"Irácké nemocnice potřebují vlastně úplně vše", říká vojenský odborník v Iráku Vladimír Marek

Česká polní nemocnice před odletem, foto: ČTK

Prvních 40 členů personálu 7. polní nemocnice odletělo z pardubického letiště do Kuvajtu. Zbývajících zhruba 230 vojáků nemocnice se do jihoirácké Basry přesune v příštích dnech. V pátek také dopravní letouny zahájily přepravu vybavení polní nemocnice. Podle ministra obrany Jaroslava Tvrdíka navazuje nemocnice na dobrou pověst a tradici svých předchůdců v Afghánistánu či na Balkáně. Přímo v Kuvajtu se v tuto chvíli nachází i Vladimír Marek, redaktor vojenského časopisu A report, který doprovázel skupinu vojenských odborníků připravující přílet vojenských lékařů do jihoirácké Basry. My jsme se s ním telefonicky spojili a zeptali se ho, jaké prostředí čeká na české vojenské lékaře v Iráku.

Česká polní nemocnice před odletem,  foto: ČTK
"Myslím si, že to prostředí je velice složité. Názorně je to vidět po překročení irácké hranice. Okamžitě po jejich překročení čekají na naše i a spojenecké vojáky tlupy mladých lidí, kteří je obtěžují, nabízejí denárové bankovky s portrétem Husajna, vyměňují je za dolary, snaží se něco prodat, nebo loudí o pomoc, o cigarety, jídlo, atd. Prostředí je složité i tím, že jsou zde obtížné klimatické podmínky. Teploty stoupají na čtyřicet stupňů."

Jelikož čeští vojáci v Kuvajtu už působí od začátku války v protichemické jednotce, mohl by si říci, jakou mají pověst mezi civilním obyvatelstvem?

Česká polní nemocnice před odletem,  foto: ČTK
"Myslím, že v Kuvajtu mají naši vojáci vynikající pověst, ale nejen ti, ale i celá Česká republika. Je to hlavně díky působení chemického praporu. Sám jsem měl několikrát možnost zúčastnit se monitorování chemické situace ve městě, případně zásahu v době války, kdy na Kuvajt padaly rakety, tak se zjišťovalo, jestli neobsahují chemické zbraně. Civilní obyvatelstvo nám vycházelo maximálně vstříc. Policie, armáda spolupracovali, byli velice tolerantní. Myslím, že byli až přehnaně vděční za tu pomoc, kterou tady Česká republiky poskytuje."

Je česká polní nemocnice dobře připravená na situaci. Co mohou očekávat čeští zdravotníci, které podobné prostředí neznají?

Česká polní nemocnice před odletem,  foto: ČTK
"My jsem se včera zúčastnili takové předběžné rekognoskace v Bastře. Navštívili jsme místní všeobecnou nemocnici, největší ze tří, která je svým vybavením na tom velice špatně. Hovořili jsme s místním ředitelem, který charakterizoval problémy tím, že prohlásil, že potřebují vlastně úplně vše. Největší problémy mají s epidemiemi. To znamená, že potřebují specialisty, internisty. Rozšířil se tam černý kašel, průjmová onemocnění atd."

Budou čeští lékaři dobře vybaveni na práci, která je čeká v budoucích dnech?

"Jsou dobře připraveni, protože jsou dobře informováni o potřebách nemocnice. Budou mít tedy dobré vybavení. Dnes jsme opět navštívili Basru s humanitární pomocí. Přivezlo se tam asi 60 litrů vody a 16 lahví s kyslíkem. Právě ten potřebují iránští lékaři, bez něj nemůžou operovat. Včera zemřelo dítě, protože se nemohlo operovat z důvodu nedostatku kyslíku. Takže i v tomto se snažíme pomoci co nejvíce."