Události Miroslava Němcová podá i potřetí návrh na udělení Nobelovy ceny míru Nicholasi Wintonovi

12-01-2012 15:45 | Milena Štráfeldová

Ve čtvrtek v Poslanecké sněmovně proběhl křest knihy Nickyho rodina. Kniha zachycuje příběhy židovských dětí z Československa, které před 2. světovou válkou zachránil Sir Nicholas Winton. Je ale i součástí širšího projektu na školách, kdy samy děti, inspirované činem Nicholase Wintona, pomáhají druhým. Některé pátrají po dalších Wintonových dětech, jiné se starají o seniory nebo dokonce pořádají akce na podporu ochrnutého spolužáka. Patronkou projektu, do kterého se zapojily školy po celé České republice, je předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová.

Stáhnout: MP3

Miroslava NěmcováMiroslava Němcová Paní předsedkyně, vy jste přijala záštitu nad celým projektem Nickyho rodina. Co vás osobně na příběhu Sira Nicholase Wintona a zachráněných dětí nejvíc oslovilo?

"Nejvíc mne oslovila zdánlivá samozřejmost toho činu. Sir Nicholas Winton v době, která byla vymknuta z kloubů, v šíleně době, se zachoval normálním způsobem. Věděl, že je tady třeba pomoci lidem, kteří by bez jeho pomoci skončili v plynových komorách. A udělal to. Netušil vůbec, co rozpoutal. Ta samozřejmost, s jakou se ujal úkolu, který viděl před sebou. Moc o něm nepřemýšlel, nediskutoval, šel a udělal to. A mně se zdá, že to je ten nejsilnější moment."

Měla jste sama příležitost se s ním setkat?

Nicholas WintonNicholas Winton "Setkala jsem se se Sirem Nicholasem Wintonem právě během premiéry filmu v lednu roku 2011 v Kongresovém centru v Praze. Předala jsem mu zlatý pamětní peníz za Poslaneckou sněmovnu, protože si myslím, že mu máme všichni zač děkovat. Bylo to báječné setkání v tom, že on má úžasnou jiskru v očích. To je člověk, který je pořád vesele naladěný a temperamentní. Tehdy mu bylo necelých 102 let. Tak jsem se před ním skláněla, jak to šlo nejhlouběji."

A poznala jste i některé z těch zachráněných dětí? A pokud ano, co je vlastně spojuje?

Hugo MaromHugo Marom "Poznala jsem jich několik. Paní Zuzanu Marešovou, kterou jsme mohli přivítat dnes v Poslanecké sněmovně. Dalším z nich byl Hugo Marom, který se narodil v Brně. Také vystupuje ve filmu Nickyho rodina. Ten byl oceněn cenou ministra zahraničních věcí Gratias agit v roce 2011. Mluvila jsem tam s ním o tom, že bychom se pustili ještě do dalšího projektu, totiž sochy na Wilsonově nádraží v Praze, připomínající právě rodiče. Mluví se hodně o dětech, mluví se samozřejmě o Nicholasi Wintonovi, ale pan Hugo Marom myslí, že ten, kdo to měl úplně nejšílenější, byli rodiče. A ty chce vzpomenout. Na tom ale teprve začínáme pracovat. Ty lidi, kteří dnes nesou označení Wintonovy děti, jednak spojují kořeny v naší zemí, jednak je spojuje ten neobvyklý osud a vděk muži, který je zachránil. A myslím, že jsou to lidé, kteří chtějí toto poselství dávat dál. Chodí do škol, baví se s dětmi. A to autentické svědectví je úplně něco jiného, než číst o tom v knize."

Tady na semináři vypovídaly děti ze základních a středních škol o tom, co dělají poté, co zhlédly film Nickyho rodina. Jaké často i drobné akce dělají, aby pomohly svému okolí. Jak to na vás působilo?

"Vystoupení těch studentů bylo místy velmi dojemné, já jsme to z nich ale cítila po každém filmovém představení, kterých jsem v průběhu roku absolvovala několik desítek. Chtěla jsem přesvědčit, že to má smysl, aby mladí lidé na tento film šli. A viděla jsem, že se v nich něco hýbe. To je prostě generace, která potřebuje takový impuls, a vydá ze sebe to nejlepší. Tak s tím jsem moc spokojená."

Vy sama jste iniciovala návrh na udělení Nobelovy ceny míru Siru Nicholasi Wintonovi. Bohužel zatím k tomu nedošlo. Budete v tom pokračovat?

"Zvažovala jsem to. Opravdu jsem zvažovala, jestli do třetice podávat tento návrh je smyslupné nebo ne. Považuji to ale za tak výjimečný čin! A v dnešní době se ukazuje, jakou výzvou je pro mladou generaci celý život Nicholase Wintona. Inspiraci, kterou hledáme, nemáme nalézat u modelek a fotbalistů, ale máme ji nalézat u lidí, kteří se samozřejmostí vykonali mimořádné věci. Proto jsem se rozhodla, že to do třetice udělám a podám ten návrh."

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Další články vydání

Spor kolem Národního parku Šumava končí. Bezzásahová bude zhruba čtvrtina parku

Milena Štráfeldová

Po letech sporů došlo k dohodě o Národním parku Šumava. Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa sezval na středu večer do Prahy kulatý...Více

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace