Po rekonstrukci byl znovu otevřen Nostický palác v Praze

nosticky_palac1.jpg

U příležitosti letošního Mezinárodního dne památek a sídel se po více než čtyřleté rekonstrukci otevřel Nostický palác, nemovitá, zákonem chráněná kulturní památka v centru Pražské památkové rezervace zapsané do seznamu světových památek UNESCO. Historii i využití této skvostné dominanty Maltézského náměstí na Malé Straně vám přiblíží Evelina Himalová.

Jak její název napovídá, založili ji Nosticové, šlechtici původem z Lužice, kteří přišli do Čech v 16. století. V pobělohorské době nabyli velkého majetku, a v Praze kromě jiného koupili mezi dnešním Maltézským náměstím a ulicemi Nebovidskou a Pelclovou dva velké domy - "U zelené růže" a "U zlatého medvěda", včetně zahrad. Domy byly v 60. letech 17. století strženy a na jejich místě Jan Hartwig z Nostitz, nejvyšší zemský kancléř, nechal vybudovat raně barokní novostavbu dle návrhu přisuzovaného významnému architektu italského původu Francescu Carattimu. Objekt v dalších obdobích prošel několika dílčími úpravami, z nichž žádná hlouběji nezasáhla do dispoziční podstaty stavby. Palác náležel rodině Nosticů do roku 1945, a vždy sloužil nejen jako reprezentační sídlo předního šlechtického rodu; útočiště zde nacházela i řada kulturních zařízení a počinů. Za 1. republiky byl částečně pronajat Velvyslanectví Nizozemského království. To zde - vedle administrativy ministerstva kultury a řady dalších nájemníků, například také Pragokoncertu - sídlilo až do zahájení stavebních prací v roce 1998. Od letošního prvního květnového týdne v něm najde důstojné zázemí Ministerstvo kultury České republiky, jak o tom rozhodla vláda už v roce 1996 poté, co muselo své tehdejší působiště ve Valdštejnském paláci a palácích přilehlých postoupit Senátu.

V Nostickém paláci, hlavně v místnostech ve druhém patře, budou tedy sedět úředníci. V západním křídle prvního poschodí - v bývalé ložnici Nosticů - bude pracovna ministra Pavla Dostála. O reprezentační prostory ve východním křídle, jenž budou sloužit k přijímání návštěv, poradám i komorním koncertům, se ministerstvo podělí s veřejností. Lidé budou mít přístup do salónů, galerie, knihovny i vzácného kulečníkového sálu několikrát do roka; poprvé si je mohli prohlédnout o prodlouženém velikonočním víkendu. Proslavená Nostická obrazárna, tvořící jeden z pilířů sbírek Národní galerie, a knihovna, uchovávající unikátní soubor knih z 12. až 19. století, bude odborníkům na vyžádání přístupna kdykoli. Rozsáhlá rekonstrukce, kterou palác prošel, je podle prvního náměstka ministra kultury inženýra Zdeňka Nováka vzorovou památkovou akcí špičkové úrovně. Naplnění záměru vlády považuje za správnou věc, a je přesvědčen, že nové sídlo ministerstva bude veřejností přijato vstřícně...

"Já pevně věřím, že atmosféra Nostického paláce a centrální části Prahy - Malé Strany bude vnímána příznivě zejména zahraničními návštěvníky, kteří čekají, že ministr kultury v České republice, která je velmocí v oblasti kulturního dědictví, nebude sedět v nějaké moderní stavbě, ale naopak v památkách, které jsou proslulé, a kterými Praha a Česká republika slynou."