Poslanci podpořili vládu Vladimíra Špidly

foto: ČTK

Premiér Vladimír Špidla uhájil v úterý před poslanci svou vládu. O důvěře vládě nechal Špidla hlasovat po prezidentských volbách, během kterých vyšly najevo neshody uvnitř vládní koalice. Napjatě očekávané hlasování o důvěře nakonec pro Špidlu dopadlo dobře, vláda nepadla a pokračuje dál.

foto: ČTK
Poslanci museli jmenovitě a veřejně odpovědět na jedinou otázku: podporujete současnou vládu? Premiér Vladimír Špidla vysvětluje proč přistoupil k tomuto kroku.

"V době volby prezidenta se odehrála věc, která není v parlamentním systému zcela obvyklá, ře kandidát vládní většinové koalice nezískal dostatek hlasů a nebyl zvolen. Je otázka, zda se jednalo jen o situaci v souvislosti s volbou prezidenta, nebo zda jde o hlubší proces, který naznačuje, že politické hranice ve sněmovně běží jinak než běžely na začátku volebního období."

foto: ČTK
Jinými slovy, zda všichni poslanci patřící ke stranám vládní koalice, podporují vládu. Nebo zaujímají, jako v případě prezidentské volby, jiný postoj než vedení jejich poslaneckých klubů. Ve veřejném hlasování vláda podporu získala. Kabinet tedy získal důvěru všech sto jedna vládních poslanců ČSSD, Unie svobody i KDU-ČSL. Protože vláda má ve Sněmovně většinu jediného hlasu, mimořádného zasedání se museli zúčastnit všichni koaliční poslanci, včetně Jana Kavana, který přiletěl z New Yorku, kde zastává post generálního tajemníka Valného shromáždění OSN. Proti hlasovali komunisté a poslanci ODS. Vladimír Špidla poděkoval poslancům za důvěru.

"Je to pro mně a celou vládu jasný signál k tomu, abychom důsledně realizovali program vlády tak, aby ani jedno písmenko nezůstalo nenaplněno."

Podle mnohých bylo úterní hlasování ve Sněmovně jakýmsi začátkem sjezdu sociálních demokratů. Špidla dostal s úterní důvěrou do ruky argumenty proti svým odpůrcům ve straně. Ta prochází krizí v souvislosti s prezidentskou volbou, ve které se jí nepodařilo prosadit svého kandidáta.