Oslavy v Litomyšli připomenou světově proslulého českého astronoma

Prof. RNDr. Zdeněk Kopal, Dr.Sc., foto: http://www.litomysl.cz/zdenekkopal/

Z Litomyšle do NASA - s tímto mottem proběhnou v druhé polovině tohoto týdne ve východočeské Litomyšli oslavy nedožitých devadesátin světově proslulého astronoma českého původu Zdeňka Kopala.

V rodišti Prof. Kopala se setkají astronomové z celého světa, bude zde odhalen unikátní památník dvojhvězdy, v litomyšlském parku se pro zájemce připravuje i dočasná hvězdárna. Město, jež je zapsáno do seznamu světového kulturní dědictví UNESCO, bude v těchto dnech kvůli pozorování noční oblohy "slavnostně potemněno".

"Často se mluví o tom, že Prof. Kopal je ve vědeckých kruzích stejně uznávaným člověkem, jako bývalý pan prezident Havel v politice,"

řekl při pondělním pietním shromáždění na vyšehradském Slavíně, kde je Zdeněk Kopal pochován, starosta Litomyšle Jan Janeček. Město se na oslavy devadesátin Prof. Kopala připravovalo celý rok:

"Proběhne několik setkání odborníků, a co bude velice zajímavé, že v sobotu navečer bude setkání žáků Prof. Kopala. Celou tu besedu bude moderovat dr. Grygar,"

doplňuje starosta Janeček. Kromě Litomyšle se na připomínce slavného astronoma podílejí i Akademie věd, Univerzita Karlova a Česká astronomická společnost.

"Profesor Kopal ještě jako středoškolský student díky České astronomické společnosti vyrůstal velmi rychle ve vědeckého pracovníka,"

připomněl právě astronom Jiří Grygar. Zdeněk Kopal odešel z Československa v roce 1938, po ukončení vysokoškolských studií. Později studoval na univerzitách v Cambridge, na Harvardu a tři desítky let přednášel astronomii v Manchesteru. Pro americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA vyhledal místo pro přistání prvního člověka na Měsíci. Publikoval na čtyři stovky odborných prací, především o dvojhvězdách. Jak uvádí prezident Mezinárodní astronomické unie Ron Ekers, Prof. Kopal se stal i předsedou jedné z komisí této prestižní astronomické společnosti:

"Ta komise ve skutečnosti vznikla kvůli výzkumům dvojhvězd, které on vedl. Bylo to v roce 1955, Prof. Kopal byl ještě mladý člověk, všichni astronomové ho ale myslím velmi respektovali."

Podobu dvojhvězdy má i unikátní pomník, který bude 3. dubna odhalen na místě rodného domu Zdeňka Kopala v Litomyšli. Je vyroben z uhlíkového vlákna, které se používá při výrobě součástek pro vesmírně lodě. V době oslav Kopalova výročí bude noční osvětlení města utlumeno, aby zájemci mohli využít i dočasnou hvězdárnu v litomyšlském parku.