Pithart: Česko-slovenský příběh skončil šťastně

Petr Pithart, Foto: ČTK

Deset let po rozdělení společného státu dostalo Česko i Slovensko pozvánku do Evropské unie. Petr Pithart, předseda české vlády z počátku devadesátých let, se pro Radio Praha zamyslel nad významem této skutečnosti a odmítl možnost, že by se svým tehdejším slovenským protějškem, Vladimírem Mečiarem, mohl v budoucnu komunikovat.

Petr Pithart,  Foto: ČTK
Před deseti lety byl společný stát Čechů a Slováků, Česká a Slovenská Federativní republika, ve finální fázi rozkladu. Po 1.lednu 1993 se obě republiky po čtyřiasedmdesátiletém manželství vydaly na cestu samostatnosti, cestu do Evropy. Tehdy se zdálo, že větší šance budou mít Češi, ale nakonec vstoupí do evropského domu společně se Slováky. Zeptal jsem se Petra Pitharta, jestli desetileté rozdělení neskončilo v Kodani nakonec svým způsobem šťastně:

"Musím říci, že se ten příběh završil skutečně až teď a že se završil šťastně, vždyť to mohlo dopadnout úplně jinak. Slovensko nemuselo být pozváno do NATA, Slovensko nemuselo být pozváno do Evropské unie a na moravsko-slovenských hranicích, na těch krásných oblých hřebenech Javorníků a podél řeky Moravy, mohla být vztyčena nějaká nová opona, které bychom neříkali železná, ale obávám se, že by mohla být podobně neprostupná, mluvíme o Schengenu atd. To se nestalo, ale byli jsme od toho - především Slováci - jenom kousíček a jenom jejich veliké občanské vzepětí ve dvou posledních parlamentních volbách tomu zabránilo. Před těmi deseti lety jsem myslel na tato rizika a jsem rád, že se nenaplnila a jsem rád, že některé neblahé důsledky toho rozdělení budou postupně eliminovány. Protože, o co jde: jde o to, aby ta hranice zůstala jenom čárkou na mapě, aby neoddělovala, ale - tak jak je v Evropské unii pravidlem - aby hranice spíše spojovaly, aby hranice byly místem setkávání, aby hranice ztratily ten osudový význam, který měly v době, kdy Evropa po staletí vedla jednu válku za druhou, vždycky o hranice."

V období pokusu o česko-slovenské státoprávní vyrovnání byl v letech 1990-92 Pithart českým premiérem a jeho slovenským protějškem, a snad i protivníkem, byl až do svého odvolání v polovině jednadevadesátého Vladimír Mečiar. Obtížná komunikace mezi oběma předsedy vlád přispěla svým dílem k rozdělení Československa a Pithart později přiznal, že ze vzájemné interakce vyšel vítězně slovenský premiér. Petr Pithart i Vladimír Mečiar pak zůstali po celá devadesátá léta výraznými a angažovanými politickými osobnostmi. Dovedl by si Pithart představit situaci, kdy by jako prezident České republiky, na něhož kandiduje, musel znovu komunikovat s Mečiarem, třeba jako prezidentem Slovenska?

"Já jsem s Vladimírem Mečiarem komunikoval, oba jsme byli jednu dobu předsedy vlád a musím říci, že to byla doba tragického míjení, protože on vůbec nebyl partner, u kterého byste mohli stavět na jeho slově, on měnil svá stanoviska co chvíli a nejhorší bylo to, že vždycky věřil tomu, co řekl naposled. Já si to vůbec nedovedu představit. Samozřejmě, Vladimír Mečiar byl člověk, který mimořádně usnadnil těm na české a slovenské politické straně, aby stát rozdělili tím, že trval na logicky zcela neslučitelných požadavcích a tím vlastně, ať už si přál cokoliv, rozhodl, že stát se rozdělit musí. Naprosto inkonzistentní osobnost, naprosto inkonzistentní požadavky."