NERV představil opatření proti korupci

Foto: ČTK

Korupční prostředí v Česku je už dlouho tématem všemožných studií a diskusí. Vláda si boj s korupcí označuje jako jednu ze svých priorit. Se svými návrhy, jak s korupcí bojovat, nyní přichází i Národní ekonomická rada vlády.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Národní ekonomická rada vlády (NERV) přišla s 15 opatřeními. Spadá mezi ně snížení limitu pro vypisování výběrových řízení, zavedení elektronických aukcí, expertní oponentura k zakázce nebo větší využití datových schránek. Premiér Petr Nečas zdůraznil, že opatření navrhovaná Národní ekonomickou radou vlády, by měla přinést také úspory veřejných financí.

"Toto jednání má velmi závažné ekonomické dopady, jenom v roce 2009 byl ve veřejných zakázkách celkový objem, který byl vypsán, 630 miliard korun. Pouhá úspora, dejme tomu o dvě procenta, znamená úsporu téměř o 13 miliard korun, což je mimochodem částka, která je srovnatelná se škrty v sociálních mandatorních výdajích na rok 2011."

Většinu opatření by premiér Nečas rád uvedl do praxe co nejdříve, neočekává, že by narazil na nějaký větší problém či odpor.

"Neočekávám jakýkoliv odpor vůči těmto expertním opatřením, požádal jsem i Národní ekonomickou radu vlády, aby dále rozpracovávala tyto protikorupční kroky."

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
S návrhy souhlasí také opoziční sociální demokraté, kteří avizovali, že jsou připraveni hledat v otázce protikorupčních opatření dohodu s vládou. Statutární předseda strany Bohuslav Sobotka ale upozorňuje, že kabinet by měl co nejdříve předložit nový zákon o zadávaní veřejných zakázek.

"Klíčovou prioritou číslo jedna je přijetí nového zákona o zadávání veřejných zakázek, tam to všechno zyačíná, tam to všechno končí. Mě znepokojilo, že pan ministr pro místní rozvoj počítá s tím, že ten zákon bude v parlamentu schvalován až někdy v první polovině příštího roku. To je myslím příliš dlouhá doba, do té doby určitě veřejné zakázky nepočkají a budou probíhat na základě starého zákona."

K navrhovaným opatřením se vyslovily také organizace, které se bojem proti korupci zabývají. Ředitelka organizace Růžový panter Iveta Jordanová se domnívá, že materiál je pouze dalším dílčím návrhem. Kladně hodnotí např. průhlednost zakázek nebo prodeje veřejného majetku nebo snížení limitu pro zakázky malého rozsahu.

"Některé návrhy jsou myslím nedomyšlené, zejména ty ohledně oponentury, kvalifikačních předpokladů nebo systému výběru oslovených firem. Přijde mi možná až úsměvný návrh soutěžit u staveb v dopravní infrastruktuře pouze na základě ceny. To by pro české prostředí znamenalo pouze kosmetickou úpravu v korupčních praktikách. Cena je velmi podstatná, ale pouze a jenom souběžně s jasně definovanými standardy kvality."

Jordanová také zdůraznila, že vláda by měla co nejdříve vydat komplexní materiál pro řešení protikorupčních mechanismů.