Události Příliv zahraničních investic do Česka se zdvojnásobil

10-03-2005 | Milena Štráfeldová

Série dobrých zpráv o stavu české ekonomiky pokračuje. Do Česka za loňský rok nateklo téměř dvojnásobné množství přímých zahraničních investic nežli v roce 2003. Zahraniční firmy sem v roce 2004 investovaly 115 miliard korun. A zvýšilo se i tempo růstu ekonomiky. Za rok 2004 dosáhlo rovných čtyř procent, přestože odborníci odhadovali jen 3,7 procenta. Podle ekonomů je české hospodářství v nejlepší kondici za posledních deset let. Má to však i své stinné stránky. Více už Milena Štráfeldová:

Stáhnout: RealAudio

Tok přímých zahraničních investic do české ekonomiky narostl z předloňských 59 miliard na téměř 115 miliard korun v roce 2004. Zhruba polovina těchto prostředků přitom směřovala do zpracovatelského průmyslu, především do výroby automobilů. V Kolíně se například rozjela výroba osobních automobilů konsorcia firem Toyota, Peugeot a Citroen. Velký díl investic ze zahraničí jde také na konto stále hustší sítě obchodních řetězců. Největšími investory v Česku jsou i nadále země Evropské unie, hlavně Německo a Nizozemí, do české ekonomiky však hodně investují i Japonci. Podle vicepremiéra Martina Jahna je Česká republika stále na špici v přílivu zahraničních investic v celém středoevropském regionu.

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn, foto: Zdeněk VališVicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn, foto: Zdeněk Vališ "Tyto investice budou mít dobrý dopad na další rozvoj mezd, produktivity práce, ale i na výsledky českého exportu. Dobrou zprávou je také to, že zahraniční investoři reinvestují v České republice přibližně padesát procent svých zisků, to znamená, že věří v další rozvoj české ekonomiky."

Podle ekonomů narůstá u zahraničních investic i podíl přidané hodnoty. To znamená, že ubývá jednoduché práce na montážních linkách, kde zahraniční investoři v podstatě jen využívali levnou pracovní sílu v Česku, a naopak roste poměr vysoce kvalifikované práce.

"Dnes zahraniční investoři neinvestují jen díky ceně pracovní síly, protože například v regionu střední a východní Evropy již dnes máme nejvyšší mzdy. Důvody pro investování v České republice je kvalita pracovní síly a infrastruktura. A proto, aby investoři dál přicházeli, je třeba zlepšovat náš vzdělávací systém, dále rozvíjet infrastrukturu a udržovat systém zdanění na konkurenceschopné výši,"

tvrdí vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn. Na doplnění je třeba uvést, že průměrná hrubá mzda v Česku již přesáhla 18 000 korun. Růst ekonomiky, jehož motorem oproti minulým letům již není spotřeba domácností, ale investice a zahraniční obchod, má ovšem dopad i na českou měnu. Koruna stále posiluje, jeden dolar se prodává za méně než 22 korun a euro stojí zhruba 29 korun. To samozřejmě dělá starosti exportérům. Podle analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské za rekordním růstem koruny stojí však mimo jiné i úspěšný export:

"Bohužel je to znovu na bedrech českých exportérů, jak se s tím vypořádat. Je to samozřejmě náročné, ne zrovna příjemné, vyžaduje to například i propouštět nebo snižovat administrativní náklady. Nicméně čekat od vlády či centrální banky, že zasáhne proti posilování koruny, je naivní."

Příznivý růst ekonomiky i příliv zahraničních investic by měl podle ekonomů pokračovat i v příštích letech. Podle opozice však vláda nedokáže růstu využít a dál hospodaří deficitně. Podnikatelé jsou přesvědčeni, že by ekonomika mohla růst až sedmiprocentním tempem, pokud by vláda odstranila byrokratické překážky podnikání.

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Další články vydání

Socha generála George Pattona v Plzni pravděpodobně nebude

Zdeňka Kuchyňová

Plzeň řeší složitý problém. U příležitosti 60. výročí osvobození města měla být slavnostně odhalena socha generála George Pattona....Více

V Brně si připomněli výročí transportu Romů do Osvětimi

Jaromír Marek

Tento týden uplynulo 62 let od prvního transportu moravských Romů do koncentračního tábora v Osvětimi. V brněnském Muzeum romské kultury...Více

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace