Kontrola na Hradě zjistila špatné hospodaření

Prazsky hrad

Nejvyšší kontrolní úřad zjistil, že se za prezidenta Václav Havla na Hradě špatně hospodařilo. Miliónové chyby se našly jak v Kanceláři prezidenta republiky, tak u Správy Pražského hradu i v Lesní správě Lány. Více informací má Josef Kubeczka.

Zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu mapuje hospodaření Pražského hradu v letech 2001 a 2002. Současný prezidentův kancléř Jiří Weigl potvrdil, že má kontrolní zprávu k dispozici a připravuje řadu opatření k nápravě škod a nepořádků, které vznikly ještě před příchodem současného prezidenta Václava Klause na Hrad:

"Tato kontrola není kontrolou, která je zaměřena proti našim předchůdcům. Tuto kontrolu jsme neobjednali my, nové vedení kanceláře ani nový prezident republiky. Objednal ji prezident Václav Havel. Je to tedy standardní kontrolní proces, který v rozpočtových organizacích probíhá."

Václav Havel si kontrolu objednal loni v říjnu ne proto, že by byl přesvědčen o nějakých nepravostech na Hradě. "Chci odejít s čistým stolem", tvrdil tehdy bývalý prezident. Nejvyšší kontrolní úřad ale zjistil, že minulé vedení Hradu nehospodařilo dobře. Špatně se účtovaly některé investiční akce, není v pořádku řada pracovních smluv, chybí řádná evidence uměleckých předmětů. Kancléř Jiří Weigl ujistil, že Hrad už začal s inventarizací škod:

"Probíhají mimořádné inventarizace, například u státních vyznamenání, probíhá zjišťování škod při nakládání s majetkem, probíhá zavádění do účetnictví položek, které Správa Pražského hradu neúčtovala, jako byly například některé umělecké předměty nebo materiál, kterého se Správa zbavovala a tak dále."

Podle bývalého kancléře Iva Mathého ale peníze nikam nezmizely. Je přesvědčen o tom, že většinu z nesrovnalostí lze vysvětlit ke spokojenosti daňových poplatníků:

"Navíc se jedná o kapitolu, která roční rozpočet 300 milionů hlídá opravdu dobře a také většina těch výhrad je v řádu do sto tisíc korun. Strašně mě mrzí, že jsme nemohli my, jako bývalé vedení, vypracovat připomínky ze zákona v době, kdy to bylo podle zvyklostí Nejvyššího kontrolního úřadu vhodné, to znamená po předání kontrolního protokolu. Někdy v květnu už jsme nikdo na Hradě nebyli a zřejmě dnešní vedení nemělo moc zájem věci vysvětlovat."

Důležité nyní je, aby nedostatky v hospodařené Hradu byly odstraněny a nemohly se opakovat. Prezidentův kancléř Jiří Weigl potvrdil, že už má připraveny kroky, které tyto nedostatky odstraní:

"Důležité je to především u kapitálových výdajů, u investic, kde je nezbytné, aby všechny investiční akce měly náležité projektové krytí, aby to bylo, co se týká projektové dokumentace a všech analýz, naprosto v pořádku. Toto je naše priorita, v tom nám Nejvyšší kontrolní úřad pomohl a potvrdil i některé výhrady, které jsme k činnosti kanceláře a Správy Pražského hradu pociťovali."