Pardubice slavily titul doutníky, šampaňským i mistrovskými čapkami

Hokejisté Pardubic slaví mistrovský titul. Získali ho už po šesté v historii a dotáhli se tak na Kladno a Vsetín. O titulu rozhodli výhrou 5:1 na ledě Komety Brno. Tu povzbuzovali fanoušci až do konce. I přes porážku slavili stříbrnou pozici.

Foto: ČTKFoto: ČTK Zápas se hrál v Brně a jeho centrum se zahalilo do modrobílé barvy. I přes nepřízeň počasí přišlo sledovat hokej na velkoplošné obrazovce na devět tisíc lidí.

"Dneska si to užijeme tady na náměstí, podpoříme Brno a snad se podaří po dlouhé době vyhrát titul,"

věřil svému týmu před utkáním fanoušek Komety Brno, která se nakonec musela spokojit s druhým místem. Hokejisté Pardubic se na domácí trůn vrátili po dvou letech. Kometu Brno porazili v šestém zápasu finále play off extraligy 5:1. Celou sérii pak vyhráli 4:2. O vítězství rozhodli třemi góly svěřenci trenéra Pavla Hynka zejména ve druhé třetině. Kometa Brno inkasovala jako první a tým pak přidal na důrazu. Ale pardubický brankář Růžička všechny hrozby ustál a jeho spoluhráči přidali do brněnské branky další góly. Pardubice pozorně bránily a ve 49. minutě dal pátý gól útočník Kolář. O výhře hostů nebylo pochyb. Krátce po závěrečné siréně už měli pardubičtí hokejisté na hlavách čepice s nápisem MISTŘI, v kabině si užili poslední vítězný pokřik v sezóně, tradiční sprchu šampaňským a po chvilce se kabinou linula vůně doutníků. Svůj druhý titul v kariéře slavil útočník Jan Kolář.

Foto: ČTKFoto: ČTK "Já jsem strašně dojatý a strašně moc to pro mě znamená. Je to takové vyvrcholení mé kariéry tady v Pardubicích. Není tajemstvím, že příští sezónu tady asi nebudu. Pro mě je to nejkrásnější rozlučka, co může být. Jsem šťastný, že jsme byli takový tým a že jsem mohl být toho součástí. Byla to parádní jízda, co jsme předvedli, a jsem hrozně šťastný."

Kometa Brno se ještě před koncem snažila duel zdramatizovat a na ledě to jiskřilo. Domácí útočník a nejproduktivnější hráč play off Tomáš Divíšek do poslední chvíle věřil, že se Brno ještě dokáže do zápasu vrátit.

"My jsme ještě za stavu 4:1 chtěli. Já jsem ještě věřil do toho pátého gólu, že s tím ještě něco můžeme udělat, že dáme gól na 4:2. O přestávce jsme si řekli, že nebudeme vyloučení, že půjdeme v pěti po nich a zkusíme to. Ale bohužel už nebylo kde brát a oni si to zkušeně pohlídali."

Také pardubický útočník Radovan Somík přiznal, že v titul definitivně uvěřil až po páté trefě v síti domácích.

Foto: ČTKFoto: ČTK "Od desáté minuty ve třetí třetině jsme věřili, že to uhrajeme, po tom pátém gólu. Do té doby si člověk nikdy nemůže být jistý, podaří se otočit i těžší zápasy, ale udrželi jsme to, tak je o to větší radost."

V Pardubicích vzápětí vypukly mohutné oslavy. Hokejisté přijeli na střeše autobusu, přesunuli se na pódium a zdravili se s fanoušky. Když na pódium vstoupil kapitán Petr Koukal, brankář Martin Růžička nebo útočník Daniel Rákos, dav na náměstí propukl v nadšený jásot. Fanoušci si dokonce vyrobili vlastní mistrovský pohár.

"Na začátku finále jsme se rozhodli, že si uděláme vlastní pohár. Práce na něm trvala čtyři dny a tady je. Sdílet to s takovou obrovskou skupinou lidí, bylo pro mě ohromné."

Také fanoušci Brna povzbuzovali svůj tým až do konce. I přes porážku stříbrnou pozici oslavili. Mnozí brali i druhé místo jako velký úspěch brněnského týmu, který se až z předkola play off probojoval do finále po dlouhých 41 letech.

Foto: ČTKFoto: ČTK "Je to euforie velká. Za ty roky tady nic takového nebylo. Brno teď žije hodně hokejem,"

uvedl jeden z fanoušků.

Cesta Pardubic k titulu nebyla snadná. V základní části skončily až třetí. Ze čtvrtfinále postoupily až díky výhře v prodloužení sedmého duelu proti Vítkovicím. Pak si v play off postupně poradily s Libercem a ve finále s Brnem.

Pardubickému klubu se přezdívá Perníkáři a jeho fanoušci jsou považováni za jedny z nejvěrnějších v Evropě. Klub byl založený v roce 1923 a jeho barvy jsou červená a bílá. K prvnímu titulu dovedl Pardubice v roce 1973 útok Martinec, Novák, Šťastný, který ve stejném složení úspěšně působil i v reprezentaci; další slavná éra klubu nastala koncem 80. let, kdy tým v čele s Haškem, Janeckým, Šejbou či Lubinou dvakrát ovládl ligu. V samostatné české extralize jsou Pardubice pravidelným účastníkem závěrečných bojů o titul.