Konec dobrý, všechno dobré?

0:00
/
0:00

Čeští fotbalisté si díky vítězství 4:1 v Litvě vybojovali účast v baráži o mistrovství Evropy 2012, protože v souběžně hraném utkání Španělsko porazilo v Alicante Skotsko 3:1. Svého soupeře pro vyřazovací boje o účast na šampionátu v Polsku a na Ukrajině se čeští reprezentanti dozvědí při čtvrtečním losování.

Tomáš Rosický,  foto: ČTK
Před úterním zápasem v litevském Kaunasu řešil kapitán fotbalové reprezentace Tomáš Rosický těžké dilema: překonat bolestivě natažená třísla a riskovat, že bude brzy střídán, nebo dát přednost svému náhradníkovi Danielu Kolářovi? Nakonec mu nezbývalo, než zvolit druhou volbu a pak tiše trpěl v hledišti, odkud utkání musel sledovat. Před úvodním hvizdem rozhodčího ještě stačil říct, že český tým bude hrát na vítězství, protože ví, v čem je soupeř nebezpečný:

"Z těch brejků, to je myslím jasné. Oni budou hrát stejně, to, co hráli na nás i proti všem ostatním soupeřům. Ukazuje se, že mohou ztrácet body, například proti Lichtenštejncům. Když budou hrát do zavřené obrany, tak toho moc neudělají. Jim sedí čekat a hrát na brejky."

Samotný zápas probíhal za téměř stálého deště, na nepříliš kvalitním trávníku a za minimálního zájmu diváků. Branka, kterou vstřelil Michal Kadlec z pokutového kopu hned ve druhé minutě hry, české fotbalisty uklidnila. A když pak v minutě šestnácté přidal Jan Rezek branku druhou, málo kdo pochyboval, že by česká reprezentace mohla z Kaunasu odjet s prázdnou. I proto, že Litevci nepředstavovali příliš velké nebezpečí, i když několik šancí měli. S nimi si však bravurně poradil brankář Petr Čech, který v tomto utkání nosil kapitánskou pásku. Překonali ho až ve druhém poločasu z pokutového kopu po faulu Romana Hubníka, který si po červené kartě v baráži nezahraje. Když ve druhém poločase přidali další dvě branky střelci večera Michal Kadlec, opět z penalty, a Jan Rezek, baráž byla nadosah. Čekalo se jen na zprávy z Alicante, kde Španělé, vítězové kvalifikační skupiny, hostili největšího soupeře Čechů v boji o baráž - Skoty. Ti však mistrům Evropy i světa podlehli 3:1, a tak český výběr mohl slavit postup. Podle Petra Čecha to byla odměna pro hráče, celý realizační tým a také fanoušky, kteří přes veškerou skepsi věřili týmu a dorazili sledovat utkání v Litvě na vlastní oči.

Milan Baroš  (vpravo),  foto: ČTK
"Soupeř se dostal po naší penaltě do jediné pořádně veliké šance, kdy jejich útočník střílel hned za stavu 1:0. Myslím, že bylo dobře, že nedali gól, protože 1:1 by hned vypadalo jinak. Nám ten brzký gól pomohl. Kromě této šance jsme první poločas kontrolovali a zaslouženě jsme přidali i branky. Jenom škoda, že ve druhém poločase, kdy ten zápas byl celkem pod kontrolou, jsme udělali chybu, dostali jsme gól z penalty a museli jsme dohrávat v deseti. Soupeř tam potom měl nějaké střely, jednu hlavu, protože proti deseti měl víc místa. Myslím, že i v deseti jsme ten zápas odehráli kvalitně a nakonec přidali jsme i gól."

Střelec dvou branek Jan Rezek je pro mnohé fanoušky i fotbalové odborníky kontroverzní hráč. Několikrát se mu už stalo, že reagoval na hřišti zkratkovitě, což pak rezultovalo vyloučením, či penaltou. Tentokrát však zaslouží plné absolutorium - hrál, tvořil, bojoval a dával branky. Po utkání řekl:

"Ten zápas nebyl vůbec jednoduchý. I terén byl moc těžký, ale jsme hrozně rádi, že jsme to zvládli. Samozřejmě byl to náš záměr hrát po stranách a cpát to tam na Bariho (Milana Baroše). Dali jsme čtyři branky venku, vyhráli jsme a jsme hrozně rádi. Je super, že jsme postoupili do baráže, ale v podstatě to nic neznamená. My se teď musíme soustředit na to, abychom se pokusili z té baráže postoupit na mistrovství."

Michal Bílek,  foto: ČTK
I fanoušek by tedy mohl být spokojený. Ten náročnější však viděl ještě něco - slabého soupeře v Kaunasu, což se v baráži nemusí opakovat, a na evropském šampionátu už vůbec ne. Bude mít výběr trenéra Michala Bílka, který je zejména po domácím utkání se Španělskem kritizován za ustrašenou, defenzivní taktiku, na lepší hru? Hlasy fanoušků po zmíněném utkání byly jednoznačné: "Bílek ven!"