Kanadští krajané udělili vyznamenání bratřím Mašínům

Bratři Josef (vpravo) a Ctirad Mašínové
0:00
/
0:00

Bratři Mašínové získali Cenu Tomáše G. Masaryka. V kanadském Halifaxu jim ji v sobotu udělil největší krajanský spolek - České a slovenské sdružení v Kanadě. Kromě Ctirada a Josefa Mašínů byl vyznamenán i Milan Paumer, kterému se spolu s nimi podařilo v roce 1953 probít do Západního Berlína. Cenu in memoriam dostali i Zbyněk Janata, Václav Švéda a Ctibor Novák, které v roce 1955 komunisté popravili. Kanadští krajané tak podle předsedy spolku Miloše Šuchmy ocenili jejich odvahu, se kterou se v atmosféře strachu v 50. letech vzepřeli komunistické diktatuře.

Co pro bratry Mašíny cena kanadských krajanů znamená, na to se Josefa Mašína zeptala Milena Štráfeldová:

"My si toho velice vážíme, poněvadž lidé, kteří se rozhodli nám tu cenu v Kanadě dát, rozumějí tomu, co je svoboda a demokracie. Většina z nich, než přišla do Kanady, udělala rozhodnutí, proč do Kanady vlastně jdou."

Jak tedy posuzujete to, že v Čechách je veřejnost v pohledu na Váš případ stále rozdělena a že Vám nebyla udělena cena, na kterou jste byli navrženi?

"Tomu se ani nedivím, protože v Čechách dnes ještě stále existuje komunistická strana a komunisté se podílejí na vládě. Jsou to prostě důsledky čtyřiceti let totality."

Vidíte ve vývoji v České republice v posledních patnácti letech i něco pozitivního?

"Moc ne."

Lapidární odpověď! Jak se Vám daří v Americe?

"Mně se v Americe daří moc dobře, já jsem tu spokojen. Mám tu svou rodinu, svůj obchod a užívám plody svobody."

Uvažujete o tom, že byste se do Česka s bratrem přeci jen podívali?

"Prozatím o tom neuvažuji, poněvadž Česko je země, kde dnes ještě existuje komunistická strana. A musím si připomenout to, že komunistická strana rozhodla o popravě a věznění mých příbuzných, mého strýce a mých přátel. Ta strana v Čechách pořád existuje. Je to něco podobného, jako kdyby stále ještě existovala Nacionálně socialistická strana v Německu. To je věc úplně nemyslitelná. Další věc, která se mi nelíbí, je kontinuita zákonů v Čechách. To jsou zákony, které byly stvořeny komunisty. Něco takového by v Americe nebylo vůbec možné. Třeba jako kdyby byl v Americe nejvyšší soudce bývalý člen mafie."

V Čechách sklidila velký úspěch kniha Jana Nováka "Zatím dobrý" právě o Vás a Vaší rodině. Přiznám se, že sama jsem tu knížku, která má asi sedm nebo osm set stran, přečetla za dva dny, nemohla jsem se od ní odtrhnout. Jak se Vám líbí?

"Honza je velice dobrý spisovatel. Dobře ji napsal a drží se faktů."

Snad se chystá i zfilmování Vašeho příběhu. Mělo by k němu dojít v Česku. Jak to hodnotíte?

"Záleží na tom, kdo ten film bude dělat, poněvadž jedna věc je scénář a druhá věc je ta, jak nakonec ten film dopadne."

V Česku bratři Mašínové státní cenu dosud nedostali, více než polovina obyvatel s jejím udělením nesouhlasí. Při odbojových akcích bratří Mašínů v letech 1951 a 1952 zemřeli tři lidé, další tři východoněmečtí policisté byli zastřeleni při útěku Mašínů na Západ v r. 1953. V roce 1998 Řád T. G. Masaryka in memoriam obdržela jejich matka Zdena Mašínová, jejich sestra státní cenu ale odmítla převzít.