Lobbista Janoušek: odposlechy, nehoda, obvinění

Roman Janoušek, zdroj: TV Nova

Podnikatel a vlivný lobbista Roman Janoušek má další problém. Policie ho obvinila kvůli nehodě, při které se snažil ujet a poté srazil řidičku z nabouraného auta. Navíc je spolu s někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem také aktérem telefonních nahrávek, které zveřejňuje Mladá fronta Dnes, a na kterých se častují osloveními jako 'kotě'či 'mazánek'.

Roman Janoušek po nehodě,  zdroj: TV Nova
Opilý Roman Janoušek údajně srazil jedenapadesátiletou Vietnamku v pátek, k obvinění však došlo až v neděli večer. Na začátku byla lehčí autonehoda, kterou chtěla žena řešit a stoupla si před Janouškovo auto. Ten do ní měl narazit, z místa incidentu ujet, ale policie ho dostihla. Při orientační dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu v krvi. Obvinění však sděleno nebylo. Média o víkendu spekulovala, že policisté neví, kde Janoušek je. To policie odmítá.

"Došlo dle domluvy s podezřelým panem Janouškem v domluvený čas k předání usnesení o zahájení trestního stíhání pro trestné činy přečin ohrožení pod vlivem návykové látky a zločin těžkého ublížení na zdraví,"

uvedl šéf pražských policistů Martin Vondrášek. Fakt, že Janouška po nehodě policisté neumístili do cely předběžného zadržení, se nelíbí řadě advokátů i politiků. V České televizi to kritizoval předseda KSČM Vojtěch Filip:

Martin Vondrášek,  foto: ČTK
"Bylo zřejmé i z toho, jak povídal do kamer, že nebyl zcela ve stavu, kdy by mohl řádně vypovídat. Podivné je spíše to, že ho nechali odejít. Normální by bylo, kdyby ho nechali vystřízlivět na záchytce."

Prošetření postupu vyšetřovatelů už nařídil policejní prezident Petr Lessy. Žena, kterou lobbista svým vozem údajně srazil, má v motolské nemocnici policejní ochranu. V sobotu o ní prostřednictvím médií požádala Česko-vietnamská společnost.

O Romanu Janouškovi se však v těchto dnech hovoří hlavně v souvislosti s odposlechy telefonátů mezi ním, bývalým pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS) a magistrátním úředníkem Peterem Ďuricou. Ty dokazují Janouškův vliv na pražskou politiku.

Pavel Bém
Podle Mladé fronty Dnes Janoušek řídil úředníky pražské radnice jako loutky. V Praze, která má rozpočet 50 miliard korun, spolurozhodoval o prodeji majetku, o územním plánu, o vedení akciových společností hlavního města Prahy. Tehdejšímu primátorovi Pavlu Bémovi zajišťoval také veškerý servis - od cest do zahraničí, na hory nebo na fotbal až po schůzky s politiky. Oba používali i kódovou mluvu a řešili třeba kauzu mrtvého koně, maorské princezny či Pařez. Pokud chce policie zahájit trestní stíhání, musí si obstarat obstojné důkazy, upozorňuje bývalý policejní vyšetřovatel Václava Láska:

"Obsah těch odposlechů je velmi vážný, ale čistě z trestně právní roviny v nich není nic, na co by se dalo zatím ukázat a říct: tady byl spáchán trestný čin a spáchala ho konkrétní osoba. Policie víceméně dostala avízo, že něco bylo velmi nestandardního a pokud bude chtít zahájit nějaké trestní stíhání, bude si teprve muset důkazy použitelné v trestním řízení obstarat."

Nedávno zveřejněné nahrávky pořídila v roce 2007 Bezpečnostní informační služba. Podle deníku mapovala aktivity všech rozhodujících lobbistů v zemi. Tehdejší premiér Mirek Topolánek již ČTK dříve napsal, že žádné takové zprávy k dispozici neměl a 'vláda podobné zadání nedala'. Celorepublikové vedení ODS by mohlo kauzu řešit v úterý.

"Takováto věc určitě nepřispívá pověsti ODS. Objektivně ji poškozuje. Bude třeba, aby orgány činné v trestním řízení případně prošetřily samotný obsah nahrávek. To znamená, že tady jsou dva problémy: obsah nahrávek a pak to, že z BIS unikají,"

uvedl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle poslance za občanské demokraty Marka Bendy už nikdo z aktérů kauzy na dění v Praze nemá žádný vliv.

"Všichni ti lidé, kteří jsou v odposleších zmiňováni, nemají na chod Prahy v tuto chvíli žádný vliv. Nikdo ze zmiňovaných lidí, včetně primátora Béma a vlivných úředníků, již na magistrátu není a nefunguje."

Kauzu budou řešit i poslanci. Sněmovní komise pro kontrolu BIS si pozvala šéfa tajné služby Jiřího Langa. Chce od něj slyšet, jak je možné, že nahrávky v roce 2009 údajně získala bezpečnostní agentura ABL.