Josef Váňa vyhrál poosmé Velkou pardubickou

Josef Váňa a Tiumen v cíli, foto: ČTK

Josef Váňa dokázal neuvěřitelné. Už poosmé vyhrál Velkou pardubickou steeplechase. Osmapadesátiletý žokej potřetí za sebou triumfoval s Tiumenem. Druhá doběhla v těsném finiši další dvojnásobná vítězka Sixteen, která v sedle s Josefem Bartošem jela na špici prakticky celý dostih. Na letošní 121. ročník Velké pardubické přijelo i v nepříznivém počasí asi 15.000 diváků.

Koně překonávají Taxisův příkop v závěrečném závodě 121. Velké pardubické steeplechase,  foto: ČTK
Na strart se postavilo 14 koní, které čekalo 30 překážek a Taxisův příkop, který se skáče pouze jedenkrát v roce právě při Velké pardubické. Třetí Váňův triumf s Tiumenem se nerodil lehce. Málem spolu nepřešli slavný Taxisův příkop. Zpočátku se Tiumen držel vzadu a v čele jela bělka Sixteen, pro kterou to byl poslední dostih. Pak se Tiumen s Váňou propracovávali dopředu a v cílové rovince se už rozhodovalo mezi třemi koňmi.

"Sixteen, Tiumen nebo Valdemoso. Ten zaostává, Tiumen jde dopředu. Bělka Sixteen se snaží, ale neudrží se. Josef Váňa si běží pro osmé rekordní vítězství ve Velké pardubické. Je to tady! Josef Váňa první, na druhém místě Sixteen a na třetím Valdemoso! Famózní Josef Váňa dokázal zvítězit už poosmé ve své kariéře a pro Tiumena je to třetí vítězství v řadě a je to teprve sedmý kůň historie, který je takto úspěšný. Tím nejúspěšnějším je Železník a žokejem Josef Váňa. Je mu 58, brzy 59. Druhý nejstarší vítěz tohoto závodu v historii,"

komentoval závod na 6900 metrů rozhlasový reportér Filip Šedivý. Josef Váňa má pro Tiumena od jejich prvního společného vítězství ve Velké pardubické jen slova chvály a stejné to bylo i nyní. Do poslední chvíle nebylo jasné, zda bělku Sixteen předběhne.

Zleva Julien Lemée na koni Aspirant,  Jaroslav Myška na koni Klaus,  vítěz Josef Váňa na Tiumenovi a Bohuslav Mátl na koni Trezor,  foto: ČTK
"Měl jsem v pravém boku pořád tu naši 'bílou potvoru' a říkám, tu asi dneska nedoženu, protože jela dostih bez problémů a šla jako vyměněná. Tiumen je zřejmě asi na tuhle vzdálenost náš nejlepší překážkový kůň,"

řekl Váňa. Pokud pojede s Tiumenem i příští rok, bude mít šanci vyhrát počtvrté za sebou, což žádný kůň nedokázal. Navíc by čtyřmi tituly vyrovnal Železníka, kterého jezdil rovněž Váňa. Váňa nevyloučil svou účast ani v příštím ročníku. Na tribuně by se ale prý musel objevit zpěvák Karel Gott. Ten skutečně na rok 2012 plánuje, že by do Pardubic přijel. Otázka Váňovy účasti ve Velké pardubické se však kvůli žokejovu věku a zdravotním problémům řeší každým rokem. Osudy legendárního žokeje líčí i autorizovaná kniha Život v sedle, kterou napsal publicista Pavel Kovář. Jaký podle něj Josef Váňa je?

"Všechno, co dělá, tak dělá s nesmírným nasazením a díky tomu se dostal tam, kde dneska je. Zároveň je přírodní úkaz, on je nesmírně mentálně i fyzicky zdatný."

Josef Váňa a Tiumen v cíli,  foto: ČTK
A jak vůbec vypadá normální pracovní den špičkového jezdce?

"Večer udělá tréninkový plán, ráno to ještě upřesní a vyráží kolem osmé hodiny na tréninky. Dejme tomu, že za dopoledne Josef Váňa odjezdí tři pracovní jízdy se třemi koňmi. A potom má individuální odpolední program, kdy chodí plavat, hrát tenis, letos začal jezdit na inlinových bruslích. On se nesmírně udržuje ve fyzické kondici, baví ho to a potřebuje to."

Josef Váňa vyhrál Velkou pardubickou čtyřikrát se Železníkem, v roce 1997 pak s koněm Vronsky. Na dalšího vítěze pak čekal několik let. Během této pauzy se umisťoval na druhém, třetím či čtvrtém místě. Pak přišel Tiumen, říká publicista Pavel Kovář.

"Dlouho trvalo než nějakým způsobem Tiumena vyladil, protože kůň byl často zraněný. Josef Váňa má na koně ne štěstí, ale má instinkt, kdy toho koně pozná, sžije se s ním a připraví ho."

V dostihových stopách slavného žokeje a trenéra, který v posledních letech vede vlastní dostihové stáje v Bohuslavi na Karlovarsku, pokračuje jeho nejmladší syn Josef.