Události Srba pravděpodobně ovládal agenty vojenské zpravodajské služby

02-08-2002 | Jaromír Marek

Vyšetřování skandálních praktik bývalého sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby pokračuje. Srba, který je vyšetřován ve vazbě v případu plánování nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové, údajně ovládal některé činitele Vojenské zpravodajské služby. Tyto informace se před několika dny objevily v některých médiích a odvolávají se na předsedu sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jana Vidíma. Podrobnosti přinesl Jaromír Marek.

Stáhnout: RealAudio

Vyšetřování naznačuje, že Karel Srba, který byl agentem Vojenské zpravodajské služby, ovládal některé činitele této rozvědky. Předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Jan Vidím z ODS řekl, že Srba si "koupil svého řídícího pracovníka, který potom v podstatě plnil úkoly, které mu sám Srba zadával."

Srba tak běžný systém otočil a sám řídil nejméně jednoho řídícího důstojníka. Z titulu své funkce na ministerstvu zahraničí mohl navíc některým lidem nabízet posty na českých zstupitelských úřadech v zahraničí. Specializací Srby a jeho lidí byly údajně země bývalého Sovětského svazu, například Kazachstán a Uzbekistán.

Vladimír Špidla, Foto: ČTKVladimír Špidla, Foto: ČTK Členem sněmovního výboru pro zpravodajské služby byl do 13. července i současný premiér Vladimír Špidla. Necítí odpovědnost za to, že toleroval podivné chování vojenské rozvědky k osobě Karla Srby?

"Necítím odpovědnost, protože výbor nemá exekutivní pravomoce v žádné tajné službě. Navíc žádný člen vlády se nemůže seznamovat s těmito skutečnostmi kromě těch, které mu ukládá zákon. Vojenská rozvědka má svého ředitele, je zde náčelník generálního štábu, kterému je podřízena a ministra obrany."

Výbor pro kontrolu zpravodajských služeb se podle slov premiéra teprve profiluje a hledá především priority, kterými se mají tajné služby zabývat.

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Další články vydání

Soud rozhodl: Jiří Balvín se stal ředitelem České televize neoprávěně

Jaromír Marek

Jiří Balvín není ředitelem České televize. Tak zní překvapivý rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 4, který rozhodl, že usnesení Rady...Více

Premiér Vladimír Špidla vyzval Romy, aby zůstali v České republice

Zdeňka Kuchyňová

Premiér Vladimír Špidla vyzval Romy, aby neodcházeli pryč z České republiky. Důvodem je situace několika posledních dnů, kdy se do...Více

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace