Události Kocáb chce pomoci vyhoštěnému vietnamskému pracovníkovi

19-02-2009 16:47 | Vilém Faltýnek

Minulý týden jednala vláda o problémech cizinců, kteří u nás přicházejí o místa a dostávají se tak do existenčních potíží. Můžou se z nich stát bezdomovci, můžou se stát součástí tzv. šedé ekonomiky, můžou se dát na cestu zločinu. Vláda proto souhlasila, aby se jim uděloval příspěvek na legální vycestování. Mnozí jsou ale i s celými rodinami na výdělku v Čechách závislí a o možnost pracovat nechtějí přijít. Takový je i případ šestadvacetiletého Vietnamce, který se rozhodl kvůli hrozícímu vyhoštění z Česka držet hladovku.

Stáhnout: MP3

Ivan LangerIvan Langer Ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb přednesl jeho případ před kolegy ve vládě. Ministr vnitra Ivan Langer se ale postavil proti udělení výjimky:

"Jakkoliv s ním mohu cítit, tak jsem ministrem vnitra České republiky, zastupuji české občany a nedokážu si představit, jaký signál bych vyslal tím, kdybych řekl, že právě proto, že je někdo v problémech, tak zavřu oči před tím, že porušil zákon. To prostě nejde. ten člověk zákon porušil, porušil ho třikrát, nemám žádné ifnormace, že by vůči němu bylo postupováno nějak nekorektně a v tuto chvíli o jeho dalším osudu rozhodne soud."

Le Kim Thanh v Česku nastoupil do zaměstnání o tři týdny dřív, než mu začalo platit pracovní povolení. Proti rozhodnutí cizinecké policie o vyhoštění se podle svého vyjádření nestihl odvolat, byl nemocný. Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter vidí chybu hlavně na straně pracovní agentury:

"Vietnamský občan přerušil hladovku a udělal správně, protože tady nechce mít druhého zesnulého občana proto, že u nás ztratil práci. Podle posledních informací je stále v detekčním ústavu v Poštorné u Břeclavi. Věřím, že o nakonec dopadne dobře, neboť se jedná o člověka, o lidskou bytost, který nic neporušil. Porušila to (legislativu) agentura, porušil to zaměstnavatel."

Premiér Mirek Topolánek ve způsobu medializace tohoto případu vidí manipulaci. Řeč zákonů je podle něj jednoznačná:

"V rozporu se zákonem o pobytu cizinců nahlásil jako místo pobytu adresu, na které se nikdy nezdržoval. Za druhé v rozporu se zákonem vykonával práci bez pracovního povolení a za třetí nerespektoval rozhodnutí o správním vyhoštění a tím se dopustil dalšího trestného činu."

Michael Kocáb (vlevo), foto: ČTKMichael Kocáb (vlevo), foto: ČTK Ministr pro lidská práva Michael Kocáb je přesto nadále rozhodnut Le Kim Thanhovi pomoci. I on se kloní k variantě, že porušení pravidel bylo neúmyslné.

"Samozřejmě kdyby za tím byla kriminální činnost, tak by situace byla jiná. Ale takové zprávy nemám. Já mám za to, že on jednal ve zmatku a ve snaze to nějak vyřešit, způsobem uspokojivým pro sebe a svou rodinu, a určitě tam udělal nějaké byrokratické chyby," říká Kocáb.

Případem se nyní zabývá policie, na základě jejího šetření bude jednat soud. Do té doby zůstane Le Kim Thanh v detekčním ústavu. Podobných případů je jistě mnoho, uvědomuje si Kocáb, a je potřeba, aby se řešily systémově. Přesto by se podle něj mělo tomuto člověku pomoci:

"Pokud prostě stojíte před člověkem který je ve zlé situaci a volá o pomoc, tak tak se o to snažíte. Dám příklad: když uvidíte, že se někdo topí, tak taky nebudete otálet s pomocí s odkazem na to, že se topí spousta dalších lidí, kterým pomoct nemůžete."

Kocáb má v záloze i krajní - jak sám říká - revoluční řešení:

"Je to revoluční, ale pokud by ho opravdu lifrovali na tvrdo ven, tak bych měl tendenci ho zaměstnat ve svém úřadu. To je překvapivé, že? Ovšem to se dá udělat v jednom případě, jistě každý pochopí, že to nemůžeme udělat ve všech případech."

Podle Kocába by situaci mělo systémově řešit Langerovo ministerstvo vnitra.

Linkovací služby

Doporučujeme

Nejčtenější články

Další články vydání

Připravuje se jednorázové odškodnění pro některé bývalé odbojáře a pozůstalé po nich

Peter Gabaľ

Bývalí vězni komunismu, odbojáři i pozůstalí po nich, kteří nemají český důchod, by jako odškodnění za útrapy mohli získat jednorázový...Více

Střelecké ME v Praze bez Kateřiny Emmons Kůrkové

Jan Hloch

Kateřina Emmons-Kůrková, foto: Petr Novák, CC BY-SA 2.5 Praha o tomto víkendu přivítá evropskou střeleckou elitu. Více než 500 závodníků ze 43 zemí bude bojovat o kontinentální tituly v honosné...Více

Související články

Více

Z archivu rubriky

Více

Aktuální relace