Odbory spustí petici za odstoupení ministra Johna

Unie bezpečnostních složek spustí tento týden petici za odstoupení ministra vnitra Radka Johna. Pokud petice neuspěje, není vyloučeno, že by se mohl opakovat scénář podobný protestu nespokojených nemocničních lékařů, tedy akce Děkujeme, odcházíme.

Miloš PlechatýMiloš Plechatý Odbory kritizují úsporná opatření na ministerstvu vnitra, především snižování mezd. Příslušníkům bezpečnostních složek se totiž od ledna snížily platové tarify o deset procent, odbory ale upozorňují, že kvůli škrtání různých příplatků je propad vyšší. Platy nejsou tím jediným, co odborářům vadí, nelíbí se jim, jak se o nich ministr vyjadřuje, tvrdí také, že se nezajímá o běžnou trestnou činnost a práci řadových policistů. Šéf Unie bezpečnostních složek, jednoho z odborových svazů působících v rámci policie, Miloš Plechatý uvedl:

"My uvažujeme o tom, že napodobíme lékaře a budeme kontaktovat lékařské odborové organizace, aby nás spojili s právníky. Uvažujeme samozřejmě také o tom, že odjedeme od policie a všech bezpečnostních složek, které s tím souvisejí."

Předsedové Nezávislého odborového svazu Policie České republiky a Odborového svazu hasičů Milan Štěpánek a Zdeněk Oberreiter ale podobné úvahy označili za předčasné.

Radek John, foto: ČTKRadek John, foto: ČTK Obavu z toho, že by lékaře mohli následovat i další zaměstnanci, zmínil už dříve ve vysílání Českého rozhlasu šéfredaktor týdeníku Reflex Pavel Šafr:

"Já se děsím toho, že když by vláda tomuto nátlaku ustoupila, tak se tím vytváří precedens, kdy všichni ti, kteří někoho mohou ohrozit, dostanou peníze a ti, kteří někoho ohrozit nemohou, nedostanou nic. Peníze se budou vlastně přidávat jen na základě míry nebezpečnosti."

Premiér Petr Nečas v pondělí v reakci na požadavky některých policejních odborů řekl, že vláda nebude měnit schválený rozpočet a neustoupí od desetiprocentního snížení objemu peněz na mzdy ve státní sféře.

Stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc rozhořčení odborů chápe.

Jeroným TejcJeroným Tejc "Pan ministr je velmi často hluchý k tomu, co říkají, o jakých problémech hovoří. Myslím, že nejde jen o výši platů, jde především o to, jak se o nich pan ministr vyjadřuje, myslím, že to vše je dohnalo k této petici. Já je na jedné straně chápu, ale na druhé straně nevěřím v to, že by pan ministr na základě petice odstoupil, ale je to vyjádření názoru a mají na to právo."

Právě situace u policistů a hasičů byla tématem nedělní debaty v České televizi, které se účastnil také Tejc. Místopředseda vlády a ministr vnitra Radek John v diskusi odmítl odpovědnost za letošní snížení platů u policie a hasičů. Odboráři by podle něj měli požadovat peníze po vládě, té by měli také adresovat svou petici.

"Petice má samozřejmě špatného adresáta, Radek John bojoval za platy i za peníze na provoz ministerstva vnitra a jako jediný na vládě vybojoval, že vnitro jako jediný resort dostalo navíc 2,2 miliardy."

John uvedl, že v roce 2012 dostane policie o půl miliardy korun více. Ministr vnitra také vidí možnost zajistit více peněz na platy policistů tím, že se bude nadále snižovat jejich počet. Optimálně by jich prý mělo být 40.000, nyní je to asi o tisíc více. Policejní prezident Petr Lessy ale soudí, že počet policistů musí vycházet nejen z finanční, ale i bezpečnostní situace a hodlá si nechat vypracovat analýzu, kterou chce představit na podzim.