Náš zákoník práce je v kolizi s Ústavou

Jaromír Drábek, foto: Zdeněk Vališ
0:00
/
0:00

V Česku platný zákoník práce je vcelku funkční, ale také v kolizi s Ústavou, konkrétně s Listinou základních práv a svobod. Ta totiž stanoví, že se smí všechno to, co Ústava nezakazuje, kdežto zákoník práce říká, že se smí pouze to, co pracovně právní předpisy dovolují. Shodl se na tom předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch s prezidentem Hospodářské komory Jaromírem Drábkem. Jejich jednání sledoval Josef Kubeczka.

Jaromír Drábek,  foto: Zdeněk Vališ
Jednání mělo především určit styčné body i rozdíly v názorech obou institucí na připravovanou novelu zákoníků práce. Jak řekl šéf Hospodářské komory Jaromír Drábek, na řadu věcí má s odboráři shodný názor.

"Navrhovaná úprava zákoníku práce měla z našeho pohledu dosáhnout dvou cílů: zreálnění těch podmínek, které jsou upraveny zákoníkem práce, protože proběhlo mnoho novel od šedesátých let, kdy byla tato norma přijata, a zároveň s tím Hospodářská komora předpokládala, že zákoník práce je natolik obecná norma, která se dotýká široké skupiny našich občanů, že by měla být co nejsrozumitelnější. V tomto ohledu připravovaná novela, kterou jsme dostali v rámci meziresortního připomínkového řízení, naše očekávání nenaplnila."

Značnou shodu názorů ve věcných otázkách potvrdil i odborářský předák Milan Štěch. To však podle něj nevylučuje předkládání vlastních připomínek.

Milan Štěch,  foto: Zdeněk Vališ
"Navrhujeme, aby byla jasněji formulována provázanost na občanský zákoník i s předpokladem toho, že do roku 2008 vstoupí v platnost nový občanský zákoník. Existuje celá řada shodných přístupů, kde se mohou zástupci zaměstnanců i představitelé podnikatelské sféry buď výrazně k sobě přiblížit, nebo dokonce i shodnout. Bylo to tedy jednání o konkrétních věcech a myslím si, že může být pro konečné znění zákoníku práce dost značným přínosem."

Zástupci odborů a hospodářské sféry také hovořili o tzv., v poslední době tolik kritizovaném švarcsystému, kdy podnikatelé zaměstnávají živnostníky na práce, které mohou vykonávat zaměstnanci. Poslanecká sněmovna koncem února přijala novelu zákona o zaměstnanosti, v němž částečně zmírňuje zákaz používání švarcsystému. To se jak podnikatelům, tak odborářům nelíbí, což potvrdil prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek.

"Pokud někdo pracuje na obchodní smlouvu, ale přitom vlastně v zaměstnaneckém režimu, tak to poškozuje podnikatelskou sféru, protože prostě zneužívá podmínek, které jsou nastaveny pro drobné podnikání, k tomu, aby v podstatě pracoval zaměstnaneckým poměrem. Řešení, kromě úprav, které dnes probíhají legislativním procesem, vidíme ve výrazném zlepšení práce exekutivy, ve výrazném zlepšení kontrolní činnosti tak, aby skutečně tam, kde je zneužíván švarcsystém, byla prováděna důsledná kontrola ze strany státu."

"I my považujeme švarcsystém za problém, který poškozuje jak zaměstnance, tak i slušné a fér jednající zaměstnavatele. Problém je ovšem v tom, jak to legislativně, technicky definovat, aby to skutečně bylo vynutitelné, a aby to nebylo zneužíváno kýmkoliv. Shodli jsme se na tom, že našim záměrem je, aby se prováděla kontrolní činnost věcně, profesionálně, a aby se v budoucnu neumožnilo zneužívání tohoto institutu, protože by to poškodilo jak slušné podnikatele, tak by to zhoršilo postavení zaměstnanců,"

doplnil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch.