů ještě dnes čeká podle údajů radnice zhruba 700 nájemníků. Na odstranění následků už radnice Prahy 8 vynaložila zhruba miliardu korun, tedy dvě třetiny z celkového odhadu škod na obecním majetku. Největší škody voda způsobila pražskému metru. Dopravní podniky uvádí, že oprava stála kolem sedmi miliard korun. Dnes je metro v běžném provozu a jen na některých místech lze podle otlučených zdí poznat, že zde byla voda.

Spočítat kolik stály opravy v Praze nelze, už proto, že mnozí lidé, kterým voda zničila například dům, nikomu výši škody nehlásili. Jako například majitel jedné kavárny pod Karlovým mostem.

"V začátcích jsme nikdo nevěřili, že voda dojde až sem. Když jsme pytlovali vchody, tak to bylo spíše preventivně."

Kampa behem povodni
Kam až voda tady v kavárně dosahovala?

"Přibližně jsme měli tady uvnitř metr vody. Celou noc jsme prakticky stěhovali vybavení kavárny. Naštěstí se nám to včas podařilo a voda zaplavila jenom bar."

Žádali jste třeba magistrát nebo nějaké fondy solidarity o finanční pomoc?

"Věděli jsem že jsou nějaké možnosti, ale oproti jiným lidem jsem na tom byli zlatě, tak proto jsme nechtěli od nikoho peníze."

Říká Martin Šnobl, jeden z majitelů malostranské kavárny. Česká republika by se ale z povodní ještě dlouho vzpamatovávala, kdyby nepožádala v zahraničí o pomoc. Na obnovu Středočeského kraje Ministerstvo pro místní rozvoj kraji přislíbilo dotaci z peněz EU z Fondu solidarity ve výši 537 milionů korun. A jak tedy vypadá Praha rok po záplavách? Už jen všímavý turista pozná, že tu někdy byla povodeň.