Události Ministr zahraničí Schwarzenberg označil vojenské operace Ruska v Gruzii za nepřípustné

12-08-2008 15:31 | Zdeňka Kuchyňová

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg označil vojenské operace Ruska za nepřípustné. Uvedl, že Česká republika podporuje Gruzii a dodal, že je smutnou shodou okolností, že k bojům v Gruzii dochází v době, kdy si připomeneme 21. srpen 1968 - zahájení okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy.

Stáhnout: MP3

Ruský prezident Dimitrij Medvedev, foto: ČTKRuský prezident Dimitrij Medvedev, foto: ČTK Z Gruzie se kvůli ozbrojenému konfliktu chystá armádním speciálem odletět další skupina Čechů. Česko zároveň tímto letounem do Gruzie pošle zdravotnický materiál za dva miliony korun.

I v úterý ráno dopadaly ruské bomby na severogruzínské město Gori. Poté přinesly agentury zprávy, že ruský prezident Medveděv nařídil ukončení vojenských operací. Nevyloučil však jejich obnovení. Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg k situaci v Gruzii uvedl.

Foto: ČTKFoto: ČTK "Prozatím jsme ve spojení se svými partnery v Evropské unii, budeme se jasně vyjadřovat ve středu po setkání s francouzským ministrem Kouchnerem, který se vrací z Tbilisi a Moskvy."

Více než 50 odpůrců ruských vojenských akcí na Kavkaze protestovalo před velvyslanectvím Kremlu v Praze. Manifestaci svolala gruzínská komunita. Česko, stejně jako některé další členské země NATO, dodává už léta v rámci obchodních smluv do Gruzie zbraně a munici. Ministr Schwarzenberg poznamenal, že vše se děje v rámci stávajících předpisů Evropské unie.

Ozbrojený kontlikt se týká i českých firem. Například Energo Pro z Českých Svitav vlastní v Gruzii několik elektráren a také části rozvodných sítí. Loni v létě za víc než 300 milionů dolarů ovládla značnou část gruzínské energetiky. Teď řeší bezpečnost vlastních zaměstnanců, říká spolumajitel Jiří Krušina.

Foto: ČTKFoto: ČTK "Situace je v současné době taková, že jsme povolali zpět zahraniční pracovníky, jak české tak bulharské. V Gruzii zůstal ze zahraničních pracovníků jen ten nejmenší možný počet."

Foto: ČTKFoto: ČTK Válečný konflikt nevyděsil jen Čechy, z oblasti utíkají všichni investoři. Nejvíc na to doplatilo Rusko, akcie na moskevské burze se propadají až na dvouleté minimum. Oslabuje také ruská měna vůči dolaru a euru. Navíc rubl sebou táhne dolů také měny v okolních státech. Ohrožena je i česká koruna. Nejvíc ze všeho se ale západ obává o svoji ropu. V Gruzii totiž leží nové ropovody a plynovody, které podporují Spojené státy a které při dopravě ropy a plynu z Kaspického moře umožňují vyhnout se tranzitu přes Rusko. Pomoci při řešení současné krize chce v Tbilisi polský prezident Lech Kaczyński se svými kolegy prezidenty Ukrajiny, Litvy, Lotyšska a Estonska. Jak řekl v České televizi ministr a předseda Legislativní rady vlády Cyril Svoboda, této misi příliš nevěří.

"Máme spíše předvést, že jsme schopni se dohodnout v Evropské unii a unie má reprezentovat společný postoj, takže já tyto mise nevítám."

A jaké vidí ministr Svoboda řešení konfliktu na Kavkaze?

"Kromě gruzínských vojáků a vojáků, kteří jsou tam na základě mírové smlouvy, což je mise několika vojáků ruské armády, tak všechny ostatní síly se musí stáhnout. To je nepochybné a je to podmínka pro to, aby se mohl zahájit dialog o míru. Já si myslím, že cílem je něco jiného. Cílem je dát signál, že směřování do Severoatlantické aliance a do Evropské unie není pro Gruzii něco, co je v zájmu sousední země včetně Ruské federace."

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Další články vydání

Osud chemického zákona zatím nejasný

Peter Gabaľ

Prezident Václav Klaus vetoval zákon, který měl na základě evropské směrnice REACH firmám nařídit povinnou registraci používaných chemických...Více

Divnopis: Kvaň

Marek Janáč, Pavel Tumlíř, Milan Harvalík

Kvaň, foto: Google Maps A je tu naše putování za divnými jmény vesnic. To dnešní nás zavede ze středočeské obce Kvaň až do moravské metropole Brna. Co mají společného?...Více

1924 - 8. OH v Paříži

Jan Hloch

V roce 1924 hostila OH podruhé Paříž. A poprvé oficiáně pod heslem "Citius, Altius, Fortius" - tedy rychleji, výše, silněji. Domácí...Více

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace