Události Smlouva o důvěře

06-04-2010 14:27 | Josef Kubeczka

V pravé poledne. Kdo by neznal tento kultovní western s Garym Cooperem v hlavní roli. Tentokrát však nejde o střílení z koltů visících proklatě nízko u pasu. Naopak. V pravé čtvrteční poledne mají prezidenti USA a Ruska podepsat v Praze smlouvu o snížení jaderných arzenálů.

Stáhnout: MP3

K podpisu smlouvy START dochází téměř přesně rok poté, co americký prezident Barack Obama v Praze nastínil svou odvážnou vizi světa bez jaderných zbraní. Na Hradčanském náměstí tehdy mimo jiné řekl:

Barack Obama, foto: ČTKBarack Obama, foto: ČTK "Je třeba skoncovat s myšlením z doby studené války. Spojené státy proto zmenší význam jaderných zbraní ve své národní bezpečnostní strategii a vyzveme ostatní, aby učinili to samé. Nesmí být ale pochyb o tom, že dokud tyto zbraně budou existovat, Spojené státy budou udržovat bezpečný a efektivní arzenál, aby odradily každého protivníka a zaručily obranu našich spojenců včetně České republiky. Začneme ovšem pracovat na snižování našeho arzenálu."

Už tehdy také Barack Obama mluvil o strategické dohodě s Ruskem:

Dmitrij Medveděv, foto: ČTKDmitrij Medveděv, foto: ČTK "Vyjednáme novou smlouvu o redukci počtu strategických zbraní s Ruskem. S prezidentem Medveděvem jsem ten proces už zahájil v Londýně. Do konce roku pak chceme dosáhnout nové dohody, která bude právně závazná a dostatečně odvážná. To bude první krok, který umožní další snižování. Do této snahy budeme chtít zapojit všechny státy s jadernými zbraněmi."

Slovo dané v Praze americký prezident splnil. Nebylo to sice do konce roku, ale nová odzbrojovací smlouva s Ruskem bude ve čtvrtek v poledne v Praze podepsána. Bude to dohoda o omezení strategických arzenálů jaderných zbraní obou velmocí. Podle vojenského analytika Martina Kollera k podpisu dochází v době zásadních geopolitických i technologických změn:

"Staré smlouvy v podstatě měly jednu obrovskou výhodu, že díky paritě z hlediska jak vývoje jaderných zbraní, tak jejich nosičů, vytvořily situaci, že nemohlo být vítěze. V současné době je situace jiná, to znamená, jedná se spíše o smlouvu o důvěře z hlediska získání převahy, a to nikoli z hlediska nosičů a jaderných zbraní, ale o možnost jejich zastavení. Jedná se tedy fakticky o zásadní problém prvního a druhého úderu. Přitom smlouva neřeší otázku rychle rostoucí jaderné mocnosti, kterou je například Čína."

Analytik Martin Koller také vyjádřil svůj názor na to, co nová americko-ruská odzbrojovací smlouva znamená pro světovou bezpečnost:

"Já jsem toho názoru, že v současné době se jedná o zásadní otázku důvěry a kooperace mezi NATO, reprezentovaným v tomto případě Spojenými státy, a Ruskem. Vzhledem k tomu, že zásadním problémem není ani tak otázka množství hlavic, byť se tam projevuje, ale jedná se o otázku protiraketové obrany, to znamená zastavení a snížení schopnosti jaderného úderu. Dřívější paritu z hlediska ničivých prostředků by měla vyrovnávat otázka důvěry a možnosti další spolupráce, která má zásadní důležitost především z hlediska boje proti terorismu."

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Další články vydání

Schengenské země sjednocují svá vízová pravidla

Peter Gabaľ

Od Velikonočního pondělí začal platit nový systém pravidel udělování víz pro vstup do schengenského prostoru, jehož členové zrušili...Více

Berdych letí vzhůru

Jan Hloch

Tomáš Berdych, foto: ČTK Jednou jsi dole, jednou nahoře. Tento slogan by si mohli čeští tenisté v těchto dnech přeformulovat na jeden je dole, jeden nahoře....Více

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace