Lidé chtějí reklamu pravdivou a důvěryhodnou

0:00
/
0:00

Reklama je přirozenou součástí moderního života, česká veřejnost ji toleruje a za 15 let od revoluce se trh s reklamou v mnoha oblastech již nasytil. Nový průzkum agentury Factum Invenio, která sleduje toto téma již 12 let, potvrzuje dosavadní trend - češi kladou důraz na pravdivost reklamy, bojí se, že budou podvedeni.

Lidé od reklamy očekávají především pravdivost, důvěryhodnost, vtipnost, informace a srozumitelnost. Reklama by podle průzkumu neměla být vtíravá nebo podbízivá. Více než 80 procent občanů považuje reklamu za nástroj manipulace, aniž by ale připouštěli, že oni sami pod vlivem reklamy nakupují. Ve srovnání se zahraničím je pro Čechy charakteristický právě důraz na pravdivost, říká spoluautorka průzkumu Jitka Vysekalová:

"Česká veřejnost daleko více akcentuje informace, ty očekává od reklamy. V celé řadě zemí je to o image, o pocitovosti. Ale tady stále, jak jsme viděli... a není to nahodilé, protože když vám někdo 12 let neustále říká totéž, že on chce, aby reklama byla pravdivá, čili ta obava z toho, že mě někdo oklame, že to nebude fair, je tady tak velká, že to společenské vědomí se promítá i do reklamy."

Prezidenta Rady pro reklamu Radka Pokorného jsem se zeptal, zda jsou obavy oprávněné. Zda je klamavá reklama reálně v České republice problémem.

"Reklamní trh se zcela přizpůsobil standardům, které jsou v Evropské unii. Samozřejmě diskuse o tom, jestli jedna konkrétní reklama je nebo není klamavá, ty byly, jsou a budou, ale obecně myslím, že se průměrem od unie nelišíme. Zdruba 20 - 25 procent z počtu stížností, které přišly na Radu pro reklamu, bylo prohlášeno za neetickou, což nemusí znamenat, že ta reklama je klamavá. Hodně přes palec můžu říct, že zhruba deset procent stížností jsou uznány za neetické z důvodu klamavosti."

Po celou dobu, kdy firma Factum Invenio provádí ty průzkumy, stabilně se vrací požadavek na pravdivost reklamy a na informaci.

"Ona reklama nemusí být nutně pravdivá, ona nesmí klamat. Určité přehánění, které běžný spotřebitel při běžné pozornosti umí odhalit, může být používáno, byť nemusí být pravdivé. Když řeknu "po naší čokoládě se budete vznášet v nebesích", tak i když to není pravda, spotřebitele tím neklameme."

Je vůbec takové očekávání adekvátní? Je na místě čekat, že se z reklamy něco skutečně závažného dozvím?

"Určitě. Hlavním a zásadním úkolem je upoutat pozornost a přinést informaci. Pokud lidé očekávají, že jim reklama přinese informaci, tak očekávají správně," tvrdí prezident Rady pro reklamu Radek Pokorný.

Průzkum společnosti Factum zahrnul tentokrát také speciální dotaz na tři komodity: tabákové výrobky, alkohol a volně prodejné léky. Reklamu na tabák a tabákové výrobky by zakázalo plných 46 procent Čechů. V případě alkoholu podporuje úplný zákaz reklamy 37 procent lidí. Nejliberálnější postoj zaujímají Češi k reklamě na volně prodejné léky. Zásadně proti ní je pouze 11 procent osob.