Pod hlavičkou Dny české státnosti začínají akce věnované krajanům a exilu

trikolora.jpg

V pondělí 24. září začíná v Praze setkání zahraničních Čechů. Během celého tohoto týdne proběhne řada akcí, mimo jiné mezinárodní konference, krajanský festival, chystají se diskuse, udílení cen významným exulantům i filmový festival s krajanskou tématikou.

Senát ČR, Národní i Náprstkovo muzeum, Národní památník na Vítkově, Národní divadlo, Klementinum, Národní archiv nebo Bio Ponrepo, ale i Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi a Léčebna Olivovy Nadace v Říčanech u Prahy - tam všude budou v příštích dnech pod názvem Češi ve světě probíhat akce pořádané ke Dnu české státnosti 28. září 2012. Jde o nejrozsáhlejší setkání zahraničních Čechů posledních let. Záštitu nad celým projektem převzalo ministerstvo zahraničí.

„Je to akce, která je za posledních mnoho let unikátní, v Praze bude více než šest set krajanů z celého světa, z několika kontinentů,"

Stanislav Kázecký  (vlevo) a senátor Tomáš Grulich
upřesnil vládní zmocněnec pro krajany ministerstva zahraničních věcí Stanislav Kázecký.

„Ministerstvo zahraničních věcí samozřejmě všechny tyto akce pořádat nemůže, my jsme v podstatě koordinátory. A proto jsme velmi rádi, že jsme se mohli spojit s takovými institucemi, jako je Národní muzeum, Národní divadlo, a samozřejmě s dalšími partnery, jako je o.p.s. Dny České státnosti, Národní filmový archiv nebo Mezinárodní krajanský festival."

Letošní akce věnovaná exilu navazuje na předchozí ročníky oslav Dne české státnosti, které tato obecně prospěšná společnost organizuje už pět let. Dosud organizátoři připomněli například českou hymnu nebo českou měnu. Podrobněji o letošním ročníku věnovaném Čechům ve světě hovoří prezidentka této společnosti Lucie Wittlichová:

Lucie Wittlichová
„Letošní téma jsme nazvali Vzkazy domů a je věnováno Čechům žijícím v zahraničí. Tedy všem Čechům, kteří odešli v různých dobách, ať dobrovolně, ale spíše v naší historii nedobrovolně do světa. A naším cílem bylo k tomuto tématu přizvat všechny instituce a odborníky, kteří se jím zabývají, aby se po desetiletích toto téma objevilo, aby se o něm diskutovalo, aby se nějakým způsobem přistoupilo k tomu, že máme obrovské menšiny v zahraničí, které pro nás mnoho udělaly a ke kterým se ne vždy hlásíme tak, jak bychom se asi hlásit měli."

O.p.s. Dny české státnosti vydává například reprezentativní knihu „Vzkazy domů" s portréty desítek významných zahraničních Čechů, ve spolupráci s Lidovými novinami připravila speciální číslo Magazínu Lidových novin s pěti desítkami medailonů o českých exulantech a další články byly již během léta publikovány v deníku Lidové noviny. Hlavní akcí, kterou ale společnost připravuje, je slavnostní představení v Národním divadle dne 28. září, které bude živě přenášet Česká televize:

„Letos v Národním divadle vystoupí brněnské Národní divadlo, nebo správně řečeno Národní divadlo v Brně, s představením Korespondence V + W, tedy korespondence Voskovce a Wericha. Toto představení nejen nádherně koresponduje s tématem letošního Dne české státnosti, ale je to představení, které v loňském roce posbíralo téměř všechna možná divadelní ocenění, která divadlo může získat,"

Cena pro významnou českou ženu v zahraničí
uvádí šéf Nové scény Národního divadla Štěpán Kubišta. Během tohoto přestavení udělí společnost Dny české státnosti i svou každoroční cenu.

Ceny se ale budou udělovat i v Senátu ČR, a to v úterý 25. září. Jde už o tradiční ocenění Významná česká žena v zahraničí, které má letos pět laureátek. Jejich jména Vám prozradíme v zítřejším vysílání. Ceny uděluje Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů, jehož hlavním příspěvkem k letošním akcím pod hlavičkou Češi ve světě - Dny české státnosti bude především mezinárodní konference v Nové budově Národního muzea, Bude věnována problematice generací v krajanských komunitách. Během dvou dnů, tedy ve středu 26. a ve čtvrtek 27. září, se tomuto tématu budou věnovat desítky zástupců jednotlivých krajanských komunit i odborníci z vysokých škol či vědeckých ústavů. I o této konferenci, na které se podílí i Radio Praha, vás budeme v jejím průběhu podrobněji informovat.

Jedním z vrcholů letošních oslav Dne české státnosti bude Mezinárodní krajanský festival, kterého se v závěru týdne zúčastní stovky krajanů z celého světa. Program upřesňuje ředitelka festivalu Věra Doušová:

„Krajanský festival existuje už pět let, letos to bude šestý ročník. Pravidelně sem jezdí krajané z mnoha zemí světa z několika světadílů. Letos přijede asi dvacet souborů z dvanácti zemí ze tří kontinentů. Účinkující se představí jednak v pátek na Svatováclavské pouti, potom budou v sobotu celý den vystupovat Olivově dětské léčebně v Říčanech na otevřeném pódiu. A to nejkrásnější je závěr festivalu, kdy v neděli v deset hodin dopoledne se krajané v krojích shromáždí v Toskánském paláci na Hradčanech a vyjdou průvodem po Hradčanském náměstí."

Dalším vrcholem akcí ke Dnům české státnosti bude slavnostní setkání v Národním památníku na Vítkově, které pořádá Národní muzeum. Už toto pondělí také začíná přehlídka filmů významné exilové dokumentaristky českého původu Jany Bokové, která dnes žije v Argentině. Přehlídku pořádá Národní filmový archiv a diváci v kině Bio Ponrepo uvidí například její oceňovaný film Bye Bye Shanghai, kde se objevuje i řada českých exulantů. V Národním muzeu proběhne debata společnosti Člověk v tísni Jeden svět na školách, kde budou se studenty diskutovat pamětníci, kteří mají s emigrací osobní zkušenost. Týdeník Respekt zase organizuje debatu o vztahu české veřejnosti a exilu, která bude přenášena on-line na portálu tohoto týdeníku. A v Klementinu uvidí návštěvníci výstavu „Královna Dagmar, česká princezna," která přibližuje život dcery krále Přemysla Otakara I., jež se provdala za dánského krále Waldemara.

O všech těchto akcích vás budeme v našich relacích průběžně informovat.