Lidovci chtějí zpřísnit tresty pro recidivisty

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek hovoří s novináři o návrhu novely trestního zákona známé jako 'třikrát a dost', foto: ČTK

Poté, co se lidovcům nepodařilo ve Sněmovně ani zahájit projednávání zákona, který by ztížil dostupnost umělého přerušení těhotenství, přichází tato strana se svým dalším tradičním tématem. Novela trestního zákona, pro který se vžilo označení "třikrát a dost" by přísněji trestala recidivisty a pachatele nejzávažnějších trestných činů. Lidé, kteří opakovaně způsobí jinému člověku smrt, musí být do konce svého života v izolaci, tvrdí lidovci. Více Jaromír Marek.

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek hovoří s novináři o návrhu novely trestního zákona známé jako 'třikrát a dost',  foto: ČTK
Na rozdíl od potratového zákona má novela trestního zákona mnohem větší šanci na přijetí. Pod návrhem je podepsáno pětatřicet poslanců ze všech politických stran zastoupených ve Sněmovně, s výjimkou unionistů. Jaký je smysl zákona? Na to jsem se zeptal předsedy lidovců Miroslava Kalouska.

"Smysl zákona je ochránit slušnou společnost před lidmi, kteří opakovaně páchají trestné činy na jejichž konci je ztracený lidský život. Neomezujeme soudce v jejich rozhodování, už dnes mohou za takto závažný čin uložit doživotí. Pokud je ale takový čin spáchán podruhé, chceme, aby soudce zdůvodnil, pro neudělil výjimečný trest, tedy doživotí. Proto také stále platí "třikrát a dost", protože si lze představit, že soudce najde takové zdůvodnění poprvé, možná podruhé, ale potřetí už nikoli."

Autor lidovecké předlohy zákona Pavel Severa uvádí, že od roku 2000 do konce loňského roku zemřelo rukou recidivistů 304 lidí. Podle odhadů vraždilo nejméně 40 -50% pachatelů i podruhé. Přesná statistika o recidivě ale neexistuje. To připouští i Miroslav Kalousek.

"To jsou jen odhady, ale jisté je to, že za poslední čtyři roky zahynulo rukou vraha, který byl recidivistou 304 lidí."

Jak se tento návrh zákona liší od podobné normy, která se stejným heslem "třikrát a dost", neuspěla ve Sněmovně pár lety?

"Liší se zásadně. Zákon, který jsme navrhovali v roce 1995 (podobný platí nyní na Slovensku) nedával soudci při třetím spáchání trestného činu nedával soudci žádnou jinou možnost než doživotí. Náš zákon má jinou koncepci. Ukládá soudci pouze povinnost velmi podrobně zdůvodnit, proč výjimečný trest neudělil."

Řada politiků i odborníků včetně ministerstva spravedlnosti ale s lidoveckou iniciativou nesouhlasí. Oponenti mu vytýkají mimo jiné to, že omezuje rozhodování soudů o trestech a že potrestání zločinců umožňují již současné zákony. Vláda navíc chystá vlastní trestní zákon, který také počítá s přísnějšími tresty.