Občané i politici protestovali proti zatýkání na Kubě

Demonstrace proti uvěznění více než 70 spisovatelů, nezávislých novinářů a předáků opozičních stran na Kubě, foto: ČTK

Zhruba 250 lidí se ve středu sešlo před kubánským velvyslanectvím v Praze, aby protestovali zejména proti uvěznění více než 70 spisovatelů, novinářů a předáků opozičních stran, kterým kubánské soudy nedávno vyměřily mnohaleté tresty.

Demonstrace proti uvěznění více než 70 spisovatelů,  nezávislých novinářů a předáků opozičních stran na Kubě,  foto: ČTK
"Hanba Fidelovi!! Pane Paulovichi, otevřete si okna!" vyzýval moderátor akce Tomáš Hanák kubánského charge d´affaire. Demonstraci uspořádala společnost Člověk v tísni při České televizi a týdeník Respekt. Účastníci demonstrace nesli portréty a listy se jmény vězněných disidentů, kde byly uvedeny i délky jejich trestů. Ivan Pilip, vězněný před rokem na Kubě kvůli stykům s tamními odpůrci režimu, poznamenal: "Ten zákon, podle kterého byli tito lidé odsouzeni je tentýž, na základě kterého jsme byli my s Honzou Bubeníkem obžalováni. Takže jsem měl důkladnou možnost ho prostudovat. A musím říct, že i komunistické Československo oplývalo velkou spoustou absurdnívch zákonů, ale ten zákon na ochranu suverenity Kuby je opravdu mimořádný, protože dává soudům a vládě právo prohlásit prakticky jakoukoliv záležitost za nepřátelskou a vyměřit za ni tresty, jaké vyměřeny byly."

Účastníci demonstrace podepisovali také petici za propuštění všech politických vězňů na Kubě. Po několika krátkých projevech vhodil místopředseda Senátu Jan Ruml do schránky velvyslanectví text prohlášení signatářů Charty 77 s padesáti podpisy včetně bývalého prezidenta republiky Václava Havla. Ruml přečetl stanovisko českého Senátu:

Demonstrace proti uvěznění více než 70 spisovatelů,  nezávislých novinářů a předáků opozičních stran na Kubě,  foto: ČTK
"'Senát za prvé odsuzuje vlnu hromadného zatýkání příslušníků demokratické opozice kubánského režimu a tvrdé tresty, které jim jsou vyměřovány v procesech nerespektujících základní právní normy. Za druhé vyzývá kubánské úřady k zajištěná práv na obhajobu osob zadržených a odsouzených v rámci současné kampaně a zároveň k okamžitému propuštění všech politických vězňů na Kubě.' v. r. předseda Senátu Petr Pithart. Hanba Fidelu Castrovi, to říkám já," dodal Jan Ruml ke stanovisku a demonstranti ho podpořili skandováním Hanba!

Ve skupince demonstrantů bylo vidět i další známé tváře z období československého disentu. Básník Ivan Jirous vysvětlil, že z vlastní zkušenosti chápe, jak důležitá je pro vězněné zahraniční solidarita - jako psychická podpora i jako dílčí praktická pomoc: "Doufám, že nějakým způsobem se to odrazí a Kuba na to bude muset reagovat. Přinejmenším ve zmírnění osudu těch lidí ve vězení. Protože už méně si mohou dovolit zlikvidovat někoho, o kom svět ví." Bývalá disidentka Petruška Šustrová dodala: "Já si myslím, že kdyby takové demonstrace byly všude a kdyby se jich zúčastňovalo víc lidí, tak že by Castro musel nějak reagovat na projevy veřejného mínění. A musely by reagovat i vlády těch zemí, kde by se demonstrovalo. A musím říct, že je mi docela líto, že tady vidím skoro samé staré známé a jako kdyby to většinu obyvatelstva nezajímalo." Přesto vedle známých tváří tvořili demonstrující skupinu z větší části mladí lidé. Někteří z nich mi řekli: "Mně připadalo důležitý přijít sem, protože teď se média zajímají spíš o válku v Iráku a tomuhle se nevěnuje dostatečná pozornost." Druhý řekl: "Myslím, že je dobrý tady bejt, když už se nic jinýho dělat nedá." A první doplnil: "Je to relativně užitečný využití času."

Společnost Člověk v tísni zřídila rovněž konto, na které lze posílat finanční dary pro rodiny vězněných Kubánců.