Praha dostala pokutu za chyby při rekonstrukci Karlova mostu

unor2009_3.jpg

Tři miliony a dvě stě padesát tisíc korun bude muset zaplatit pražský magistrát za neodbornou opravu Karlova mostu. Pokutu mu udělil Plzeňský kraj. Památkáři Prahu kritizují za to, že světově proslulá památka, kvůli níž do hlavního města jezdí statisíce turistů, byla při rekonstrukci znehodnocena. Podrobnosti zjišťovala Milena Štráfeldová:

Karlův most se začal opravovat v r. 2007, památkáři však způsob rekonstrukce od počátku kritizovali. Podle nich bylo vyměněno více kamenných bloků, nežli určil stavebně historický průzkum. Nelíbilo se jim ani to, jak byly kameny opracovány. Podle vedoucího oddělení památkové péče Plzeňského kraje Petra Jiráska měli i další výhrady:

"K nedodržení tradičních kamenických řemesel, poškozování kamenných bloků, nevhodnému spárování."

Při opravách byl například použit trvale plastický tmel v dilatačních spárách nebo beton jako základ pro izolaci. Na nedostatky poukázala i památkářská inspekce ministerstva kultury nebo Národní památkový ústav. Pražský magistrát dosud ale všechny stížnosti odmítal. Praha si vloni udělila pokutu pouhých 54 tisíc za chyby při přípravě dokumentace. Ministerstvo kultury proto vyzvalo Plzeňský kraj, aby celou kauzu prošetřil.

"Náš odbor Krajského úřadu Plzeňského kraje udělí za taková pochybení vlastníkovi Karlova mostu pokutu. A bude to hlavnímu městu Praze,"

potvrdil ve středu Petr Jirásek. Mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf vzápětí potvrdil, že Praha se proti pokutě odvolá. Pražský radní pro kulturu Ondřej Pecha se pozastavil nad její výší:

"Když si uvědomíme, že nejvyšší možná pokuta je čtyři miliony korun, to znamená, že kdybyste tu památku odstřelili a odvezli, tak byste dostali čtyři miliony korun pokuty, tak myslím, že za rekonstrukci, jak probíhá, je ta pokuta naprosto nepřiměřená."

Martin Kadrman z Asociace památkářů, která rekonstrukci Karlova mostu dosud nejhlasitěji kritizovala, udělení vysoké pokuty naopak přivítal:

"Myslím, že všichni občané bychom měli vyvinout tlak, aby se na té pokutě podíleli pan Bém, pan Kněžínek, pan Richter, pan Pecha,"

vyjmenoval přitom vedení pražské radnice, které za stav památky odpovídá. Ředitele památkového odboru pražského magistrátu Jana Kněžínka policie v rámci prošetřování opravy Karlova mostu už obvinila z trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Kněžínkovi hrozí zákaz činnosti nebo až tři roky vězení.

"To je hořkost v srdci za to, že Praha a Pražané dávají stamiliony do záchrany Karlova mostu,"

reagoval Kněžínek v České televizi. Nikdo další zatím kvůli rekonstrukci obviněn nebyl. Správní řízení se společností Mott MacDonald, která rekonstrukci provádí, plzeňský krajský úřad zastavil. Společnost podle něj pouze vykonávala práci na objednávku Prahy, takže odpovědnost za znehodnocení Karlova mostu spočívá na hlavním městě.

Současná etapa rekonstrukce mostu by měla skončit v polovině letošního roku, pravděpodobně se ale prodlouží. V roce 2013 chtějí stavebníci začít s opravami pláště a kleneb mostu. Čekají ale na otevření lomu na pískovec, který byl použit při stavbě Karlova mostu. Stejný kámen se nikde v Česku netěží.