Události Na Novoměstské radnici budou k vidění unikátní snímky Prahy po bombardování

16-02-2010 16:54 | Martina Bílá

Ve čtvrtek se pro veřejnost otevírá výstava fotografií, které vznikly krátce po americkém bombardování Prahy v únoru roku 1945. Výstavu představil historik Jan B. Uhlíř z Vojenského historického ústavu.

Stáhnout: MP3

"Výstava s názvem Škaredá středa - nálet na Prahu 14. února 1945 se koná na Novoměstské radnici. Jedná se o prostor zhruba 100 m2, prezentujeme tam, tzn. moje mateřská instituce Vojenský historický ústav Praha, nějakých 65 - 70 snímků fotografa Stanislava Maršála, jehož pozůstalost jsme koupili před dvěma lety. Tyto snímky jsou povětšinou doplněny současným objektivem, takže návštěvním může získat zajímavé srovnání, jak vypadala Praha bombardovaná a jak vypadá dnes."

Mohl byste přiblížit osobnost toho fotografa? Byl to profesionál nebo amatér, který pochopil sílu okamžiku?

"Stanislav Maršál byl nadšený amatérský fotograf, byl v roce 1944 nasazen do tzv. Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě, což byla superkolaborantská organizace. Měl v tu dobu za úkol fotografovat život v kuratoriu, jak se česká mládež dostává duchovně do říše. Ve chvíli, kdy došlo k tomu bombardování, tak byl evidentně pověřen, aby pro propagandistické účely toto bombardování nafotil."

Nejčastěji se traduje, že bombardování Prahy byl omyl. Takže se nezeptám na nic nového: Byl to omyl?

"Existují zhruba dvě základní teorie. První říká, že se Američané skutečně spletli a zaměřili Drážďany a Prahu, byť vzduchem je to nějakých 120 - 130 kilometrů od sebe, takže ta vzdálenost není zase tak malá. Druhá teorie je taková, že šlo o naprostý záměr. Musíme si uvědomit, že Praha, která byla důležitým dopravním uzlem byla zcela neporušená a řada zbrojních podniků vyráběla na více než 100 % ve prospěch vítězství říše."

Využila později bombardování komunistická propaganda?

"Zcela logicky komunistická a nejen komunistická, ale už ihned ta nacistická a potom i ta poválečná a komunistická propaganda tvrdily v podstatě totéž, že šlo o záměr zastrašit obyvatelstvo a ukázat sílu eventuálních možných úderů ze stany západních spojenců. Co se týče té komunistické propagandy, tak tam to bylo ve stejných intencích jako v Drážďanech a na území bývalé Německé demokratické republiky, kdy se konstatovalo, že to byl vzdušný teror proti civilnímu obyvatelstvu."

Výstava na Novoměstské radnici potrvá do 14. března 2010.

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Další články vydání

ODS se snaží zbavit korupčníků i černých duší

Peter Gabaľ

Foto: ČTK Vedle hledání východisek z ekonomické krize se dalším z hlavních předvolebních témat stává boj proti korupci. O to víc se Občanská demokratická...Více

Lukáš Bauer rozhodl o bronzu strhujícím finišem

Jan Hloch

Lukáš Bauer, foto: ČTK ČR pluje na olympijské medailové vlně. Po zlaté Martině Sáblíkové vybojoval běžec na lyžích Lukáš Bauer bronz v závodě na 15 km volně....Více

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace