Mediální projekt Evropská rodina končí

Slavnostní zahájení projektu Evropská rodina ve Studiovém domě Českého rozhlasu  15.4. 2002

Česká média se zapojují do příprav vstupu do EU. Informují veřejnost o výhodách a nevýhodách vstupu, i když občas spíš jen propagandisticky masírují veřejné mínění. Času už nezbývá mnoho, referendum proběhne v červnu. Vilém Faltýnek informuje o svého druhu ojedinělém multimediálním projektu Evropská rodina. Spojila se v něm média audiovizuální, tištěná a rozhlas a v těchto dnech roční projekt končí.

Záměrem bylo sledovat po dobu jednoho roku život čtyř srovnatelných rodin - dvou z kandidátských zemí České republiky a Polska a dvou členských - Francie a Německa. Na poměrně neobvyklé spolupráci se dohodly soukromá televize Prima, Český rozhlas 1 - Radiožurnál a týdeník Ekonom, přičemž impulz vzešel od redaktora týdeníku Ekonom Milana Syručka.

"To bylo takové vnuknutí, když jsem šel odpoledne na procházku, viděl jsem, jak chodí rodinky s kočárkama a řekl jsem si: to je vlastně jádro všeho, budoucnost Evropy, vyberme si tedy nějaké rodiny a sledujme je po dobu jednoho roku. Ten projekt se připravoval tři roky."

Myšlenku ocenil zpětně za svůj resort i ministr zahraničí Cyril Svoboda. Rodina je podle něj jako základní jednotka státu ideálním zrcadlem, v němž se odrážejí vyšší celospolečenské vztahy. Zároveň z rodiny všechno ostatní vyrůstá: "Myslíme si, že to je správný způsob komunikace, protože to co se děje, je zobrazováno na příběhu. A celé lidské dějiny jsou založeny na příbězích, protože věci jsou v rukou normálních lidí,"řekl ministr.

Jakým způsobem byly rodiny vybírány? Vysvětluje pro Radio Praha Milan Syruček: "Abychom mohli vybrat srovnatelné rodiny, dali jsme si kritéria. Že věk rodičů bude mezi 35 až 47 lety, že ty rodiny mohou mít 2 - 3 děti školou povinné, abychom mohli srovnávat školní systémy, aby měly celkem slušné sociální postavení, tj. aby měly určitou kupní sílu a aby měly odpovídající bydlení. To je jedna věc. Pak jsme si řekli, že v žádném případě nebudeme brát velká města ani velké aglomerace." Podle Syručka bylo nutné porovnávat rodiny ze střední společenské vrstvy: "My jsme se na tu nižší společenskou vrstvu zaměřili proto, že jsme chtěli ukázat určitou variabilitu. Kdo má například sociální byt, nemá srovnatelné nájemné nebo investice do vlastního bydlení. Kdo je příliš chudý, ten třeba nejezdí na dovolenou, takže by nám to neumožňovalo srovnání."

Televize Prima odvysílala v rámci různých pořadů 111 vstupů z vybraných rodin, Radiožurnál odvysílal za rok projektu 208 reportáží, přičemž každou rodinu navštívili jeho redaktoři 52krát. Ministr zahraniční Svoboda ocenil, že mediální výstupy projektu potvrdily dospělost českých rodin: "To je důkaz dospělosti našich rodin i rodin v členských zemích Evropské unie. Důkaz, že už patříme dohromady."