Rakouský kancléř Schüssel ocenil premiéra Paroubka za chystané gesto sudetským antifašistům

Wolfgang Schüssel (vpravo) a Jiří Paroubek, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Český premiér Jiří Paroubek, který je na návštěvě Rakouska, v rozhovoru pro list Die Presse označil chystané gesto vůči německým antifašistům za "věc slušnosti", odmítl ho však spojovat s vyhnáním nebo odsunem Němců z Československa po druhé světové válce.

Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel  (vpravo) vítá českého premiéra Jiřího Paroubka,  foto: ČTK
Paroubek ale odmítl sdělit podrobnosti gesta a jen poznamenal, že jde o to "uctít lidi, kteří aktivně vystoupili proti fašismu" a "možná se kvůli tomu dostali do nacistických koncentračních táborů". Dodal, že také nejprve musí gesto konzultovat s Polskem, Slovinskem a Slovenskem. To však již Paroubkovu iniciativu odmítlo. Bylo toto české gesto i jedním z témat čtvrtečních rozhovorů premiéra Paroubka s jeho rakouským protějškem Wolfgangem Schüsselem? To je otázka pro Geralda Schuberta, který jednání v Rakousku sleduje.

"Ano, bylo. Ptali se na něj i novináři na tiskové konferenci. Premiér Paroubek řekl, že tento návrh ještě nemá potřebnou formu, aby ho předložil české vládě. Považoval za nutné konfrontovat svůj návrh s veřejností, protože chtěl mít i reakci českých politických stran. Vlastně kromě ODS byly ostatní politické strany víceméně pro a to byl podle premiéra Paroubka důvod, proč tuto myšlenku zveřejnil. Ale musí se o ní ještě mluvit, jakou konkrétní formu by toto gesto mělo a mohlo mít."

Jak se k tomuto gestu staví rakouská veřejnost a tisk?

"Rakouská veřejnost s tím byla seznámena dvěma rozhovory v rakouském tisku, které poskytl premiér Paroubek. Veřejné reakce na to nejsou, protože je to docela nová informace. Ale reagoval samozřejmě pan kancléř Schüssel. Řekl, že reakce na české straně, ale i reakce ze strany sudetsko německých landsmanšaftů ukazují, že je nutné, aby politik přišel sám s takovou iniciativou, jak to udělal pan Paroubek a tím více si návrhu českého premiéra kancléř Schüssel vážil."

Jednalo se také o pracovním omezení, které Rakusko uplatňuje vůči Česku po vstupu do Evropské unie? Je nějaká naděje, že bude toto omezení ukončeno?

"Podle slov rakouského kancléře Schüssela si myslím, že taková naděje není. Řekl, že je docela velký tlak na rakouský pracovní trh. Jak víme, přechodná období budou trvat maximálně sedm let. Teď máme za sebou první rok a za rok, to znamená po dvou letech, se to poprvé posuzuje v rámci Evropské komise. Ale jak o tom kancléř Schüssel mluvil, tak si neumím představit, že by se ten rakouský postoj výrazně změnil."

Česko a Rakousko uzavřely také smlouvu o policejní spolupráci, která by měla posílit vzájemnou bezpečnost. V čem ta dohoda konkrétně spočívá?

"Ano, smlouva o policejní spolupráci byla podepsána. Ve Vídni je i ministr vnitra František Bublan a jeho rakouská kolegyně paní Prokop. Ta dohoda víceméně říká, že se má umožnit přímý kontakt mezi rakouskými a českými bezpečnostními složkami a konkrétně to může vypadat tak, že bude možné pronásledovat pachatele i přes hranice obou států. Mají i fungovat smíšené hlídky na hranicích."

Diskuze politiků se týkala také evropského rozpočtu. Česká strana v této souvislosti vyjádřila podporu Rakousku, které bude v první polovině roku 2006 unii předsedat. Na pořad jednání se dostal i mezinárodní terorismus.