Události Redaktoru České televize vyhrožovali fyzickým útokem kvůli reportáži

22-10-2003 | Milena Štráfeldová

Fyzickou likvidací vyhrožovala redaktoru zpravodajství České televize Jiřímu Hynkovi skupina pachatelů, kteří mu tak chtěli zabránit v další práci na jeho reportáži. Šestici vyděračů policisté v úterý pozatýkali. Případem se zabývá Milena Štráfeldová:

Stáhnout: RealAudio

Vyšetřovatel případu Stanislav Plocek, Foto: CTKVyšetřovatel případu Stanislav Plocek, Foto: CTK Zadržením mužů ve věku od 23 do 50 let skončila dvouměsíční akce, při níž policisté vyděrače sledovali.

"Jednalo se o skupinu podnikatelů v oblasti dovozu umělých hnojiv. Tato skupina byla zadržena a je jim sděleno obvinění pro trestný čin vydírání. Hrozí jim tresty odnětí svobody od dvou do osmi let,"

uvedl plukovník Stanislav Plocek z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Celý případ vyvolala červencová reportáž České televize v publicistickém pořadu Fakta, kde se redaktor Jiří Hynek zabýval pochybnými podnikatelskými aktivitami firmy FYTOZ. Ta podle něj z Ruska do České republiky dovážela chemické přípravky na hubení plevelů, zde je ale plnila do obalů ze Spojených států a prodávala čtyřikrát dráž. Vyděrači se poté snažili anonymními textovými zprávami a telefonáty redaktora zastrašit a zabránit mu v tom, aby v reportáži pokračoval. Výhrůžných textových zpráv byly podle Jiřího Hynka desítky:

Redaktor Jiří Hynek, Foto: CTKRedaktor Jiří Hynek, Foto: CTK "V některých SMS oni barvitě popisovali, co se mnou hodlají udělat. Lámání kostí, podkolenní, šíjové vazy, ledviny... V podstatě to bylo docela nechutné."

Jiří Hynek se po první sérii výhrůžných SMS obrátil na policii a ta případ dále monitorovala. Jak Stanislav Plocek z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu přiznal, nebezpečí hrozilo nejen samotnému novináři, ale i jeho rodině. Od poloviny minulého týdne proto policisté Jiřího Hynka nepřetržitě střežili na neznámém místě a v noci na úterý skupinu pachatelů pozatýkali. Mají i dostatek důkazů trestné činnosti, výhrůžné dopisy, redaktorovy fotografie a především část z 250 000 korun, které si měli vyděrači za fyzický útok na Jiřího Hynka rozdělit. Ten na reportáži o podnikatelských aktivitách firmy FYTOZ chce pracovat dál:

"Já si myslím, že by to byla prohra každého novináře, který by nechal takovýmto způsobem zastrašit, a prohra systému, který v této zemi je."

Kauza Jiřího Hynka je již druhým vážným případem vydírání novináře, který Útvar pro odhalování organizovaného zločinu v poslední době řešil. Za přípravu vraždy redaktorky Mladé fronty Dnes Sabiny Slonkové byl na osm let odsouzen bývalý sekretář ministerstva zahraničních věcí Karel Srba, rozsudek však ještě není pravomocný.

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Další články vydání

Věční studenti ne, cizinci ano!

Zdeněk Vališ

Představitelé Univerzity Karlovy informovali v úterý o zahájení 655 akademického roku v historii nejstarší české vysoké školy. Celkem...Více

Podnikatelé Jesenicka chtějí přilákat více turistů

Zdeňka Kuchyňová

Foto: CzechTourism Do České republiky letos přijede zřejmě méně cizinců než v loňském roce a příjmy z turistiky se budou pohybovat mírně pod 100 miliardami...Více

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace