Jsem napůl Čech, tvrdí o sobě syrský houslista Riad Kudsi

Tento týden získalo celkem 13 osobností a tři krajanské spolky od ministra zahraničí Cyrila Svobody významné ocenění Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky v zahraničí. Kromě českých krajanů jsou mezi oceněnými i cizinci, například houslista a dirigent Riad Kudsi ze Spojených arabských emirátů. Už dvě desítky let propaguje českou hudbu v arabském světě a po katastrofálních povodních v roce 2002 uspořádal v Dubaji a v Abu Dhabi charitativní koncerty na záchranu pražských kulturních památek. Milena Štráfeldová se Riada Kudsiho zeptala, co ho vlastně k české hudbě přivedlo:

"To bylo v 70. roce, když jsem dostal stipendium ze Sýrie, abych studoval housle tady v Praze. Jel jsem sem nadšeně, nechal jsem kvůli tomu architekturu. První rok byl jazykový kurz, pak dva roky na konzervatoři a pak pět let na AMU."

Jak se Vám tu líbilo?

"Krásně, zvlášť když jsem si vzal Češku a odvezl si ji zpátky do Sýrie. Po asi pěti letech jsem odjel do Francie, tam jsem pracoval a pak jsem se dostal do Spojených arabských emirátů, kde jsem až dosud. Už jsem tam osmnáct let."

Jaké je tam povědomí o české kultuře?

"Tam žádné, vlastně já jsem tam budoval hudební kulturu, tu českou hudební kulturu. Dříve tam nikdo nic neslyšel o Dvořákovi, o Smetanovi. Založil jsem tam ze svých žáků dětský symfonický orchestr. Ten orchestr je už na slušné úrovni, už jsem s ním mohl jet do Čech, do Francie, do Kuvajtu, do Ománu. Letos jsem dokonce dělat první mezinárodní hudební festival v Dubaji."

S jakým úspěchem?

"Byl to velký úspěch. Lidé tam začínají hudbu chápat i mít rádi. Publikum je tam čím dál větší a má o to zájem. Zvlášť ti místní, protože v Dubaji jsou lidé ze všech národů světa. V orchestru mám například sedmnáct národností. A ta hudba spojuje všechny."

Kdo z českých autorů je Vám osobně nejbližší?

"Ovšem že Dvořák a Smetana. Ti mi jsou nejbližší. Jsou tam ale i jiní vynikající autoři jako Benda nebo Stamic. Celkově mne česká hudba strašně zajímá."

A co pro Vás znamená cena Gratias agit?

"Znamená hodně. Chtěl bych nadále rozvíjet českou hudební kulturu. A chtěl bych poděkovat za to ocenění, vyjadřuje přístup k lidem. Když mi pan velvyslanec v Abu Dhabi oznámil, že jsem dostal tuhle cenu, byl jsem překvapen. A za to, co jsem udělal v Abu Dhabi nebo Dubaji, ty koncerty, kde jsem hrál Dvořáka a Smetanu, nebo koncert ve prospěch povodní, jsem nečekal žádnou cenu. Dělal jsem to jenom z lidskosti a ze srdce kvůli své druhé vlasti, protože jsem napůl Čechem."