Poplatky znovu zvýšily napětí mezi vládou a opozicí

Levicové opozici se za nepřímé podpory několika absentujících koaličních poslanců v pátek ve sněmovně povedlo přijmout zrušení zdravotnických poplatků. Vláda však věří, že toto opoziční vítězství nebude dokonáno a že rozhodnutí dolní komory zvrátí Senát.

David Rath,  foto: ČTK
Jednání ve sněmovně začalo za nepřítomnosti pěti poslanců ODS, z nichž dva byli v nemocničním ošetření, další tři tvoří skupinu stranických rebelů. Šéf lidoveckých poslanců Pavel Severa v dané situaci navrhoval odložit projednávání zákona na konec ledna, aby koalice a opozice měly čas nalézt shodu na kompromisním řešení. Severa chtěl podle svých slov zabránit tomu, co nazval silovým prohlasováním. Sociální demokraté přicházeli na jednání s návrhem na zrušení poplatků pro děti, starobní a invalidní důchodce a osoby s méně než dvojnásobkem životního minima. A ČSSD byla ochotna místo toho podpořit alespoň návrhy dvou lidovců na snížení poplatků za recept a hrazení poplatků za děti a důchodce pojišťovnami. Oslabená koalice, která si kromě nepřítomných poslanců ODS nebyla jistá ani hlasy dvou lidovců, však nakonec neúčastí převážné většiny svých lidí na hlasování nechala projít komunistický návrh na úplné zrušení poplatků.

Podle sociálnědemokratického poslance Davida Ratha tak došlo k potopení vlajkové lodi Topolánkovy vlády. A celý systém považuje Rath za špatně nastavený: "My jsme na to upozorňovali delší dobu. Ty kroky byly nepromyšlené, neprovázané, nemají ani oporu v zahraničních zkušenostech – v té podobě a v tom rozsahu, v jakém byly zavedeny v České republice. Čili Mirek Topolánek to od nás slyšel dva roky. Ignoroval to, snažil se to silou válcovat s pomocí různých fint, přeběhlíků, korupce. Teď mu došel dech. Prostě Mirek Topolánek v podstatě, dá se říct, že umírá vlastním mečem."

To, že sněmovna přijala komunistický návrh na úplné zrušení poplatků ve zdravotnictví, totožný s nejtvrdším z návrhů ČSSD, však premiér Mirek Topolánek nepovažuje za prohru. Věří totiž, že ve sněmovnou schválené podobě bude zákon nepřijatelný pro Senát, kde má koalice většinu. A po případném senátním vetu už Sněmovně nebude stačit na přehlasování prostá většina přítomných, ústava totiž žádá absolutní většinu stojednoho ze všech dvou set poslanců: "Nám se snad podaří najít takový kompromisní návrh, který bude přijatelný pro celou koalici, včetně nezařazených poslanců, a potom je prohlasujeme. Takže v této chvíli to neznamená žádné zrušení poplatků."

Jistý si je svou věcí ale také šéf opoziční sociální demokracie Jiří Paroubek: "Pokud vláda učiní to, aby zhatila v Senátu náš návrh na zrušení poplatků ve zdravotnictví, nejednala s námi o té věci, vyvoláme hlasování o nedůvěře vládě. To může být i v termínu kratším, nežli v únoru. A pokud jde o to, jak jsou zajištěny hlasy, já jsem přesvědčen, že ty hlasy pro nedůvěru této vládě máme."

Paroubek však neodpověděl na novinářský dotaz, kteří poslanci by případně podpořili sociální demokraty a komunisty, jejichž hlasy nestačí na vyslovení nedůvěry vládě.