Po zimní přestávce se znovu otevírají české památky

Jaroměřice nad Rokytnou, foto: CzechTourism

Téměř 125 hradů, zámků, klášterů a dalších památek v České republice se 1. dubna znovu otevírá pro veřejnost. V zimě některé z nich prošly rekonstrukcí, památkáři připravili nové expozice a prohlídkové okruhy, několik památkových objektů uvidí návštěvníci vůbec poprvé. O podrobnosti se zajímala Milena Štráfeldová:

Jaroměřice nad Rokytnou,  foto: CzechTourism
Počet dochovaných historických objektů řadí podle odborníků Česko mezi skutečné památkářské velmoci. To dokazuje i fakt, že už celkem dvanáct českých a moravských památek a památkově chráněných areálů bylo zapsáno do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zápis severočeských Skalních měst, historických dolů na Ostravsku nebo ruční papírny ve Velkých Losinách se připravuje. Kromě toho tu jsou ovšem i desítky dalších objektů přístupných veřejnosti:

"Dnes už existují dvě sítě těchto zpřístupněných památek. Síť státní, to je 87 objektů, ale je tady i významná síť památek v soukromém vlastnictví, které byly restituovány a které vlastníci ponechali otevřené veřejnosti, a těch je 37,"

Pernštejn,  foto: CzechTourism
upřesňuje doc. Josef Štulc z Národního památkového ústavu v Praze. Mezi tradičně nejvyhledávanější památky, kde počet návštěvníků už překračuje únosnost, patří Karlštejn. Statisíce turistů jezdí každoročně i na zámky Konopiště, Hluboká, Lednice, Český Krumlov nebo Sychrov.

"Vedle toho jsou tady nádherné středověké hrady, Bezděz, Zvíkov. Doufáme, že do tohoto ranku po náročné rekonstrukci se dostane i Veveří u Brna. Jsou tady skvělé renesanční zámky, které reprezentují vysokou úroveň architektury srovnatelnou s Itálií, jako je Litomyšl nebo jihomoravské Bučovice."

Hrádek u Nechanic,  foto: CzechTourism
Několik památek se pro veřejnost letos otevírá poprvé. Kromě hradu Veveří probíhají rekonstrukční práce v Uherčicích, na státním zámku v Děčíně, v Letohradu nebo Valdštejně. Nedávno byl částečně zpřístupněn hrad Grabštejn v severních Čechách, rozšířila se i expozice v Horšovském Týně. Nabídka pro návštěvníky se každoročně rozrůstá, jak ale zdůrazňuje Josef Štulc, všechno závisí na financích:

"Ty objekty musí být dotovány. Z vybraného vstupného, které je u nás pořád výrazně nižší než v Evropské unii, se dá hradit pouze provoz, ale nikoliv rekonstrukce, nikoliv náročnější opravy."

Podle mluvčí ministerstva kultury Kateřiny Besserové vydá stát v letošním roce na opravu památek téměř 732 milionů korun. Další prostředky jdou z rozpočtu obcí, nadací a neziskových organizací a na financování oprav se samozřejmě podílejí i vlastníci památek. V loňském roce jen státní hrady a zámky navštívilo čtyři a tři čtvrtě milionu lidí.